Komerční prezentace Aktual.: 12.10.2024 18:14

Uherský Ostroh (Uherskohradišťsko) – Lidového vypravěče, spisovatele a ilustrátora Zdeňka Galušku připomíná nově v Uherském Ostrohu na Uherskohradišťsku bronzová socha. Je na ní ztvárněn vsedě na žulové lavičce. Dnešnímu slavnostní odhalení díla přihlížely ve čtyřtisícovém městě, kde se Galuška narodil, stovky lidí. Galušku proslavily především úsměvné příběhy Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí, v nichž svérázným způsobem vylíčil lidské slabosti a sousedské nesváry.

Autorem Galuškovy sochy je Miloš Karásek, který nechyběl ani na jejím odhalování, jež bylo v Uherském Ostrohu součástí hodů. „Z dokumentace, která se ke mně dostala, jsem zvolil podobu zralého muže, který už má rozhled, který si dokáže život užít. Prostě člověk, který už není úplně do větru, má svoji stabilitu. Na všech fotografiích, které jsem viděl, ale absolutně na všech, se pan Galuška směje,“ řekl ČTK a Českému rozhlasu autor. Oblíbeného vypravěče tedy zobrazil usměvavého.

Práce na soše zabrala Karáskovi necelý rok. Na základě fotografií, které měl k dispozici, vznikla počítačová rekonstrukce Galuškovy tváře, s níž autor dále pracoval. Modelem mu seděl Jaroslav Polehňák z Uherského Ostrohu. Posadit se nyní na lavičku vedle Galuškovy sochy mu přijde zvláštní. „Budu tady věčně. Já dělám na městě, dvakrát týdně ho přijdu vyleštit,“ řekl Polehňák. Tvorbu Galušky má rád. „Zažil jsem ho jednou, tady v ostrožském kině. Byl to ohromný človíček, neuvěřitelný,“ doplnil Polehňák.

Lavička se sochou stojí nedaleko domu, v němž Galuška v mládí pracoval jako holič. Hned naproti je zámek, kde v minulosti sídlil soud. Ze soudních jednání přitom Galuška s oblibou čerpal náměty pro své povídky. „Místo jsme vybrali záměrně,“ řekl k umístění díla místostarosta města Tomáš Bravený (ANO). Přišlo podle něj přibližně na 2,5 milionu korun, přičemž 400.000 korun z této částky se vybralo ve veřejné sbírce, zbývající část doplatilo město ze svého rozpočtu.

Galuška se v Uherském Ostrohu narodil 11. července 1913. Knihy Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí, jsou nevšední nejen díky svému humoru, ale i slováckému nářečí, Galuška je také sám ilustroval. Populární se staly i díky seriálu, který pod názvem Slovácko sa nesúdí v roce 1974 natočil režisér Petr Tuček. Hlavní roli stařečka Pagáča v něm svěřil herci Jozefu Kronerovi. Folklorní vyprávěnky Galuška též namluvil na zvukový nosič. Svůj pověstný humor si zachoval až do posledních chvil, zemřel 13. února 1999 v Nivnici na Uherskohradišťsku.

Podíl
Exit mobile version