Komerční prezentace Aktualizace: 30.06.2024 12:07

Praha – Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm, krupobitím a nárazovým větrem dnes zasáhnou hlavně východní polovinu země. Odpoledne a večer doraz do východní části Čech a na západ Moravy a Slezska, až do noci hrozí nebezpečné meteorologické jevy na východě Moravy a Slezska. Aktuální výstraha meteorologů na velmi silné bouřky tam vyprší až hodinu po půlnoci. V oblastech, které zasáhnou vydatné srážky, mohou rychle stoupat hladiny zejména menších řek. Hrozí tam lokální záplavy. Noc na dnešek byla podle meteorologů jedna z nejteplejších v historii měření na českém území.

Ještě před studenou frontou očekávají meteorologové s výjimkou západu a severozápadu Čech tropické teploty přes 30 stupňů, na jihu Moravy může být výjimečně i 35 stupňů. „V souvislosti s přechodem studené fronty od západu se mohou s výjimkou západní poloviny Čech vyskytnout silné a ve východní polovině území velmi silné bouřky,“ sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Velmi silné bouřky na východě Česka budou provázet přívalové srážky kolem 50 milimetrů, výjimečně i 70 milimetrů, víc než třícentimetrové kroupy a nárazy větru s rychlostí 90 kilometrů v hodině. V oblasti s výstrahou na silné bouřky s nižším stupeň nebezpečí, což se týká pásu od Jizerských hor a Krkonoš na severu země přes Prahu a střední Čechy po jih Čech, se očekávají méně vydatné srážky, menší kroupy a mírnější vítr.

V oblastech zasažených bouřkami budou hladiny zejména menších toků rychle reagovat vzestupy hladin. „Nejvyšší pravděpodobnost, že dojde k překročení prvního stupně povodňové aktivity, je v povodí horní Moravy a Odry. Výrazné vzestupy hladin, rychlý odtok vody z krajiny a vysoké riziko lokálního zatopení ale nelze vyloučit ani v jiných povodích, kde je vysoké nasycení půdy (východ a severovýchod ČR),“ dodali meteorologové.

Část republiky zasáhly intenzivní bouřky a bleskové povodně už v uplynulých dnech, například některé obce na Domažlicku nebo Přerovsku.

Po horkém víkendu zakončeném bouřkami se ochladí, teploty zpočátku příštího týdne nepřekročí 24 stupňů Celsia, objeví se přeháňky. Před prodlouženým víkendem začne ubývat oblačnosti a bude se oteplovat až na 29 stupňů.

Teplotní minima v noci na dnešek se většinou pohybovala mezi 23 až 18 stupni Celsia, ale například v Hejnicích a ve Frýdlantu v Libereckém kraji teploty neklesly pod 25 stupňů, uvedl ráno ČHMÚ na facebooku. Minimální teplota na nejstarší stanici v zemi v pražském Klementinu zůstala desetinu pod 25 stupni Celsia. Tropickou noc, kdy teploměr ukázal 20 stupňů a víc, zaznamenalo 150 z 260 stanic v zemi. Drtivá většina stanic, které měří alespoň 30 let, také překonala nebo vyrovnala noční rekordní hodnoty pro poslední červnový den.

Mimořádně teplo bylo v noci i na hřebenech hor – například na Labské boudě nebo na Klínovci dosáhla minimální teplota 17 stupňů Celsia. Nejchladněji bylo v noci na Šumavě, stanice Hliniště naměřila 13,2 stupně, uvedl ČHMÚ.

Meteorologové upozornili, že nad Českem se aktuálně znovu nachází velké množství saharského prachu. Tento jev vzniká při bouřích nad Saharou, při kterých se zvedne velké množství písku do vzduchu. Díky síle větru se pak písečný prach opakovaně dostává až do Evropy či okolních afrických států. Vytváří oblačnost, která může snižovat očekávané maximální teploty.

Podíl
Exit mobile version