Komerční prezentace Aktual.: 4.09.2024 14:08
Praha – Česká muniční iniciativa pro Ukrajinu je podle senátního výboru pro zahraničí, obranu a bezpečnost pro přispěvatele zcela transparentní. Výbor se na tom dnes jednomyslně shodl, uvedl po uzavřeném jednání jeho předseda Pavel Fischer (nezávislý). Podezření na nehospodárnost nákupů nebo o předraženosti pořizované munice, která v srpnu vznesl senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti), výbor nepotvrdil. Senátorovo podezření již dříve odmítlo ministerstvo obrany i premiér Petr Fiala (ODS) s poukazem na rostoucí tržní ceny munice.
„Celý proces je plně transparentní vůči donorům. Muniční iniciativa je organizována a realizována tak, aby za prostředky donorů a také České republiky byly zajištěny dodávky munice pro Ukrajinu v co nejvyšší kvalitě i kvantitě,“ citoval Fischer ze stanoviska výboru. Veškeré záležitosti podle něj řeší dodavatel a ukrajinský konečný uživatel, české ministerstvo obrany koordinuje komunikaci.
S ohledem na povahu konfliktu, v němž Ukrajina čelí více než dva roky ruské agresi, není podle Fischera a jeho výboru na místě požadovat plné zveřejňování všech detailů muniční iniciativy, jelikož by to ohrozilo bezpečnostní a zahraničně-politické zájmy České republiky. „Je v zájmu bezpečnosti České republiky pomáhat Ukrajině. Tam se totiž rozhoduje také o naší budoucnosti, o budoucnosti mezinárodního uspořádání, které respektuje pravidla a které respektuje mezinárodní dohody. Z tohoto pohledu je potřeba, abychom Ukrajině pomáhali také z hlediska obrany,“ uvedl Fischer. Připomněl závazek Evropské unie zvýšit výrobu velkorážové munice z jednoho milionu letos na dva miliony kusů během příštího roku. Česká muniční iniciativa má pomoci toto období překlenout.
Do české iniciativy, která shání pro Ukrajinu dělostřeleckou munici i v zemích mimo EU, do konce srpna přispělo 15 zemí. Před časem dorazila na Ukrajinu první zásilka zhruba 50.000 kusů munice. Česko na iniciativě spolupracuje zejména s Nizozemskem a Dánskem. Sama ČR přispěla téměř 866 miliony korun. Do konce roku by mělo být na Ukrajinu dodáno 500.000 kusů munice. „Ta čísla jsou dobrá, impozantní, protože přeci jenom zařídit ty dodávky, vypravit je a zabezpečit trvá mnoho měsíců,“ uvedl Fischer.
Wagenknecht na jednání senátní komise pro dohled nad veřejnými prostředky v polovině srpna řekl, že munice byla předražená o 1,4 miliardy korun a kvůli tomu se jí nakoupilo asi o 20.000 kusů méně. Odkazoval se na údaje ukrajinské strany. Wagenknecht byl podle Fischera na dnešní jednání výboru pozvaný, ale omluvil se. Fischer poukázal na to, že ceny munice se od začátku války zvyšují poměrně významným způsobem. Proces pořízení munice prostřednictvím české iniciativy je podle něj nastavený dobře.
„Za sebe mohu říct, že ten proces, jak je nastaven, jak je připraven a jak je prezentován a jak je vymyšlen, tak je skutečně dobře postaven tak, aby tam nebyl prostor pro nějakou lidovou tvořivost,“ prohlásil Fischer. Výbor tomu podle něj věnoval detailní pozornost. „Uklidnilo nás, že právě vůči donorům je ten náš systém natolik transparentní, že přivádí další a další zájemce o účast,“ dodal.