Komerční prezentace Aktual.: 26.09.2024 14:13

Washington – Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena není nadšená z takzvaného plánu vítězství ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, napsal s odkazem na americké a evropské činitele deník The Wall Street Journal (WSJ). Bílý dům podle nich plán považuje jen za rozšířenou žádost o další zbraně a zrušení zákazu útočit západními zbraněmi na ruské území.

Zelenskyj plán v posledních týdnech označuje za rámec pro porážku Ruska. Dnes večer SELČ s ním má v Bílém domě seznámit Bidena, což bude podle WSJ poprvé, kdy Bidenova administrativa uslyší návrh v celé jeho šíři. Vysoce postavení američtí a evropští představitelé, kteří jsou obeznámeni s obecnými obrysy plánu, však tvrdí, že nenabízí žádnou jasnou cestu k vítězství na Ukrajině.

„Nejsem z toho nadšený, není tam nic moc nového,“ řekl jeden z nejmenovaných představitelů.

Ústředním bodem plánu je požadavek, aby Spojené státy daly Ukrajině zelenou k použití zbraní dlouhého doletu, řekl WSJ finský prezident Alexander Stubb. Bez tohoto povolení by podle něj nebyly ukrajinské návrhy „tolik relevantní“, protože by Kyjev neměl tolik možností bránit se ruským útokům.

Biden se této žádosti odmítá už několik měsíců podvolit. Představitelé americké administrativy tvrdí, že nasazení západních střel dlouhého doletu by neznamenalo zásadní strategickou změnu, mohlo by ale podnítit Putina k další eskalaci války, kterou zahájil v únoru 2022.

Postoj USA se setkal s tvrdým odporem řady evropských představitelů, kteří se domnívají, že Ukrajina má po 2,5 letech bojů právo čelit ruským silám bez jakýchkoli omezení. Při projevech na okraj Valného shromáždění OSN tento týden byli někteří světoví lídři viditelně frustrovaní, píše WSJ.

„Chcete mi říct, že Putin proti Ukrajině nepoužívá všechny dostupné prostředky?“ řekl WSJ polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski.

Ukrajinský plán zeširoka pokrývá potřeby Ukrajiny na bojišti, vnitřní politické reformy a ekonomiku, uvedl v úterý vysoce postavený představitel americké diplomacie. Američtí a evropští představitelé však uvedli, že nejpropracovanější částí plánu je první fáze – požadavky týkající se zbraní – zatímco ostatní klíčové prvky jsou konkrétní už méně.

Plán postrádá také konkrétní kroky, které by Bidenova administrativa mohla podpořit ve zbývajících čtyřech měsících ve funkci. V lednu ji v Bílém domě vystřídá vítěz či vítězka listopadových voleb.

Zelenskyj navštívil Spojené státy v kritické fázi války, kdy ruské jednotky pokračují v postupu na východní Ukrajině, přestože ukrajinské síly minulý měsíc zahájily překvapivý vpád do ruské Kurské oblasti. S nadcházejícím chladným počasím se navíc jako v posledních letech očekává větší intenzita ruských úderů na ukrajinskou energetickou a další infrastrukturu.

USA poskytnou Ukrajině další pomoc v hodnotě asi 8 miliard USD

Americký prezident Joe Biden dnes krátce před setkáním se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě oznámil další pomoc Kyjevu ve výši zhruba osmi miliard dolarů (180 miliard Kč). Bílý dům o tom informoval v prohlášení. Cílem pomoci, která zahrnuje například první dodávky klouzavých bomb s dosahem až 130 kilometrů či rozšíření výcviku ukrajinských pilotů pro letouny F-16, je podle Bidena podpořit Kyjev, aby mohl „tuto válku vyhrát“. Zelenskyj vzápětí za americkou pomoc poděkoval na síti X, přičemž poznamenal, že ji Ukrajina využije „co nejefektivnějším a nejtransparentnějším způsobem“.

Ukrajina se od února 2022 brání ozbrojené ruské agresi, podpora Spojených států je v jejím úsilí zásadní.

Součástí balíku jsou poprvé také naváděné bomby s dosahem až 130 kilometrů. Podle agentury Reuters si tak Ukrajina „zásadně polepší“ ve schopnosti ohrozit ruské síly z bezpečné vzdálenosti. Bomba, schopná zasáhnout cíle s vysokou přesností, má být vypouštěna ze stíhacích letounů. Podle nejmenovaného amerického zdroje se však americký prezident nyní nechystá oznámit, že USA dají Ukrajině zelenou k používání amerických zbraní k zásahům ruských cílů hluboko na ruském území. To je věc, o kterou Kyjev i prezident Zelenskyj osobně, Washington opakovaně žádají.

Drtivá většina nově oznámené pomoci, tedy ta ve výši zhruba 5,5 miliardy dolarů, má být přidělena do pondělního konce amerického fiskálního roku, píše Reuters. Dalších 2,4 miliardy dolarů bude poskytnuto z Iniciativy na podporu bezpečnosti Ukrajiny, která Bidenově administrativě umožňuje nakupovat zbraně pro Ukrajinu od firem, místo aby je stahovala z amerických zásob.

Další pomoc má posílit ukrajinskou protivzdušnou obranu a zahrnuje také drony a munici vzduch-země. Americké ministerstvo obrany zároveň poskytne Ukrajině další baterii protivzdušné obrany Patriot a více střel používaných v tomto systému. Pentagon také podle prohlášení Bílého domu rozšíří výcvik ukrajinských pilotů na stíhacích letounech F-16, přičemž v příštím roce výcvikem projde dalších 18 pilotů ukrajinského letectva.

V závěru prohlášení Biden uvedl, že koncem října uspořádá v Německu jednání vysoce postavených zástupců států kontaktní skupiny pro Ukrajinu „s cílem koordinovat úsilí více než 50 zemí, které podporují Ukrajinu v její obraně proti ruské agresi“.

V rámci boje proti obcházení ruských sankcí a praní špinavých peněz dnes americké ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo financí a Tajná služba v koordinaci s mezinárodními partnery přijaly opatření k narušení globální sítě kryptoměn, uvedl Bílý dům ve stejném prohlášení. Dodal, že Spojené státy budou svou podporou bránící se Ukrajiny nadále Rusku navyšovat jeho náklady na válku a připravovat ruský vojensko-průmyslový komplex o zdroje.

Podíl
Exit mobile version