Komerční prezentace Aktual.: 2.01.2025 11:39

Olomouc – Olomoucký vrchní soud (VS) znovu zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny v kauze ovlivňování svědků. Soud o tom rozhodl v neveřejném jednání poté, co mu případ vrátil Nejvyšší soud (NS). Brněnský krajský soud Březinovi kvůli ovlivňování svědků původní třináctiletý trest uložený za obchodování s nelegálním lihem zpřísnil na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud poprvé Březinovo trestní stíhání za ovlivňování svědků zastavil s tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. S tím ale nesouhlasili žalobci ani Nejvyšší soud. Nyní vrchní soud zastavil toto Březinovo stíhání pro neúčelnost, řekl dnes ČTK mluvčí soudu Stanislav Cik.

Podle Cika by vrchní soud musel v této etapě řízení případ vrátit krajskému soudu k novému projednání a rozhodnutí; další řízení by však bylo neúčelné. „Samotné řízení před soudem prvního stupně, u něhož byla podána obžaloba dne 21. března 2018, bylo mimořádně náročné a do vynesení napadeného rozsudku trvalo více než tři roky, kdy byly vyslechnuty desítky osob. Od samotného ukončení spáchání skutku dne 14. ledna 2014 uplynulo více než deset let, od podání obžaloby uplynulo více než šest let,“ řekl dnes ČTK mluvčí soudu.

Poukázal na to, že kmenový spis má 20.000 stran, navíc kvůli změně senátu by se muselo provést celé líčení znovu. Vrchní soud vzal v úvahu i to, že si Březina nyní odpykává třináctiletý trest za daňové úniky v souvislosti s nelegální výrobou lihu a stíhán je zároveň v další větvi týkající se celníků, kdy mu hrozí sazba od 10,5 roku do 16 let. Tímto případem se zabývá zlínský krajský soud, s vynesením rozsudku však čekal právě na rozhodnutí VS v kauze ovlivňování svědků. „Odvolací soud za takové situace dospěl k závěru, že trest, k němuž může trestní stíhání vést, může být zcela bez významu vedle trestu, který pro jiný čin byl obviněnému již uložen a dále vedle trestu, který ho podle očekávání může postihnout,“ dodal Cik.

Kauza tím však nekončí. V případě takového rozhodnutí má totiž obžalovaný právo trvat na projednání věci, kdy mu však již nemůže být uložen žádný trest. „Obžalovaný Radek Březina tohoto svého práva využil a prohlásil, že na projednání své trestní věci trvá. Aktuálně zvažujeme, zda navrhneme, aby nejvyšší státní zástupce proti rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci podal dovolání. Lhůta k podání dovolání končí dne 10. února,“ řekl dnes ČTK náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Radek Bartoš.

V případu rozsáhlého ovlivňování svědků při vyšetřování činnosti lihové mafie byl obžalován také správce jeho budov Ivan Kovářík a Pavel Čaniga z Likérky Drak. Zatímco Březinovi za ovlivňování svědků brněnský krajský soud původní trest uložený za obchody s nelegálním lihem zpřísnil ze 13 let na 14 let a devět měsíců, Čanigovi o půl roku na 12 let a u Kováříka o půl roku na devět let a osm měsíců. V jejich případě je uložený trest již pravomocný, po rozhodnutí NS vzal totiž státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci zpět své odvolání, které směřovalo pouze k určitému upřesnění právního posouzení věci. „Po rozhodnutí Nejvyššího soudu a při zvážení dalšího pravděpodobného postupu trestního řízení jsme se rozhodli na tomto požadavku již dále netrvat,“ doplnil Bartoš.

Podle původního rozsudku brněnského krajského soudu se zlínský lihový boss Radek Březina pokusil z vazby v letech 2012 až 2014 uplatit kriminalistu a snažil se ovlivnit desítky svědků. Svědkům pak takto zprostředkovaně nabízel za naučené výpovědi desítky až stovky tisíc korun, dlužníkům snížení úroků. V kauze bylo původně obžalováno osm lidí – kromě Kováříka a Čanigy tehdy soud potrestal i další obžalované – bývalá Březinova manželka si odpykává čtyřletý trest, bývalý jednatel Morávia-Chemu Radovan Dalajka dostal 3,5 lety vězení, další tři lidé dostali trest podmíněný.

Podíl
Exit mobile version