
Aktual.: 11.04.2025 11:26
Moskva/Almaty – Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov dnes slíbil, že Moskva bude dál usilovat o obnovení přímého letecké spojení se Spojenými státy, které by mělo následovat po případném zrušení amerických sankcí na aerolinky Aeroflot. Američané na ruský návrh dosud nereagovali. Lavrov zdůraznil, že výměny vězňů pomáhají upevnit důvěru mezi Ruskem a USA v době, kdy se snaží obnovit vztahy.
Mluvčí Kremlu potvrdil, že do Ruska přiletěl zvláštní zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff. Očekává se, že se ještě dnes setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
„Neměli bychom si dělat iluze (o kontaktech mezi Ruskem a USA), ale je naprosto realistické a nezbytné zaměřit se na normalizaci na základě vzájemného uznání a respektu národních zájmů,“ prohlásil Lavrov podle ruských tiskových agentur po schůzce s kolegy z postsovětského Společenství nezávislých států v Almaty v Kazachstánu.
„Politika musí mít za cíl udělat něco užitečného, zlepšit život konkrétních lidí,“ řekl o výměně vězňů, již druhé během několika týdnů. „Pomáhá to posílit důvěru, která je tolik nezbytná. Ale samozřejmě k jejímu obnovení vede ještě velmi dlouhá cesta,“ dodal Lavrov s tím, že tato důvěra byla narušena za předchozího amerického prezidenta Joea Bidena.
Nyní Lavrov své kolegy informoval o ruských kontaktech s Američany na různých úrovních, včetně jednání o vyřešení ukončení „ukrajinské krize“, jak ministr nazval válku, kterou Rusko rozpoutalo před více než třemi lety vpádem vojsk do sousední země. Lavrov dodal, že Trump „pokaždé zdůrazňuje svůj zájem na této otázce“.
Spojené státy a Rusko si ve čtvrtek v Abú Zabí vyměnily dva vězně: Rusko předalo Američanům Kseniji Karelinovou s ruským a americkým občanstvím. USA vydaly Rusům Artura Petrova, který je občanem Ruska a Německa.
Karelinovou loni v srpnu poslal ruský soud na 12 let do vězení za vlastizradu, jíž se podle soudu dopustila tím, že dobročinné organizaci ve Spojených státech poskytla příspěvek asi 50 dolarů (zhruba 1140 Kč) na podporu Ukrajiny. Karelinová se narodila v Rusku, ale v roce 2012 emigrovala do USA a v roce 2021 získala americké občanství. Petrova zadržela kyperská policie v roce 2023 kvůli podezření z nelegálního vývozu citlivé americké mikroelektroniky do Ruska. Loni pak kyperské soudy souhlasily s jeho vydáním do USA.
Rusko a USA se už v únoru dohodly na výměně, kdy Rusové propustili Američana Marka Fogela a Američané Rusa Alexandra Vinnika, který byl v USA stíhán za praní špinavých peněz prostřednictvím kryptoměny bitcoin a loni se přiznal k jednomu obvinění. Fogela soud v Rusku poslal na 14 let do vězení za pašování drog. Na moskevském letišti Šeremeťjevo u něj policie našla 17 gramů konopí, což Fogel vysvětloval tím, že je má pro léčebné účely.