Aktualizace: 3.01.2024 19:14
Praha – Ve výstavní síni sdružení grafiků Hollar dnes otevřeli tradiční výstavu Jubilanti Hollaru. Představuje umělce a umělkyně, kteří letos slaví životní jubilea. Svá díla v pražské Galerii Hollar na Smetanově nábřeží představují autoři, kteří v roce 2024 oslaví kulaté či půlkulaté narozeniny. Výstava potrvá do 28. ledna.
„Opět se můžete setkat s tím, co je pro naše sdružení typické – různorodost grafických technik a výrazů a také setkávání několika generací, kde mezi nejmladší a nejstarší umělkyní je rozdíl celých 60 let,“ uvedl Pavel Piekar, kurátor výstavy. Expozice nabízí díla vytvořená technikami, jako jsou hlubotisk, linoryt, litografie, rytina, lept nebo suchá jehla.
Nejstarším žijícím vystavujícím jubilantem je Daniela Benešová, která 27. září oslaví 95. narozeniny. Absolventka Vysoké školy umělecko-průmyslové v Praze v ateliéru monumentální malby u profesora Emila Filly se věnuje malbě, ilustraci, volné grafice a tvorbě Exlibris. Ilustrovala více než 50 knih, převážně pro děti. Technikou jejích prací jsou zejména olejomalba a akvarel, používá i temperu a kresbu, v grafice pak zejména barevnou litografii, suchou jehlu a lept.
K nejstarším jubilantům pak dále patří malířka, restaurátorka a grafička Eva Sendlerová a restaurátorka a výtvarnice Milena Šoltésová, které letos oslaví 85 let. Mezi muži pak mezi nejstarší jubilanty patří letošní osmdesátníci malíř a ilustrátor Josef Mžyk, výtvarník, fotograf a pedagog Svatopluk Klimeš a grafik řeckého původu Ainacidis Fanis.
Přesně v den dnešní vernisáže oslavila šedesátiny ilustrátorka Renáta Fučíková. Nejmladší vystavující umělkyní je letos pětatřicetiletá ilustrátorka a grafička Ester Tajrychová. Seznam všech vystavujících se nachází na stránkách Galerie Hollar.
Sdružení českých umělců grafiků Hollar vzniklo v roce 1917, jeho programem byla od začátku technická dokonalost grafické práce a navázání na tradice 19. století. K jeho zakládajícím členům patřili František Bílek, František Kysela či Jan Konůpek. Od roku 1956 fungovalo jako skupina Hollar při Svazu českých výtvarných umělců, byla orientována na průbojnější a experimentální směry a propagaci české grafické tvorby v zahraničí. Spolek nedobrovolně přerušil činnost roku 1972 v období normalizace.
Po roce 1989 byl spolek obnoven a později získal zpět galerii na Smetanově nábřeží. Mezi jeho členy patřili například Vojtěch Preissig, Max Švabinský, Kamil Lhoták, Emil Filla, Oldřich Kulhánek, František Kupka, Jan Zrzavý, Jiří Trnka, Josef Lada, František Tichý, Zdeněk Sklenář či Adolf Born. Nyní sdružuje přibližně 190 českých grafiků i teoretiků umění.