Komerční prezentace Aktualizace: 1.03.2024 06:10
Praha – Výročí písničkáře Karla Kryla, od jehož úmrtí 3. března uplyne 30 let a 12. dubna 80 let od jeho narození, připomenou koncerty i nové vydání jeho písní. Krylovým výročím bude věnována například série koncertů Davida Uličníka s názvem Kryl – *80 + 30, kterou zahájí 3. března v Břevnovském klášteře v Praze. Právě na nedalekém břevnovském hřbitově byl autor písní, z nichž mnohé zlidověly a staly se z nich symboly vzdoru proti komunistickému režimu, po svém úmrtí v Mnichově pohřben. Na duben Supraphon připravil kompilaci To nejlepší. Vyplývá to ze zjištění ČTK.
„Krylova moudrost, buřičský hlas i nadhled mi v dnešním světě hodně chybí. Připomenout si jeho významná životní výročí mimořádným koncertním programem je pro mne osobně, ale věřím, že i pro nás všechny, jedinečná příležitost, abychom si uvědomili, že věci, o kterých Karel Kryl zpíval, stále platí,“ uvedl ke svému projektu Uličník.
Vystoupení Uličníka s hosty bude také součástí Týdnu pro Kryla, který se uskuteční od 8. do 12. dubna v Krylově rodné Kroměříži. Nabídne pestrý program formou výstav, vernisáží, přednášek, projekcí a koncertu.
Klubový večer u příležitosti dvojího výročí Kryla se bude konat 4. dubna také v Městském kulturním středisku v Domažlicích. V projektu s názvem Salome, který nabídne autorské úpravy písní jako Anděl, Veličenstvo kat nebo Karavana mraků vystoupí zpěvák Pavel Batěk.
Supraphon ve spojitosti s výročím Kryla připravil kompilaci To nejlepší, poprvé v podobě dvou vinylů. „Výběr skladeb byl v roce 1993 odsouhlasen samotným Karlem Krylem, je to tedy autentický pohled umělce na jeho písňový odkaz,“ řekl editor a producent Supraphonu Karel Deniš.
O původní nahrávky Kryla je stále zájem. Například na největším českém aukčním portálu Aukro.cz se před časem jeho album Bratříčku, zavírej vrátka, které bylo vydané v exilu, prodalo za 16.200 korun. Za více než 12.000 korun za kus se prodávají i jeho exilová alba jako Rakovina nebo Maškary.
Kryl stále oslovuje nejen pamětníky, ale i mladou generaci. „Nenarazit na jeho písničky u táboráku, na vodě či při vlastně jakémkoli posezení dnes už tří generací posluchačů -amatérských interpretů je prakticky vyloučeno. Krylovo poselství je stále živé,“ uvedl Deniš.
Krylovy písně přebírají i zástupci současné hudební scény. Bojovnice za mír a lidská práva Joan Baezová na koncertu v pražském Kongresovém centru v roce 2018 překvapila přítomné zařazením písně Bratříčku, zavírej vrátka. U příležitosti 70. výročí Krylova narození se v pražské Lucerně konal koncert, na kterém s vlastními úpravami jeho písní vystoupili Xindl X, Michal Hrůza, Tomáš Klus, Sestry Irglovy nebo kapela Divokej Bill.
„Krylův styl sice můžete v různé míře a kvalitě napodobit, ale jeho témata jsou silně spjata se šedesátými až devadesátými roky již minulého století. Je nepochybné, že i nyní je o čem, pro koho a proti čemu zpívat či rapovat, ale Krylovo podání myslím zůstane už navždy zcela jedinečné,“ dodal Deniš.
Exilový zpívající básník Karel Kryl zemřel v Německu 3. března 1994 ve věku 49 let. Mimořádný ohlas vzbudila zejména Krylova vystoupení v letech 1968 a 1969. Po listopadu 1989 Kryl neskrýval své zklamání z politického vývoje a nesouhlas s rozdělením Československa v roce 1992.