Komerční prezentace Aktualizace: 18.07.2024 19:07

Praha – Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) připravil nový program, jehož prostřednictvím by stát českým zemědělcům pomohl s hrazením části úroků. V letošním roce se ale zrealizovat nestihne, řekl novinářům po společném jednání se zástupci farmářů a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Kdy by mohl program začít platit, neupřesnil. Mluvčí ministerstva zemědělství (MZe) Vojtěch Bílý následně ČTK řekl, že se program ještě musí dopracovat na expertní úrovni.

Po poslední schůzce se zástupci farmářů a Stanjurou, která se uskutečnila na začátku června, Výborný uvedl, že nárok na vrácení části spotřební daně, takzvanou podporu zelené nafty, by zemědělci místo současného jednou ročně mohli mít od příštího roku dvakrát ročně. Vyplácená částka by zůstala stejná. „Dneska máme tuto novelu ve Sněmovně po prvním čtení a je vysoce pravděpodobné, protože tady zřejmě bude souhlas napříč Sněmovnou i Senátem, že od 1. ledna 2025 tato novela skutečně bude platit,“ uvedl dnes Výborný.

Zemědělci už mají od ministrů slíbené peníze na životní pohodu zvířat, pro tento rok činí 550 milionů korun. Příští rok stát podpoří zaměstnanost na venkově dvěma miliardami. MZe teď hledá způsob, jak farmářům slíbené dvě miliardy korun doručit. Výborný dnes znovu potvrdil, že tato podpora platí.

Zástupci zemědělských organizací po dnešním jednání poděkovali ministrům nejen za pomoc pro ovocnáře zasažené mrazy, ale také za to, že platí, na čem se dohodli při minulém jednání. Trvají na požadavku, aby vláda ještě v letošním roce podpořila zemědělce dvěma miliardami korun.

Peníze doručené v letošním roce by podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy zemědělcům koupily čas, aby nemuseli okamžitě prodávat například obilí nebo řepku za nevýhodné ceny na komoditní burze, ale mohli by počkat, zda se trh zlepší. „Situace v zemědělství není lepší, je naopak horší a my zatím nevidíme světlo na konci tunelu,“ řekl Pýcha.

Ministr Stanjura na jednání podle Pýchy řekl, že ve státním rozpočtu na podporu nejsou peníze, zemědělci ale tvrdí, že podpora by mohla jít z dočasného krizového rámce, který do konce letošního roku notifikovala Evropská komise. Pýcha ocenil snahu o vytvoření programu v PGRLF.

Výsledky jednání proberou zástupci nevládních organizací se svými členy. Uvedli, že budou rádi, pokud jednání budou dále pokračovat. Pýcha upozornil, že i když si váží pomoci, nespokojenost zemědělců je stále veliká. „To, že zemědělci dneska nejezdí traktory po Praze, ale sklízejí úrodu, je dáno tím, že priorita je teď sklidit úrodu,“ doplnil.

Zemědělci si v minulosti stěžovali například na přílišnou byrokracii a levné dovozy zemědělských komodit do Evropské unie. Reakci vlády na jejich krizovou situaci v minulosti označovali za nedostatečnou. V Česku několikrát protestovali, naposledy 20. března, kdy na silnice v regionech i k hranicím vyjelo více než 1600 traktorů a další techniky. Demonstrace se konaly také v dalších zemích EU.

Podíl
Exit mobile version