Komerční prezentace Aktual.: 30.10.2024 15:55
Brusel – Posuzování souladu ukrajinské legislativy s normami Evropské unie, které začalo po červnové mezivládní konferenci, postupuje hladce, oznámila dnes Evropská komise. Pokud země splní všechny podmínky, vyjednávání o jednotlivých kapitolách sdružených do takzvaných klastrů by mohlo začít již v roce 2025. Podle šéfky EK Ursuly von der Leyenové zůstává rozšíření hlavní prioritou nové unijní exekutivy. Evropská komise dnes zveřejnila pravidelnou hodnotící zprávu o pokroku jednotlivých zemí na cestě do unie.
V loňském roce se pozornost všech, zejména Kyjeva, soustředila na to, zda Evropská komise podpoří zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou. To se nakonec stalo. Zahájení přístupových rozhovorů bylo navrženo nejen s Ukrajinou, ale i s Moldavskem. EK dnes vzkázala Gruzii, že nebude moci doporučit zahájení rozhovorů o jejím členství v Evropské unii, pokud země nezmění kurz.
Pokud jde o balkánské státy, komise před rokem ocenila reformy, které tyto země podnikly, nicméně uvedla, že v nich musí pokračovat. V letošním roce se žádné podobné „velké“ oznámení nečeká, nicméně několik zemí západního Balkánu doufá v posun na cestě do nynější sedmadvacítky.
Šéfka EK Ursula von der Leyenová nedávno několik balkánských zemí navštívila. Podle agentury AP chtěla tyto státy ujistit, že rozšíření EU zůstává pro blok prioritou. Šéfka EK už dříve připustila, že rozšíření o země západního Balkánu nebylo vždy pro Brusel prvořadou záležitostí, v posledních letech se to podle ní ale změnilo. Srbský prezident Aleksandar Vučić letos v létě vyjádřil pochyby, že se jeho země stane brzy součástí Evropské unie, rozdíly v řadě oblastí jsou podle něj nyní příliš velké. Černohorský prezident Jakov Milatović je naopak přesvědčen, že jeho země vstoupí do EU už v roce 2028, ve vyjednáváních je zatím nejdále.