Komerční prezentace Aktualizace: 3.03.2024 22:48
Glasgow – Výškař Jan Štefela při premiéře na halovém mistrovství světa obsadil pátou příčku. Napoprvé překonal 224 centimetrů, ale o čtyři centimetry výše ztroskotal. I tak to byl nejlepší český výsledek na šampionátu v Glasgow. Účinkování české výpravy pak uzavřeli sedmibojaři. Vilém Stráský byl díky osobnímu rekordu 6080 bodů šestý, Ondřej Kopecký skončil devátý se 5737 body. Česko tak podobně jako před dvěma lety v Bělehradě odjelo z HMS bez medaile. O druhý světový rekord v Glasgow se na 60 metrů překážek postarala Devynne Charltonová z Baham.
Dvaadvacetiletý Štefela startoval podruhé na vrcholné akci dospělých. Po sedmém místě na mistrovství Evropy v roce 2018 se i dnes prosadil mezi nejlepší, i když osobní rekord 230 cm nezopakoval. Trochu litoval, že prořídlého startovního pole nevyužil k ještě lepšímu výsledku. „Spokojený jsem i nejsem, protože medaile letos díky tomu, že většina těch nejlepších vynechala, visela nízko. Celkově jsem se pral s povrchem, moc mi to nesedělo. Nedokázal jsem se s tím srovnat,“ řekl České televizi. Jeho pátá příčka je nejlepším umístěním českého výškaře na HMS od bronzu Štefelova trenéra Jaroslava Báby v Budapešti 2004.
Světový titul získal Novozélanďan Hamish Kerr. Zajistil si ho už na 231 centimetrech a pak ještě vyrovnal oceánský rekord 236. Stříbro si odnesl Američan Shelby McEwen, který překonal 228 a díky lepšímu zápisu odsunul na třetí příčku obhájce titulu Korejce U Sang-hjoa.
Životní sedmiboj absolvoval v glasgowské hale svěřenec Romana Šebrleho Stráský. Vítěz loňské univerziády poprvé překonal hranici 6000 bodů. V závěrečném kilometru si vylepšil osobní rekord na 2:39,56 a doběhl třetí. Díky tomu se dostal o čtyři body před Nizozemce Svena Jansonse. O další místo si polepšil po odstoupení průběžně pátého Markuse Rootha. Z překonání šestitisícovky měl radost. „Myslím, že to jenom dokazuje tu obrovskou práci, co děláme s trenérem Romanem, že to funguje. Je to jeden z mezikroků. Jestli chci pomýšlet na medaile, tak se budu muset ještě zlepšit,“ poznamenal čtyřiadvacetiletý atlet.
Soutěž dokončilo devět vícebojařů. Poslední z nich byl český šampion Kopecký, který od prvního dne bojoval s bolavou patou. Výrazně zaostal za svými možnostmi, ale připsal si umístění v nejlepší desítce. Halovým mistrem světa se stal Švýcar Simon Ehammer, jenž v závěrečném kilometru uhájil náskok před vítězem této disciplíny Sanderem Skotheimem. Získal 6418 bodů a norského rivala v součtu porazil o jedenáct bodů.
Bahamská sprinterka Charltonová ve finále šedesátky překážek zvítězila výkonem 7,65 sekundy, což byl o dvě setiny rychlejší čas než na únorovém mítinku v New Yorku. Osamostatnila se tak v čele historických tabulek. O primát se zhruba dva týdny dělila s Američankou Tiou Jonesovou, která na halovém mistrovství světa nestartovala.
Osmadvacetiletá Charltonová procházela dnešní soutěží v Glasgow bez zaváhání a po stříbru z Bělehradu 2022 se tentokrát stala halovou světovou šampionkou. Ve finále nechala o devět setin za sebou Francouzku Cyrénu Sambaovou-Mayelaovou. Bronz získala Polka Pia Skrzyszowská (7,79).
Mužské finále štafety na 4×400 metrů bylo tentokrát bez české účasti. V americké štafetě nastoupil sprinter Noah Lyles, který by rád běžel dlouhou štafetu i na olympijských hrách v Paříži. I díky němu tým USA dlouho vedl, ale Belgičané se jich drželi a jejich finišman Alexander Doom po triumfu v individuálním závodě předvedl další skvělý závěr. Tentokrát tím zajistil zlato nejen sobě, ale také Jonathanu Sacoorovi, Dylanu Borléemu a Christianu Iguacelovi. Společně zaběhli čas 3:02,54.
Ženskou štafetu vyhrály nizozemské čtvrtkařky v čele se světovou rekordmankou Femke Bolovou a stříbrnou ženou individuálního závodu Lieke Klaverovou.