Komerční prezentace Aktual.: 18.01.2025 12:55

Paříž – Zakladatel a šéf komunikační platformy Telegram Pavel Durov řekl v prosinci vyšetřujícím soudcům, že si ve vazbě uvědomil závažnost skutečností vytýkaných jeho platformě. Uvedl také, že je osobně znechucen zločiny, jejichž spáchání jeho platforma podle úřadů usnadňovala, a přislíbil zlepšit moderování obsahu. Napsala to dnes agentura AFP, která se odvolává na nejmenovaný zdroj obeznámený s případem.

Rodák z Petrohradu od konce loňského srpna čelí ve Francii obviněním, že nedělá dost, aby jeho platformu nevyužívaly zločinecké živly. Od té doby podléhá soudnímu dohledu.

Soudci podrobně popsali asi 15 skupin, které se věnují zneužívání dětí, prodeji drog a zbraní či používání nájemných vrahů, což vedlo na konci srpna k zatření šéfa Telegramu. Úřady jej obviňují ze spoluúčasti na trestné činnosti.

Durov podle AFP ujistil, že Telegram v roce 2013 nezakládal se svým bratrem proto, aby usnadnil život zločincům. Jakkoli podle něj představují jen malý zlomek mezi uživateli, připustil, že jejich přítomnost na platformě také vzrostla. Úřadům vytkl nedostatečnou zpětnou vazbu a zdůraznil, že je osobně znechucen popisovanými zločiny. Soudce ujistil, že je odhodlán přispět ke zlepšení moderování obsahu a postupů Telegramu.

Loni v září Durov oznámil, že Telegram začne po tlaku úřadů poskytovat vládám více informací o svých uživatelích, jako jsou IP adresy a telefonní čísla uživatelů, a to v souladu se zákony v dané zemi. „Zatímco 99,999 procenta uživatelů telegramu nemá nic společného se zločinem, těch 0,001 procenta zapojených do nezákonných aktivit vytváří špatnou image celé platformy a ohrožuje zájmy našich uživatelů, kterých už je téměř miliarda,“ citoval tehdejší vyjádření server BBC. Platforma už podle Durova změnila podmínky tak, aby odradila zločince od jejího zneužívání.

Francouzské úřady viní Durova ze spoluúčasti na šíření materiálů zaměřených na sexuální zneužívání dětí. Durov, kterému bylo při vyšetřování nařízeno zůstat ve Francii, obvinění odmítá. Zatčení tehdy devětatřicetiletého šéfa platformy vyvolalo debatu o tom, jak do budoucna chránit svobodu slova v prostředí internetu.

Telegram sídlí ve Spojených arabských emirátech a na žádosti vlád z celého světa o zablokování některých příspěvků zpravidla nereagoval. Stejně tak platforma ignorovala žádosti o informace o osobách podezřelých z nezákonných aktivit.

Durov se v roce 1984 narodil v tehdejším Sovětském svazu, ale s rodiči žil už jako malý v Itálii. Nyní má občanství více států a žije mimo Rusko.

Durov krátce po svém zatčení kritizoval úřady a řekl, že činit ho zodpovědným za zločiny spáchané třetími stranami na platformě je překvapivé a zavádějící.

Kritici tvrdí, že Telegram se stal semeništěm dezinformací, dětské pornografie a obsahu souvisejícího s terorismem částečně kvůli funkci, která umožňuje, aby tam skupiny mohly mít až 200 000 členů. Pro srovnání – komunikační platforma WhatsApp, kterou vlastní americká společnost Meta Platforms, omezuje velikost skupin na 1000 členů.

Telegram se loni v srpnu stal terčem zájmu úřadů i proto, že umožnil vysílání na krajně pravicových kanálech, což přispělo k násilí v anglických městech, napsala BBC. Například Ukrajina zakázala aplikaci Telegram na zařízeních patřících státním institucím, aby minimalizovala možné hrozby z Ruska.

Pod Durovovým vedením vzbudil Telegram hněv mnoha vlád – od Evropské unie až po autoritářské režimy v Rusku a v Íránu. Aplikaci totiž používají i demonstranti, kteří se snaží organizovat při protestech proti úřadům. Telegram se ale zároveň stal centrem konspiračních teoretiků a extremistů. Například stoupenci nadřazenosti bílé rasy v USA léta používají síť Telegram ke koordinaci útoků na energetickou infrastrukturu, napsala dříve agentura Bloomberg.

Kreml se v roce 2018 pokusil platformu Telegram zablokovat, ale o dva roky později těchto pokusů zanechal, když se mu nepodařilo službu vypnout.

Podíl
Exit mobile version