Praha – Zákaz dovozu ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska se bude nově týkat i potravin rostlinného původu. Po jednání vlády to dnes řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Ministerstvo zemědělství a dopravy zároveň řeší, jak rozšířit počty dezinfikovaných nákladních automobilů na vybraných hraničních přechodech, ideálně by se podle Výborného měla dekontaminovat všechna vozidla nad 3,5 tuny. Vláda dnes přijala nařízení, které od čtvrtka umožní využití až 20 vojáků v činné službě pro potřeby zamezení zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na území ČR. Vojenští veterináři mají posílit státní veterinární správu a pomoci s kontrolami na sedmi hraničních přechodech.

Podle Výborného mohou i potraviny rostlinného původu představovat riziko zavlečení slintavky a kulhavky, protože dopravci mohou projíždět zemědělskými podniky a tím šířit nákazu.

Ohledně zpřísnění opatření a kontrol na hranicích se ve čtvrtek v 07:00 sejdou zástupci ministerstev dopravy, zemědělství a Ředitelství silnic a dálnic. „Je to o technologickém řešení, jak vyřešit, abychom byli schopni zkontrolovat více vozidel,“ řekl Výborný. Podotkl, že přes hraniční přechod Lanžhot projede zhruba 12.000 nákladních automobilů za den a v současnosti není možné u všech provést dekontaminaci. Bude s ministerstvem dopravy hledat cesty, jak počet dezinfikovaných kamionů zvýšit.

Případné zpřísnění by se podle Výborného týkalo vybraných sedmi hraničních přechodů, přes které mohou ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska do Česka v současnosti vjet vozidla nad 3,5 tuny přepravující cokoliv živočišného původu nebo k přepravě těchto produktů určená. Kontroly na hranicích by od čtvrtka mělo posílit 20 vojáků, nařízení dnes přijala vláda.

Na nedostatečná opatření si stěžují zemědělci, potravináři i některé chovatelské svazy. Požadují například plošný zákaz dovozů a transportů živých hospodářských zvířat na a přes území ČR ze všech sousedních zemí a kontrolu všech aut, včetně osobních.

Veterinární inspektoři ve spolupráci s mlékárnami od úterý vyšetřují vzorky mléka na přítomnost viru slintavky z 57 chovů v Jihomoravském kraji, každý chov budou testovat dvakrát týdně až do odvolání. „Veškeré testy, které byly provedeny, jsou negativní,“ řekl Výborný. Ministr dnes osloví slovenského ministra zemědělství Richarda Takáče, aby rovněž přistoupil k testům mléka. Virus lze v mléce odhalit ještě předtím, než se u zvířat projeví klinické příznaky.

K požadavku vyhlásit v Česku stav nebezpečí Výborný uvedl, že nejsou naplněné všechny zákonné podmínky. „Musíme se pohybovat v mantinelech zákona, stav nebezpečí může vyhlašovat jen hejtman a jen při splnění zákonných podmínek všech najednou. Mohu s plnou odpovědností říct, že v tuto chvíli nejsou naplněny všechny podmínky,“ řekl Výborný.

Stav nebezpečí by se podle ministra řešil až pokud by se nákaza vyskytla na území ČR, zatím Česko ale podle Výborného podniká všechny kroky, aby zavlečení slintavky zamezilo. „Jsme připraveni i nadále zpřísňovat a doplňovat opatření podle poznatků z terénu,“ dodal.

Nákaza se v současnosti šíří na Slovensku a v Maďarsku. Riziko zavlečení do ČR významně vzrostlo poté, co se v neděli potvrdila nákaza ve slovenském Plaveckém Štvrtku zhruba 50 kilometrů od hranic s Českem. Na dvou dalších farmách dnes potvrdilo slintavku Maďarsko.

Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, které je nejefektivnější řešit vybitím celého chovu. Riziko přenosu na člověka je podle odborníků velmi nízké až zanedbatelné.

Od čtvrtka může 20 vojáků pomáhat s kontrolami kvůli slintavce, schválila vláda

Vláda dnes přijala nařízení, které od čtvrtka umožní využití až 20 vojáků v činné službě pro potřeby zamezení zavlečení nákazy slintavky a kulhavky na území ČR. Po jednání kabinetu to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Vojenští veterináři mají posílit státní veterinární správu a pomoci s kontrolami na sedmi hraničních přechodech.

Až 20 specialistů vojenské veterinární služby může být na vyžádání státní veterinární správy nasazeno do 31. května, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo obrany. „Od čtvrtečních 07:00 vyčleňujeme dva veterinární lékaře na hraniční přechod Lanžhot, kteří se tam budou střídat ve dvanáctihodinových směnách a posílí příslušníky státní veterinární správy,“ dodala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Podle ředitele sekce vojenského zdravotnictví ministerstva obrany Michala Barana armáda v tuto chvíli žádný další požadavek kromě pomoci na hraničním přechodu Lanžhot neobdržela. „Počet vyčleněných specialistů vojenské veterinární služby se určuje výhradně dle požadavků státní veterinární správy,“ uvedl Baran.

Výborný armádu o možnou spolupráci požádal už minulý čtvrtek. Podle ministerstva obrany má česká armáda necelé tři desítky specialistů ve veterinární službě, vedle veterinárních lékařů jde o veterinární techniky a další specialisty.

Vláda schválila nasazení vojáků například loni při zářijových povodních, tehdy umožnila zapojení až 2000 vojáků. Za necelé tři měsíce se v postižených oblastech Moravskoslezského a Olomouckého kraje vystřídalo 5400 vojáků. Pomáhali s evakuací obyvatel, zásobováním vodou a humanitární pomocí, odklízením sutě a naplavenin, stavbou provizorních mostů a lávek nebo dezinfekcí silnic a domů.

Zemědělci a potravináři chtějí zakázat dovoz zvířat ze všech sousedních zemí

Zemědělci a potravináři požadují zpřísnění preventivních opatření k zabránění zavlečení slintavky a kulhavky do ČR. Chtějí například plošný zákaz dovozů a transportů živých hospodářských zvířat na a přes území ČR ze všech sousedních zemí. Požadují také kontrolovat vzorky mléka i ve slovenských chovech, a to v regionech, které sousedí s Českem. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Agrární komora ČR. Už dříve ke zpřísnění vyzvali také zástupci chovatelských svazů.

„Vzhledem k tomu, že šíření nákazy by bylo následně likvidační pro celé chovy skotu, prasat a ovcí, vyzvali jsme předsedu vlády Petra Fialu (ODS) k zavedení dalších opatření,“ uvedl prezident komory Jan Doležal.

Zemědělci dále požadují maximální ochranu hranic se všemi sousedními zeměmi a důslednou kontrolu všech dovozů hospodářských zvířat, tepelně neopracovaných produktů či dalších živočišných produktů. Aktuální opatření zakazují dovoz ze Slovenska, Maďarska a části Rakouska, na vybraných hraničních přechodech jsou kontroly.

Až do dovolání požadují farmáři a potravináři rovněž plošný zákaz dovozů a transportů živých hospodářských zvířat na a přes území ČR ze všech sousedních zemí. Chtějí, aby Česko dovybavilo hraniční přechody ochrannými prostředky a zcela zastavilo všechny kontroly ze strany státu v zemědělských podnicích.

„Nyní je naprosto zásadní zaměřit se hlavně na silná preventivní opatření, abychom zabránili zavlečení nákazy do České republiky,“ řekl Doležal. Požadavky Agrární komory ČR podporuje Zemědělský svaz ČR, Potravinářská komora ČR a Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků.

Pod vedením Komoditní rady pro mléko a hovězí maso při Agrární komoře ČR vznikla v posledním březnovém týdnu odborná pracovní skupina, která bude hodnotit provedená opatření, zjišťovat odborné informace a zkušenosti v zahraničí a navrhovat další opatření.

Jihomoravská agrární komora chtěla v pondělí po vládě vyhlášení mimořádné události. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to ale odmítl, považuje současná preventivní opatření za dostatečná. Dnes ministr uvedl, že v ČR se nákaza nevyskytuje ani neexistuje podezření k výskytu.

Podle Doležala čeští chovatelé dělají maximum pro prevenci před šířením nákazy a přijímají i opatření převyšující nařízení Státní veterinární správy. „Jsou si vědomi, jaká katastrofa by mohla nastat,“ řekl Doležal. Farmy podle něj například zrušily akce pro veřejnost, nepouštějí do chovů nepovolané osoby, u vstupu či vjezdu do areálu instalují dezinfekční rohože či vany a dohlížejí na to, aby se krmiva a voda nedostaly do kontaktu s volně žijícími zvířaty.

Maďarsko podle slovenského ministra potvrdilo další dvě ohniska nákazy

Maďarsko potvrdilo slintavku a kulhavku na dalších dvou farmách, řekl dnes novinářům slovenský ministr zemědělství Richard Takáč. Z jeho vyjádření vyplynulo, že také nová ohniska nákazy jsou blízko hranic se Slovenskem. Právě z Maďarska byla podle dřívějšího vyjádření slovenských úřadů slintavka a kulhavka zavlečena na Slovensko, které dosud oznámilo pět chovů zasažených tímto vysoce infekčním onemocněním skotu a dalších sudokopytníků.

Nové případy nákazy Maďarsko podle Takáče potvrdilo na dvou farmách s celkovým počtem 3500 dojnic, a to ve vesnicích Dunakiliti a Darnózseli. Tyto vesnice se nacházejí zhruba mezi prvními dvěma potvrzenými ohnisky v Maďarsku.

„My máme maximální opatření z pohledu hranic, dezinfekce, kontroly,“ řekl Takáč na novinářský dotaz, zda chystá další kroky proti možnému rozšíření slintavky a kulhavky na Slovensku.

Slovensko v souladu s veterinárními pravidly likviduje všechna zvířata v chovech, kde se nákaza potvrdila, Kromě toho utrácelo hospodářská zvířata ve tříkilometrovém okruhu od ohnisek.

Poslední případ slintavky a kulhavky potvrdilo Slovensko o uplynulém víkendu na jedné z největších farem, a to na západě země, jen zhruba 40 kilometrů od hranic s Českem. Část z utracených zvířat z tohoto chovu skončí podle Takáče v kafilerii, zbytek bude zahrabán do půdy. Podobný postup zvolilo Slovensko už dříve, neboť země má pouze jednu kafilerii s omezenou kapacitou.

Dezinfekčními rohožemi projely ve Starém Hrozenkově stovky nákladních aut

Dezinfekčními rohožemi projely na hraničním přechodu se Slovenskem ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku stovky nákladních aut. Od 27. března, kdy opatření začalo platit, do půlnoci z úterý na dnešek jich bylo 429, do dnešního rána dalších 30, řekla dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Opatření na hranicích se Slovenskem bylo zavedeno kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky.

Ve Starém Hrozenkově se pohybují policisté, celníci a pracovníci veterinární správy. Jde o jediný přechod ve Zlínském kraji, který nyní smějí auta o váze nad 3,5 tuny převážející nebo určená k přepravě zvířat, živočišných produktů a krmiv využívat. Vytipované vozy tam přejíždějí po rohoži namočené dezinfekcí. „Hasiči navíc ještě mají nádobu s dezinfekcí, ze které postřikují kola, podběhy a podvozek vozidla,“ řekla Javoříková.

Aut, která veterináři ve Starém Hrozenkově ve spolupráci s policisty, celníky a hasiči nevpustili do České republiky, bylo od začátku opatření podle ředitele krajské veterinární správy Michala Kamaráda jen několik. „V minulém týdnu byly případy, že se auta vracela zpátky. V tomto týdnu nevím, že by bylo něco ve Starém Hrozenkově vrácené. Mimořádná veterinární opatření už nějakou dobu platí. Ještě se zpřísňují. Zvýšil se počet vozidel, které do povinné dezinfekce spadají. Takže číslo samozřejmě narůstá. To, že by si v tuto chvíli dovolil přepravovat produkty, které jsou ze Slovenska a z Maďarska zakázané, si nedovedu představit,“ řekl Kamarád.

Která vozidla bude nutné zkontrolovat a případně poslat na dezinfekci, záleží především na policistech a celnících. „Vždy vytipují kamiony, které by podle své konstrukce mohly převážet živočišné produkty, následně jim zkontrolují doklady, případně i náklad. Pokud není důvod vozy nevpustit do České republiky, projedou dezinfekčními pásy a pokračují v cestě,“ uvedl Kamarád.

Veterináři také apelují na chovatele, aby rizika šíření nákazy minimalizovali. Zemědělci ve Zlínském kraji evidují lidi i vozidla při vstupech a příjezdech do areálů chovů, dezinfikují je, používají ochranné oděvy. „Někteří chovatelé už chovy uzavřeli. Opatření přijali tvrdší, než by za určitých okolností bylo nutné, což samozřejmě vítáme,“ řekl Kamarád.

Žádné podezření na rozšíření nákazy ve Zlínském kraji podle něj veterináři nemají. „Jsme v preventivních opatřeních. Nákaza tady v tuhle chvíli není a děláme všechno proto, aby ani nebyla,“ doplnil ředitel krajské veterinární správy.

Policie na jihu Moravy kvůli slintavce zkontrolovala za dva dny přes 4400 vozů

Policie na jihu Moravy od začátku týdne na hraničních přechodech kvůli riziku zavlečení slintavky a kulhavky zkontrolovala 4431 vozů. V pondělí a úterý byl odepřen vstup do ČR dvěma vozidlům, další vůz neprojel přes hranice dnes. Na policejním webu o tom informoval mluvčí Pavel Šváb. Přes dekontaminační linku u Lanžhota dosud projelo 62 vozů, řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Policisté za pondělí a úterý zkontrolovali 4431 vozů, z nich 19 převáželo hospodářská zvířata. „Ve dvou případech byl odepřen vstup do ČR, například v úterý v Hodoníně šlo o kamion převážející krmivo. Dnes byl na hraničním přechodu Lanžhot na D2 z rozhodnutí veterinární správy vrácen kamion, který převážel odpadovou vodu ze sýrárny,“ uvedl Šváb.

Kontroly se v kraji týkají přechodů Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, Mikulov-Drasenhofen na Břeclavsku a Hatě-Kleinhaugsdorf na Znojemsku. V pátek bylo nutné prověřit 2300 nákladních vozidel, v sobotu 1673, v neděli 820. V několika případech chybělo potvrzení o dezinfekci, jiné porušení pravidel kontroly nezjistily. O den dříve veterináři do ČR nepustili dva vozy.

Nejpřísnější opatření jsou od nedělního večera u Lanžhota, kde hasiči instalovali dekontaminační linku s dezinfekční vanou. U vybraných kamionů hasiči dezinfikují celý jejich povrch. Ke středečním 14:00 šlo podle Mikošky o 62 takto ošetřených vozů. Na přechodech jsou instalované i dezinfekční rohože, přes které jezdí nákladní auta s nákladem zvířat nebo potravin živočišného původu, u kterých to nařídí Státní veterinární správa. Mikoška uvedl, že přes rohože do úterý včetně přejelo u Lanžhota 2683 vozů, na přechodu Hatě 186 vozů a v Mikulově 189 vozů.

Důvodem nedělního zpřísnění o dekontaminační linku bylo potvrzení nového ohniska slintavky a kulhavky na velké farmě v obci Plavecký Štvrtok na západě Slovenska, což je vzdušnou čarou asi 25 kilometrů od českých hranic na soutoku Dyje a Moravy, respektive zhruba 40 kilometrů po silnici na nejbližší hraniční přechod Břeclav-Brodské.

Podíl
Exit mobile version