Komerční prezentace Aktualizace: 6.04.2024 10:35

Senec (Slovensko) – Prezidentské volby na Slovensku rozhodnou také o budoucím směřování země, musíme překonat stagnaci a rozdělení společnosti, řekl novinářům jeden ze dvou finalistů rozhodujícího kola přímé volby hlavy státu Ivan Korčok. O tom, zda novým prezidentem Slovenska bude Korčok nebo předseda parlamentu Peter Pellegrini, rozhodují dnes slovenští voliči. Duel obou kandidátů nemá podle dřívějších průzkumů favorita.

„Moje pocity jsou dobré, máme za sebou poctivou kampaň. Nejdůležitější vize je, aby se země pohnula kupředu. Rozdělení společnosti je největší výzva. Chtěl bych přispět k tomu, abychom to překonávali,“ řekl Korčok poté, co spolu s rodinou hlasoval ve druhém kole prezidentských voleb.

Lidé podle něj v březnovém prvním kole voleb, které Korčok vyhrál s nečekaně vysokým náskokem před Pellegrinim, pochopili jeho poselství. Korčok má proevropské názory, je zastáncem Ukrajiny bránící se vojenské invazi Ruska a kritizoval některé kroky nynější vlády premiéra Roberta Fica včetně změn v trestním právu.

„Každé volby jsou důležité, nepochybně i tyto. Hlava státu má silné postavení v zahraniční politice. Já jsem v rámci kampaně zřetelně komunikoval, kam Slovensko patří,“ uvedl Korčok.

Předseda vládní strany Hlas-sociální demokracie Pellegrini při hlasování sněmovny podpořil návrh rozsáhlých změn v trestním právu včetně zrušení elitního útvaru prokuratury, které kritizovaly také instituce Evropské unie. Pellegrini se rovněž zastává rozhodnutí Ficova kabinetu nedodávat Kyjevu zbraně ze státních zásob Slovenska, vyslovil se pro zastavení palby na Ukrajině a pro zahájení mírových jednání.

Desítky lidí stály frontu před volebními místnostmi v Kútech

Několik desítek lidí stálo dnes ráno frontu u volebních místností ve slovenské vesnici Kúty nedaleko hranic s Českem, zjistil na místě fotoreportér ČTK. Mnozí z nich přišli hlasovat v rozhodujícím kole přímé volby nového slovenského prezidenta s volebním průkazem.

Právě ve vesnici Kúty, kde zastavují mezinárodní vlaky z Česka, v prezidentských volbách často hlasují Slováci, kteří žijí či pracují v Česku. Dnes ráno tam skupinky voličů, většinou mladých lidí, čekaly na možnost hlasovat už před otevřením volebních místností.

Před dvěma týdny v prvním kole voleb slovenského prezidenta hlasovalo v Kútech 2687 voličů, z toho 1118 nemělo trvalý pobyt v této obci.

Na rozdíl od parlamentních voleb nemohou Slováci při rozhodování o novém prezidentovi hlasovat poštou ze zahraničí. Slovensko také neumožňuje volit na svých ambasádách v cizině. V pátek z Prahy a Brna dovezl na Slovensko hlavně studenty zvláštní volební vlak.

Slováci rozhodnou, zda novým prezidentem bude Korčok, nebo Pellegrini 

Voliči na Slovensku dnes vyberou nového prezidenta. Rozhodující druhé kolo přímé volby hlavy státu favorita nemá, sondáže ukazovaly mimořádně těsný souboj mezi kariérním diplomatem Ivanem Korčokem a předsedou parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie Peterem Pellegrinim.

Volební místnosti se zavřou dvě hodiny před půlnocí, následně začne dílčí výsledky hlasování zveřejňovat statistický úřad. Státní volební komise by oficiální výsledky měla vyhlásit v neděli.

Více než 4,3 milionu voličů může hlasovat pouze ve volebních místnostech na Slovensku; volba poštou ze zahraničí ani na slovenských ambasádách v cizině možná není. Mnoho Slováků proto už v pátek vyrazilo z ciziny do vlasti, například z Prahy a Brna dovezl na Slovensko několik stovek mladých lidí zvláštní volební vlak.

Korčok březnové první kolo prezidentských voleb vyhrál s nečekaně vysokým náskokem téměř 124.000 hlasů právě před Pellegrinim. Oba tak postoupili do závěrečného duelu. V něm podle analytiků rozhodnou také sympatizanti neúspěšných prezidentských kandidátů, a to zejména Štefana Harabina, který v prvním kole prezidentských voleb skončil na třetím místě se ziskem přes 264.000 hlasů. Harabinovy voliče se snažil oslovit zejména Pellegrini, který volá po zastavení palby na Ukrajině bránící se ruské invazi a prosazuje mírová jednání před dodávkami zbraní Kyjevu.

Exministr zahraničí Korčok, jenž má proevropské názory, je zastáncem liberální demokracie a Ukrajiny, jakož i kritikem některých rozhodnutí nynější vlády premiéra Roberta Fica, se o prezidentský úřad uchází jako občanský kandidát s podporou opozičních stran.

Tříčlenná vládní koalice podpořila Pellegriniho a jeho soupeře v závěru předvolební kampaně označila ve společném prohlášení za protislovenského prezidentského kandidáta a za osobu, která by se jako hlava státu snažila o vytvoření druhého mocenského centra s cílem destruovat vládu a vyvolat předčasné parlamentní volby. Podle Pellegriniho by Korčok byl prezidentem konfliktu a války.

Podíl
Exit mobile version