Farmáři ocenili výsledky jednání s Fialou a Výborným, chtějí ale jasné výsledky

Zástupci Agrární komory, Zemědělského svazu a Asociace soukromého zemědělství ocenili návrhy na zlepšení situace českých farmářů, se kterými na dnešní společné jednání přišli Fiala a Výborný. Pro to, aby vyloučili protesty na národní úrovni, ale chtějí vidět konkrétní výsledky, řekli novinářům. Zda se v koalici podařilo pro zemědělce vyjednat podporu, ministr Výborný definitivně potvrdí na jednání představenstva Agrární komory, které se uskuteční 29. února, uvedl její prezident Jan Doležal.

Výborný podle předsedy Zemědělského svazu Martina Pýchy navrhl pomocí navýšení národních podpor zlepšit životní pohodu zvířat nebo zavést nedanění zemědělských dotací. „Máme obecně shodu na tom, že pro nás je to akceptovatelný kompromis. Samozřejmě je to ale nefinální dohoda,“ doplnil. Návrhy, ke kterým patří také podpora sociálního pojištění, podle něj ještě musí projednat koaliční strany. „A protože to bude mít dopady do rozpočtu, musí to projednat ještě vláda,“ doplnil Pýcha.

Do konce měsíce by podle Doležala mělo být jasné, jestli Agrární komora uspořádá protesty na národní úrovni. „Já jsem ale rád, že jsme se shodli na tom, že je potřeba něco dělat s těmi velkými environmentálními ambicemi na evropské úrovni (unijní Zelená dohoda pro Evropu), ale to samozřejmě bude nějakou chvíli trvat. Musíme také řešit ten problém, který máme, a to jsou vysoké náklady a nízké ceny komodit,“ uvedl Doležal. Naopak návrhy na zastropování veškerých dotací se podle Pýchy na jednání ukázaly jako nerealistické.

Předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek uvedl, že na jednání na Fialu i na Výborného apeloval, aby naplňovali své vládní prohlášení. „Dále jsme také projednávali záležitosti kolem rodinných farem. Jsem rád, že se na to konečně dostalo. Je to největší část zemědělských podnikatelů v České republice,“ řekl. Výborný po jednání uvedl, že chce podporu směřovat spíše ke středně velkým zemědělským podnikům.

Zemědělský svaz následně v tiskové zprávě uvedl, že zřejmě nebude upravena takzvaná redistributivní platba, tedy podpora, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů své půdy. To ale podle svazu kompenzuje navržené zrušení danění zemědělských dotací. Právě v nastavení redistributivní platby se nevládní zemědělské organizace dlouhodobě neshodnou. Zatímco podle Asociace soukromého zemědělství je správné, podle Agrární komory a Zemědělského svazu škodí středním podnikům.

Na byrokratickou zátěž, systém kontrol nebo nastavení dotační politiky si čeští zemědělci stěžují dlouhodobě. Vedle toho je trápí také podle nich rostoucí náklady. Zemědělský svaz už dříve upozornil na to, že podle jeho interního průzkumu klesl loni zisk zemědělských firem na 8,7 miliardy korun z 22 miliard v roce 2022.

Policie dohlédne při protestu farmářů v Praze i na pravidla pro vjezd na dálnice

Na pondělní protestní akci části zemědělců připravila policie rozsáhlá bezpečnostní opatření. Na dodržování veřejného pořádku i pravidel silničního provozu při přesunu zemědělské techniky budou dohlížet stovky policistů z celé země, včetně členů antikonfliktního týmu. Policie v dnešní tiskové zprávě mimo jiné uvedla, že na dálnice a silnice pro motorová vozidla nepovolí vjezd vozidlům, která nesplňují zákonné požadavky. Organizátoři protestu dnes oznámili záměr pořádat shromáždění také před úřadem vlády, uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Policie varovala před tím, že výrazné dopravní komplikace mohou kvůli blokádě vzniknout nejen v hlavním městě, ale také na příjezdech do Prahy a na přilehlých komunikacích. Do metropole má podle organizátorů v pondělí přijet několik stovek traktorů či další zemědělské techniky. Náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib (Piráti) uvedl, že blokování magistrály může omezit fungování integrovaného záchranného systému a hasiči budou muset přesunout své jednotky mimo centrální stanici v Sokolské ulici.

„Z pohledu ochrany bezpečnosti silničního provozu není možné, aby Policie ČR akceptovala porušování zákona. Policisté a policistky jsou připraveni nepovolit vjezd na dálniční tělesa vozidlům, která nesplňují zákonné požadavky,“ uvedla dnes policie. Takové jednání nelze podle ní legalizovat ani v rámci zákona o právu shromažďovacím.

Připomněla, že na dálnice a silnice pro motorová vozidla je zakázán vjezd vozidlům s konstrukční rychlostí do 80 kilometrů za hodinu mimo obec a 65 kilometrů za hodinu v obci. Nic podle policie nebrání tomu, aby se traktory či jiné zemědělské vozy přesouvaly po silnicích prvních a nižších tříd, pokud například svými rozměry nespadají do kategorie zvláštního nebo obecného užívání nebo není jejich jízda omezena místní nebo přechodnou úpravou.

„Naší ambicí rozhodně není znemožnit projevení svého názoru, ale zajistit, aby shromáždění, a především doprava na něj, proběhlo v souladu s platnými právními předpisy. Proto upozorňujeme účastníky protestu, aby při nájezdu do místa konání dodržovali ustanovení vyplývající ze zákona o silničním provozu. Nebezpečné počínání neukázněných řidičů by totiž v důsledku mohlo vést až k tragickým následkům. A to rozhodně není zájmem žádné ze stran,“ dodala policie.

Podíl
Exit mobile version