Aktualizace: 31.01.2024 17:47
Praha – Výstava ilustrátorky Renáty Fučíkové s názvem Na scénu!, která dnes začala v pražské Galerii Hollar, nabídne zejména její tvorbu posledního desetiletí. Představí významnou autorku knižních ilustrací, kreseb a návrhů poštovních známek. Svá díla Fučíková v metropoli prezentuje po pěti letech od velké výstavy Stories/Příběhy v galerii Villa Pellé.
„V mých autorských knihách defilují postavy Shakespearových, Moliérových, Goethových a Čechovových her, procházejí tu reálné osobnosti dobové Anglie, Francie, Německa a Ruska. V evropských kulisách se setkávají královny a poutníci dávných věků a lidé rozličných profesí moderní doby, mířící do jiných částí světa a zase se vracející zpět,“ vysvětlila výtvarnice název své nové výstavy Na scénu!
Vedle světa slavných dramatiků se návštěvník Galerie Hollar setká se slavnými obyvateli Prahy od Franze Kafky přes Bohumila Hrabala po Václava Havla nebo s Čechy, kteří uspěli v USA, například Madeleine Albrightovou, Milošem Formanem, Arnoštem Lustigem, Ivanem Lendlem či Martinou Navrátilovou. Součástí expozice jsou též ukázky kreseb různými technikami a návrhy poštovních známek od roku 2004.
„Bohatou škálu témat pojímá v širokých dějinných souvislostech i detailních záběrech, klasické vyprávění prokládá komiksem, realitu kombinuje s fikcí, popisuje svět vnější i ten, který nosíme v sobě,“ uvedla kurátorka výstavy a historička umění Andrea Sloupová.
Jedna část výstavy představuje její knižní tetralogii vydávanou nakladatelstvím Vyšehrad v ediční řadě Největší dramatici. Fučíková postupně převyprávěla hry Shakespeara, Moliéra a Čechova tak, aby si je čtenáři mohli lépe zařadit do dobových souvislostí. Přitom použila soudobé prostředky včetně komiksu, přitažlivé pro děti i rodiče. Nyní autorka dokončuje svazek věnovaný dramatické tvorbě Johanna Wolfganga Goetha, který vyjde ve Vyšehradu letos na podzim.
Druhá část výstavy je zaměřena na Fučíkové nejnovější ilustrovanou knihu Královny a poutníci, v níž se autorka chopila zpracování nejstarších českých dějin pod heslem Zapomeňte na Vyšehrad, zapomeňte na Bivoje! „Je to má reakce na Jiráskovy pověsti, jež využily předchozích legend a pseudokronik, psaných na zakázku panovníka či na základě dobových vlasteneckých potřeb 19. století,“ vysvětlila Fučíková. Slavnostní uvedení knihy se uskuteční v rámci výstavy v Galerii Hollar 15. února.
Třetí část výstavy cílí na její ilustrace ke knize Radka Malého Franz Kafka: Člověk své a naší doby, které získaly ocenění Grand Prix na Bienále ilustrací v Záhřebu. Dílo vyšlo i německy, anglicky a španělsky, chystá se řecké a korejské vydání. Autorské čtení z knih Franz Kafka: Člověk své i naší doby a Legendy a litanie se bude konat v Galerii Hollar 29. února.
Renáta Fučíková byla za svou tvorbu mnohokrát oceněna v zahraničí i doma. Mezi její nejvýznamnější autorské tituly, které doprovodila výpravnými ilustracemi, patří Historie Evropy – Obrazové putování, série životopisných knih o významných postavách českých dějin a kniha 189 pražských příběhů nazvaná Praha v srdci.