Komerční prezentace Aktual.: 10.02.2025 14:01

Praha – Výroba masa v Česku loni po dvou letech poklesu meziročně stoupla o 3,3 procenta na 450.075 tun. Vzrostla produkce vepřového a drůbežího, zatímco výroba hovězího klesla. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Zvýšil se také přímý nákup mléka, a to o 1,7 procenta na 3,19 miliardy litrů. Na loňském navýšení živočišné výroby má podíl zejména trh s vepřovým, míní chovatelské organizace.

„V roce 2024 došlo u vepřového a drůbežího masa ke zvýšení výroby po dvouletém poklesu. Výroba hovězího se sice snížila, ale zemědělské podniky si potenciál k výrobě zachovaly. Jatečná zvířata ve větší míře vyvážely k porážce do zahraničí,“ sdělila Markéta Fiedlerová z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ. „Přímý nákup mléka od producentů rostl třetím rokem v řadě,“ doplnila.

V roce 2023 na rozdíl od loňska výroba masa v Česku o 2,6 procenta klesla. V roce 2022 zaznamenala ještě větší propad, když se snížila meziročně o 4,2 procenta. Nákup mléka naopak v těchto letech rostl – v roce 2022 meziročně o 1,4 procenta a v roce 2023 o 1,6 procenta. Nárůst přímého nákupu mléka od výrobců tak postupně zrychluje.

Na loňském růstu produkce masa měla výrazný podíl výroba vepřového. V roce 2024 se podle ČSÚ zvedla o 6,9 procenta na 211.588 tun. Vývoz prasat k porážce v zahraničí klesl o 8,3 procenta, zatímco jejich dovoz se zvýšil o 28,1 procenta. Nejvíce vykrmených prasat se vyvezlo na Slovensko a do Maďarska. Podle předběžné kalkulace zůstalo k domácí spotřebě 471.025 tun vepřového, meziročně o 3,4 procenta více. Dovoz samotného vepřového masa činil 282.136 tun, což bylo meziročně o 0,3 procenta více. Vyvezeno bylo 30.273 tun masa, o čtyři procenta méně než předchozí rok. Dovezené vepřové pocházelo nejvíce z Německa, vývoz byl nejvyšší na Slovensko.

Drůbežího masa se loni vyrobilo 169.534 tun, což bylo o 1,1 procenta více než v roce 2023. Vývoz k porážce do zahraničí se meziročně snížil o 2,9 procenta na 27.574 tun jatečné hmotnosti. Dovoz drůbeže k porážce byl podle statistiků zanedbatelný. Dovoz samotného drůbežího masa ale vzrostl o 11,6 procenta na 134.715 tun, zatímco vývoz klesl o 3,8 procenta na 21.304 tun. Skoro dvě třetiny dovozu tvořilo maso z Polska. Z Česka se drůbeží maso vyváželo hlavně na Slovensko, do Rakouska a Německa.

Produkce hovězího masa loni klesla o dvě procenta na 68.831 tun. Podíl zvířat dovezených ze zahraničí k porážce na jatkách v Česku byl zanedbatelný – ve stovkách kusů, kdežto vývoz zvířat k porážce v cizině vzrostl o 8,4 procenta na téměř 83.700 kusů. To byla asi čtvrtina všech zvířat vykrmených v Česku. Největší odbyt byl v Rakousku. Vývoz hovězího masa klesl o 4,9 procenta na 15.333 tun, dovoz stoupl o 2,8 procenta na 44.374 tun. Nejvíce se hovězí dováželo z Polska a vývoz byl nejvyšší na Slovensko. Loni také meziročně klesla výroba skopového a kozího masa o 6,7 procenta na 117 tun.

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 se na jatkách vyrobilo 116.323 tun masa, meziročně o 3,2 procenta více. Výroba vepřového se zvedla o 7,8 procenta na 55.617 tun a výroba drůbežího o 0,2 procenta na 42.179 tun. Výroba hovězího klesla o 2,7 procenta na 18.486 tun. Přímý nákup mléka se meziročně mírně snížil o 0,4 procenta na 763,12 milionu litrů.

Organizace: Na loňském navýšení živočišné výroby má podíl zejména trh s vepřovým

Na loňském navýšení živočišné výroby má podíl zejména oživení trhu s vepřovým masem. Chovatelé prasat začínají po útlumů chovů z předchozích ztrátových let postupně zaplňovat volné kapacity. Neznamená to ale, že by budovali nové stáje, v sektoru nadále panuje nejistota. ČTK to řekli zástupci zemědělských a chovatelských organizací.

Výroba vepřového se loni zvedla o 6,9 procenta na 211.588 tun, Agrární komora ČR ale upozorňuje, že chovatelé nebudují nové stáje ani nerozšiřují kapacity, pouze doplňují volná místa v chovech. Důvodem je mimo jiné potenciální hrozba šíření nemocí zvířat.

„Živočišná výroba v ČR se nadále vyznačuje vysokými produkčními náklady, pod kterými se podepisují hlavně vyšší ceny energií na straně jedné a nižší výkupní ceny oproti zahraničí na straně druhé,“ uvedl prezident komory Jan Doležal.

Také Zemědělský svaz ČR poukázal na nejistotu v živočišné výrobě. „Přestože výroba vepřového meziročně vzrostla o 7,8 procenta, ceny jatečných prasat klesly téměř o sedm procent. To jen podtrhuje dlouhodobou nestabilitu trhu, kde jsou čeští chovatelé pod silným tlakem levných dovozů,“ uvedl předseda svazu Martin Pýcha.

Obavu z nákaz mají také chovatelé masného skotu, kvůli výskytu katarální horečky a zavedeným opatřením nemohli loni vyvážet a vznikly jim tak velké ztráty, řekl Kamil Malát, ředitel Českého svazu chovatelů masného skotu. Podle statistiků loni vývoz hovězího masa klesl o 4,9 procenta na 15.333 tun, celková produkce klesla o dvě procenta na 68.831 tun.

Malát upozornil, že kvůli obecně nepříznivé situaci v zemědělství někteří chovatelé zvažují, že podnikání vzdají. Pomoct by podle něj mohlo umožnění rituálních porážek i ke komerčním účelům, s čímž počítá novela veterinárního zákona. „Možností, kam dodávat hovězí maso, moc není. Pokud by zákon prošel, v rámci odbytu může ČR velmi výrazně pomoct,“ řekl Malát.

Ceny jatečného skotu loni ve 4. čtvrtletí vzrostly meziročně o 13,6 procenta, což podle Pýchy ukazuje na rostoucí poptávku a nedostatek kvalitního masa na trhu. „Pokud budou mít čeští chovatelé odpovídající podmínky, mohou nejen stabilizovat produkci, ale také posílit konkurenceschopnost vůči dovozům,“ podotkl.

U drůbežího masa loni výroba vzrostla o 1,1 procenta na 169.534 tun, Českomoravská drůbežářská unie ale tvrdí, že řada tuzemských vykrmců prodává živá vykrmená kuřata do Polska a Německa kvůli lepším cenám.

Chovatelé mají podle organizací také obavy z dohody o volném obchodu mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur, podle Doležala tamní předpisy umožňují v živočišné výrobě užívání pro člověka karcinogenních hormonů a zároveň nadužívání antibiotik. „Levné jihoamerické maso, vyprodukované za nižších standardů než v EU, může zcela snížit ceny na evropském trhu a v konečném důsledku vytlačit tuzemské producenty,“ dodal Pýcha.

Podíl
Exit mobile version