Komerční prezentace Aktualizace: 23.05.2024 12:21

Berlín/Brusel – Spolupředsedkyně Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová již očividně nepovažuje stranickou jedničku pro volby do Evropského parlamentu Maximiliana Kraha za lídra kandidátky. Berlínské mutaci evropského portálu Politico řekl mluvčí Weidelové Daniel Tapp, že Krah fakticky žádným lídrem už není. I tak Krah, který se ve středu stáhnul z kampaně a rezignoval na post v předsednictvu strany, v čele kandidátky zůstává. Vzhledem k lhůtám nemá AfD možnost, jak Kraha z kandidátky do eurovoleb vyškrtnout.

Pravicově populistická AfD kvůli Krahovi ztrácí podporu svých evropských spojenců, straně kvůli tomu hrozí vyloučení z europarlamentní skupiny Identita a demokracie (ID). Sedm z devíti europoslanců AfD proto podle deníku Die Welt požádalo vedení ID o okamžité vyloučení Kraha z této skupiny. V dopisu europoslanci uvádějí, že tak žádají kvůli pokračujícímu narušování soudržnosti a pověsti skupiny a že o svém kroku informovali vedení AfD. Dokument nepodepsali jen Krah a Joachim Kuhs, který na aktuální kandidátce AfD chybí.

Oporu Krah ztrácí i v Německu. „Fakticky už žádným vedoucím kandidátem není,“ řekl Tapp o europoslanci Krahovi. Kraha dohnaly aféry týkající se podezření z přijímání úplatků za ruskou propagandu a také jeho asistenta, který je podezřelý ze špionáže pro Čínu. Pobouření vyvolal i Krahův novinový rozhovor, ve kterém zlehčoval zločiny nacistických jednotek SS.

Kauza s možnými úplatky od proruské sítě dolehla i na dvojku eurokandidátky AfD a spolkového poslance Petra Bystroně. Ten ve středu ČTK řekl, že z rodinných důvodů volební kampaň pozastavuje. Zda ji do evropských voleb, které se konají za dva týdny, obnoví, neupřesnil.

Za Krahem a také Bystroněm vedení AfD několik týdnů stálo, rozsah skandálu ale spolupředsedy strany Weidelovou a Tina Chrupallu přinutil dosavadní postoj změnit. Krah sice stažení se z kampaně sám ohlásil, strana mu ale podle médií vystupování na mítincích zakázala. Také Bystroně vyzvala Weidelová s Chrupallou, aby se do objasnění případu do kampaně nezapojoval.

Podle Politico se v AfD objevilo několik hlasů, které žádají, aby Krah z Evropského parlamentu po volbách odešel, což ale on odmítá. Pozice na prvním místě kandidátky mu zvolení prakticky zajišťují. Se zvolením může počítat i Bystroň.

AfD již nijak nemůže ovlivnit podobu kandidátky, protože zákonné lhůty to v takto krátké době před volbami neumožňují. Zpravodajská relace Tagesschau veřejnoprávní stanice ARD uvedla, že vyškrtnutí některého z kandidátů je nyní možné jen v případě úmrtí, nebo odsouzení k nejméně ročnímu vězení.

Pro AfD je kauza politicky nepříjemná a následky má nejen v Německu, ale také na zahraniční úrovni. Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová se ve středu od AfD distancovala. Le Penové Národní sdružení (RN), které se podle průzkumů po červnových volbách patrně stane nejsilnější francouzskou formací v Evropském parlamentu, odmítá nadále zasedat v jedné parlamentní frakci s AfD. Proti německé straně se vymezilo i české opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). AfD se proto nyní v Bruselu snaží rozsáhlejším škodám předejít.

Podíl
Exit mobile version