Komerční prezentace Aktualizace: 27.02.2024 17:17

Pardubice – Příběhy pamětníků první pětiletky v Československu ožívají na putovní venkovní výstavě Pětiletka běsů umístěné na pardubické třídě Míru. Na 20 panelech je představeno období po nástupu komunistického režimu v regionu. Výstava připravená neziskovými organizacemi Post Bellum a Paměť národa se bude v třítýdenním intervalu stěhovat po 11 městech, další zastávkou bude Moravská Třebová.

„Cílem komunistické diktatury byla eliminace, likvidace a zastrašení ekonomických, myšlenkových i domnělých odpůrců režimu. Snažili jsme se na výstavu vybírat takové příběhy pamětníků, které charakterizovaly komunistické běsnění,“ uvedl Miroslav Tyč, vedoucí dokumentaristiky Paměti národa Východní Čechy a kurátor výstavy. Mnohé příběhy pamětníků zároveň souvisejí s místy, kde organizátoři výstavu instalují. Osudy představovaných pamětníků jsou tak svázány s městy jako Česká Třebová, Přelouč, Litomyšl či Heřmanův Městec.

Na výstavě figurují političtí vězni souzení v monstrprocesech jako Miroslav Matějka či Karel Metyš, osobnosti církevního a spolkového života jako Milada Anna Kopecká, Miroslav Šlechta či Vladimír Syrový nebo hrdinové všedního dne Albín Blažek, Josef Hrdý, Anna Staňková a mnoho dalších. Jejich kompletní příběhy jsou publikovány v digitálním archivu Paměti národa.

Pardubický kraj ve 20. století postihlo obsazení Sudet, vznik protektorátu Čechy a Morava, divoký odsun Němců i komunistický teror. „Na minulost nahlížíme optikou obyčejných lidí, zároveň usilujeme o to, abychom zachovali barvitý obraz minulého století. Za klíčové považuji zachytit období nadvlády obou totalitních režimů,“ uvedl ředitel Paměti národa Východní Čechy Michal Bureš.

 

Podíl
Exit mobile version