Komerční prezentace Aktual.: 27.11.2024 09:41

Olomouc – Státní zástupce žádá, aby byl případ ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelky obžalovaného v souvislosti s otravou řeky Bečvy ze září 2020 vrácen vsetínskému soudu. Nesouhlasí s jeho zproštěním, svými kroky týkajícími se nakládání s kyanidy jako s odpadními vodami a odpojením lagun podle žalobce zapříčinil ekologickou havárii. Uvedl to dnes u olomouckého krajského soudu. Obhajoba vinu odmítá, podle obhájce Havelka postupoval v souladu se stanovisky správních orgánů. Žádají zamítnutí odvolání státního zástupce. Rozsudek soud vynese dnes dopoledne.

Obžaloba Havelkovi klade za vinu mimo jiné to, že jeho přičiněním firma neoprávněně nakládala s kyanidy jako s odpadními vodami, nikoliv jako s odpady. Právě kyanidy podle znalců otravu řeky způsobily. Podle státního zástupce také neoprávněně rozhodl o změně využívání lagun ve firmě Energoaqua. Jejich odpojení mělo podle obžaloby za následek, že laguny nemohly zastavit případný únik nedostatečně vyčištěných vod do řeky. Obě změny však schválily orgány státní správy, a podle rozsudku vsetínského soudu za ně tedy nelze Havelku kriminalizovat.

Podle žalobce Libora Skácela však společnost zvolila cestu nejmenšího odporu,

argumentoval tím, že podle stanoviska ministerstva životního prostředí bylo k nakládání s odpady jako odpadními vodami potřeba souhlasu okresního úřadu. „Společnosti Energoaqua bylo více jak jasně naznačeno, jak postupovat – zpracovávat dosavadní odpady jako odpadní vody podle zákona o vodách, který je benevolentnější,“ uvedl státní zástupce. Podle něj celý postup společnosti zastřešoval Oldřich Havelka, kterému muselo být podle žalobce jasné, že toto jednání muselo být protiprávní. „Kdyby společnost protiprávně nezpracovávala kyanidové odpady, k havárii by nedošlo,“ doplnil žalobce. Podle obhajoby však postup schválilo minimálně šest orgánů státní správy, které uvedly, že šlo o odpadní vody. „Nešlo tak o úlet jednoho orgánu,“ doplnil obhájce Jiří Obluk.

Žalobce poukázal i na to, že kdyby laguny byly v provozu, mohlo se havárii zabránit. Na nebezpečí odpojení lagun byl podle něj Havelka opakovaně upozorňován. „Pokud žádost o odpojení lagun podal, musel být srozuměn s tím, že bude ohrožováno životní prostředí. Vyřazení lagun mělo bezprostřední souvislost s havárií. Jeho role z pohledu postavení ve firmě byla rozhodující,“ doplnil žalobce. Poukázal i na to, že úřednici z rožnovského městského úřadu, která toto nezákonné správní rozhodnutí týkající se lagun ve firmě Energoaqua vydala, vsetínský soud nedávno nepravomocně uložil peněžité tresty.

Ekologická katastrofa postihla Bečvu na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje, v úseku pod Valašským Meziříčím až po Přerov. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy zhruba na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Podíl
Exit mobile version