Komerční prezentace Aktual.: 17.12.2024 14:02
Praha – Ministerstvo spravedlnosti nebude mít v příštím roce jistotu, zda zvládne ze schváleného rozpočtu pokrýt platy svých zaměstnanců. V tiskové zprávě to uvedla Eliška Hronová, předsedkyně odborové platformy ministerstva. Odbory zkritizovaly přijatý pozměňovací návrh poslance Vojtěcha Munzara (ODS), který označily za odvetnou reakci na jejich protestní happening před ministerstvem. Munzar v reakci řekl ČTK, že obvinění považuje za nesmyslné.
Munzar dnes uvedl, že svým návrhem chtěl peníze přidat výhradně platově poddimenzovaným zaměstnancům justice a ve Vězeňské službě. Pokud by na samotném ministerstvu spravedlnosti na úředních pozicích nastalo další navýšení platů nad rámec centrálního rozhodnutí vlády o růstu platů ve veřejné sféře, mohlo by to podle něj znamenat precedens pro ostatní ministerstva.
„Ministerstvo nedostane do dalšího roku dost peněz ani na pokrytí stávajících platů, a už vůbec ne na jejich požadované dorovnání na úroveň jiných úřadů. Podle platformy tento způsob odpovědi zaměstnavatele, nota bene státu, na varování před palčivými problémy zaměstnanců do vyspělých demokracií nepatří,“ napsala Hronová.
Připomněla, že Listina základních práv a svobod garantuje jak sdružování se na ochranu hospodářských a sociálních zájmů v odborových organizacích, tak i právo zaměstnanců na spravedlivou odměnu za práci a na uspokojivé pracovní podmínky.
Odbory ministerstva jsou od července ve stávkové pohotovosti kvůli platům a personální situaci v úřadu, kterou označují za kritickou. Hronová zrekapitulovala, že ministr Pavel Blažek (ODS) s platformou letos opakovaně jednal a následně uplatnil pozměňovací návrh k rozpočtu, který mimo jiné přesouval 25,7 milionu korun na platy zaměstnanců ministerstva.
„Přesun těchto prostředků nepředstavoval trvalé a systémové řešení, ale pouhé zajištění toho, aby ministerstvo vůbec mělo dostatek prostředků na pokrytí stávajících platů na rok 2025,“ konstatovala Hronová s tím, že i kvůli tomu platforma 14. listopadu uspořádala veřejný protest. O šest dní později vznesl Blažkův spolustraník Munzar konkurenční pozměňovací návrh, který už s navýšením peněz na platy státních zaměstnanců ministerstva nepočítal.
„Platforma považuje za důležité vyjádřit, že uplatnění a schválení pozměňovacího návrhu poslance Vojtěcha Munzara vnímá jako mstu za happening zaměstnanců ministerstva spravedlnosti. Jednak kvůli blízké časové souvislosti obou událostí, jednak kvůli způsobu, jakým (ne)byl později schválený pozměňovací návrh odůvodněn a komunikován vůči platformě i vůči veřejnosti,“ uvedli odboráři.
Vládní poslanci podle odborů vědomě riskují ohrožení kvality a rychlosti agend, které má ministerstvo na starosti. Hronová dodala, že podobné kroky navíc vyvolávají obavy, že politici budou odvetné reakce při dalším upozornění na nesystémové záležitosti v oblasti státní správy stupňovat.