Komerční prezentace Aktual.: 2.12.2024 10:17
Brno – Řidiči se na silnicích a dálnicích v Česku cítí méně bezpečně než řidiči v ostatních zemích Evropy. Naopak chodci hodnotí tuzemské chodníky jako bezpečnější než chodci v jiných evropských zemích. V průzkumu mezi 965 respondenty to zjistilo Centrum dopravního průzkumu (CDV), které o výsledcích informovalo v tiskové zprávě.
Dálnice v Česku vnímá jako bezpečné pouze 58,6 procenta dotázaných řidičů, evropský průměr je 66,1 procenta. Silnice mimo obec označilo za bezpečné pouze 38,6 procenta českých řidičů oproti evropskému průměru 50,8 procenta. Lepší není ani situace na takzvaných místních komunikacích, tedy silnicích ve správě měst a obcí, které jako bezpečné hodnotí 34,3 procenta českých řidičů zatímco evropský průměr je 51,4 procenta.
Hodnocení bezpečnosti se přitom výrazně liší mezi jednotlivými kraji. Silnice mimo obec například hodnotilo jako bezpečné 48,1 procenta řidičů ve Zlínském kraji, kdežto v Karlovarském to bylo jen 22,3 procenta.
Výzkum se uskutečnil jako součást mezinárodního projektu ESRA, jehož součástí je také subjektivní vnímání bezpečnosti na silnicích. „Analýza výsledků ukázala, že čeští řidiči motorových vozidel ve srovnání s evropským průměrem vnímají všechny využívané typy komunikací jako méně bezpečné. Hodnocení ze strany chodců a cyklistů sice odpovídá evropskému průměru, výsledků vyspělejších států však u nás nedosahujeme,“ uvedla Pavlína Skládaná z CDV.
Cyklisté a chodci jsou ve vnímání bezpečnosti silnic blíže evropskému průměru než řidiči. Cyklisté hodnotí nejlépe městské silnice s cyklopruhy, kde se cítí bezpečně 65,5 procenta z nich, mimo obce bez cyklopruhů si připadá bezpečně jen 21,7 procenta z nich. „Chodci se nejbezpečněji cítí na komunikacích s chodníky, které bezpečně hodnotí 76,1 procenta českých respondentů, což je nad evropským průměrem 71,9 procenta,“ dodala Skládaná.