Aktual.: 31.10.2024 08:57
Berlín – Německá policie za první tři týdny kontrol na všech německých pozemních hranicích zaznamenala zhruba o 13 procent méně nelegálních vstupů do země než ve třech týdnech před jejich zavedením. S odvoláním na data spolkové policie, která má kontroly na hranici na starosti, to dnes napsala agentura DPA. Německo od 16. září kontroluje kvůli nelegální migraci celou svou pozemní hranici, namátkové kontroly na českých hranicích provádí už více než rok.
Německo, které je součástí schengenského prostoru, kontroluje od září 2015 hranici s Rakouskem, loni v polovině října zahájilo kontroly také na české, polské a švýcarské hranici a od poloviny letošního září kontroluje celou svou pozemní hranici. Už na počátku října kancléř Olaf Scholz prohlásil, že kontroly na hranicích budou pokračovat tak dlouho, jak jen to bude možné. „A to bude velmi dlouho,“ dodal. Otázka migrace je v Německu aktuálně velmi ožehavá, zemi čekají za méně než 11 měsíců parlamentní volby, spekuluje se ale i o hlasování předčasném.
Od 16. září kontroluje Německo celou svou pozemní hranici včetně úseku na západě a severu, tedy hranic s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem. Podle policejní statistiky od té doby do 6. října policisté narazili na hranici na 2464 cizinců, kteří chtěli do země přicestovat bez řádného povolení. Přímo na hranici jich odmítli vpustit 2073. Ve třech týdnech před zavedením kontrol na západní a severní hranici zaznamenali takto 3984 pokusů o nelegální vstup do země a na hranici vypověděli 2353 lidí. Spolková policie nemůže podle výkladu současné vlády na hranici odmítnout ty cizince, kteří podají žádost o azyl.
Podle pravidel schengenského prostoru by pohraničníci na vnitřních hranicích cestující vůbec neměli kontrolovat. Kromě Německa ale některé své hranice nyní střeží i jiné členské státy, zdůvodňují to například snahou omezit nelegální migraci či hrozbou islamistického terorismu. Podle Evropské komise v současnosti dočasné hraniční kontroly uvnitř schengenského prostoru provádějí Francie, Švédsko, Německo, Dánsko, Rakousko, Norsko, Itálie a Slovinsko, tedy osm z celkových 29 schengenských zemí.
Podle agentury DPA by ale mohl nižší počet pokusů o nelegální vstup do Německa souviset nejen se zavedením kontrol, ale také s obecně mírně nižším počtem migrantů, kteří se chtěli v posledních měsících do Evropy dostat. V polovině října Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) uvedla, že počet nelegálních překročení hranic EU od letošního ledna do konce září klesl o 42 procent ve srovnatelném období loňského roku. Bez dokladů a víz přišlo do EU 166.000 lidí.