Komerční prezentace Aktualizace: 31.07.2024 10:42

Praha – Pacientů léčených kvůli horku včetně nutnosti hospitalizace v posledních třech letech přibývá. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) jich loni bylo z jejích klientů téměř 1500, v roce 2020 zhruba polovina. V nemocnici loni kvůli vysokým teplotám a slunečnímu záření skončilo 65 osob. VZP, u které je pojištěno 60 procent obyvatel, to dnes uvedla v tiskové zprávě. Meteorologové předpovídají vysoké teploty i na dnešní den, mohou dosahovat až 34 stupňů Celsia.

Většina lidí, kteří mají kvůli horku zdravotní potíže, se potýká s nevolností, malátností, bolestí hlavy a dalšími příznaky přehřátí či dehydratace vlastními silami. První pomocí je podle doporučení Státního zdravotního ústavu (SZÚ) umístění do stínu a ochlazování, například namočeným ručníkem nebo i vlažnou sprchou. Tekutiny se při úžehu mají podávat jen po doušcích.

Odborníci jako prevenci doporučují světlé oblečení z přírodních materiálů, dostatek tekutin a lehkou stravu. „Samozřejmostí je se nevystavovat přímému slunečnímu záření především pak kolem poledne, konkrétně mezi jedenáctou a patnáctou hodinou, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější,“ uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Lidé by měli také používat kvalitní opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, mít sluneční brýle a pokrývku hlavy. „Prevence je klíčová a zahrnuje opatření jako dostatečný příjem tekutin, ochrana před přímým sluncem a vyhýbání se fyzické aktivitě v nejteplejší části dne,“ dodala.

Desítky lidí skončí každý rok kvůli horku v nemocnici. Loni VZP hradila léčbu pacientů s diagnózami nazývanými souhrnně „účinky horka a světla“ u 1457 osob, z nich 65 bylo hospitalizováno. Nejčastější jsou úpal, úžeh, tepelná vyčerpanost, tepelné křeče a mdloby. Lékaři je řeší různě od podávání tekutin a ochlazování pro přijetí do nemocnice ve vážnějších případech.

Horké počasí může působit zdravotní komplikace také chronicky nemocným pacientům, například s nemocemi srdce, vysokým krevním tlakem nebo astmatem. Výrazněji ohroženi jsou podle doporučení SZÚ lidé nad 65 let, nejmenší děti do čtyř let, těhotné nebo kojící ženy.

Už v červnu, kdy Česko letos poprvé zažilo horké dny, informovala pražská zdravotnická záchranná služba o tom, že zaznamenala více výjezdů, které mohou souviset s horkým počasím. Často šlo o pacienty, kterým se zhoršil stav jejich chronického onemocnění.

Počty klientů VZP léčených na „účinky horka a světla“

Rok Počet pacientů Náklady (v mil. Kč) Počet akutních hospitalizací
2019 1235 1,58 56
2020 744 1,39 34
2021 1096 1,766 48
2022 1384 2,54 54
2023 1457 2,65 65

zdroj: VZP

 

Podíl
Exit mobile version