Komerční prezentace Aktual.: 3.04.2025 10:50

Ústí nad Labem – Krajský soud v Ústí nad Labem dnes poslal ředitele farmy v Krušných horách, kde zemřely nejméně desítky krav, na šest let a devět měsíců do vězení a zakázal mu chov zvířat po dobu deseti let. Jednateli firmy vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Firma má zaplatit 4,5 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné, strany si ponechaly lhůtu. Soud poprvé rozhodl o sedmi a pěti letech vězení na podzim 2023, případ mu vrátil odvolací soud k opětovnému projednání.

Na farmě Ekochov CMN v Měděnci na Chomutovsku uhynulo podle soudu nejméně 41 kusů dobytka. Soud potrestal ředitele firmy Antonína Hajzlera za zvlášť závažný zločin chovu v nevhodných podmínkách. Obžalovaný jednatel společnosti František Horn se podle soudu dopustil přečinu zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.

Poprvé soud poslal Horna na pět do vězení a Hajzlerovi, který už ve společnosti nepracuje, uložil znovu sedmiletý trest. Soud muže tehdy potrestal za zvlášť závažný zločin chovu v nevhodných podmínkách ve spolupachatelství, hrozil jim až desetiletý trest.

„Věc nám byla vrácena s pokyny, abychom dokazování zaměřili především na zjištění toho, jak konkrétně kdo z těch obžalovaných se na trestné činnosti podílel. Bylo namítáno, že spolupachatelství jednoznačně nevyplývá,“ řekl ČTK a Českému rozhlasu soudce Ondřej Peřich s tím, že je po doplnění dokazování stejného názoru.

V prvním rozhodnutí soud hovořil o úhynu stovek krav. „Soud nerozporuje počet zemřelých uhynulých kusů, ale postavil to na skutečně prokazatelném. Proto my tam říkáme nejméně 41 případů, protože nejméně 41 případů bylo dokumentováno i pitvou a máme konkrétní zjištění o tom, co bylo příčinou úmrtí,“ vysvětlil soudce. Další krávy podle něj mohly uhynout přirozenou smrtí.

Obhájci se k rozsudku odmítli vyjádřit. Hajzler dnes nedorazil, Horn se během čtení odůvodnění rozčílil. Novinářům na dotaz, zda je s rozhodnutím spokojený, neodpověděl. Státní zástupce Tomáš Skála řekl, že soud dal obžalobě znovu v podstatě zapravdu. „Akorát, řekněme, lépe rozlišil jednání jednotlivých obžalovaných,“ uvedl Skála. „Ponechal jsem si lhůtu, protože tam byly nějaké skutkové změny,“ dodal.

Dobytek podle pitevních protokolů hynul v důsledku celkového vyčerpání organismu, zvířata byla vyhublá, dlouhou dobu strádala, trpěla bolestí, nebyla jim poskytována odpovídající péče.

Podíl
Exit mobile version