Komerční prezentace Aktual.: 17.10.2024 14:25
Brno/Praha – Neohlášená inspekce Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), která začala v úterý, pokračuje třetím dnem a pravděpodobně dnes skončí. ČTK to řekl mluvčí úřadu Martin Švanda. Takzvané místní šetření prověřuje podezření ze zneužití dominantního postavení, uvedl antimonopolní úřad ve středu.
„Místní šetření ve společnosti Seznam.cz, které bylo zahájeno v úterý, pokračuje i dnes. Délka inspekce závisí na tom, jaký je objem dokumentů a komunikace, v níž se mohou nacházet důkazy o případném protisoutěžním jednání, a který musí naši inspektoři prověřit,“ odpověděl na dotaz ČTK Švanda.
Při takzvaném místním šetření přicházejí inspektoři do sídla společnosti a zajišťují při něm například servery, počítače nebo mobilní telefony, aby v nich nebylo možné měnit či mazat data. V těchto zařízeních potom vyhledávají data, která by mohla obsahovat potenciální důkazy. Procházejí také písemné dokumenty. Z inspekce si ÚOHS neodnáší žádný hardware, pouze data, která poté prohledává a analyzuje.
„Následná práce se zajištěnými daty, jejich vyhodnocení a prokázání protisoutěžního jednání je pak otázkou další řady měsíců či spíše jednotek roků. Podobně dlouho ostatně trvalo zjišťování a odhalování prvotního podezření na zneužití dominantního postavení, které vedlo až k právě probíhajícímu neohlášenému místnímu šetření. Vlastní organizace a příprava samotné inspekce pak zabrala řadu týdnů,“ dodal Švanda.
Samotné místní šetření neznamená, že se firma přečinu skutečně dopustila, ani že s ní úřad zahájí správní řízení. Umožňuje ale úředníkům shromáždit důkazy. Kontrolovaná společnost má podle zákona povinnost být úřadu při místním šetření nápomocná a umožnit přístup ke všem požadovaným zařízením a dokumentům. Za to, že s úřadem nespolupracovaly, dostaly v minulosti některé firmy pokutu.
Podle měření webu Statcounter GlobalStats má Seznam na tuzemském trhu internetového vyhledávání podíl 13,2 procenta a je druhý za dominantním Googlem s 81,1 procenta. Třetí je Bing od Microsoftu se 4,2 procenta.
O tom, že ÚOHS prověřuje působení Seznamu na českém trhu, informoval samotný úřad v září, tehdy v tiskové zprávě reagující na článek Seznam Zpráv. V něm zpravodajský web popisoval údajnou spolupráci vedení úřadu s vydavatelem časopisu Veřejné zakázky. Úřad v tiskové zprávě napsal, že ho zaráží vydání článku zrovna v době, kdy ministerstvo pro místní rozvoj připravuje reformu veřejných zakázek spadajících pod agendu úřadu.
Seznam tehdy v reakci uvedl, že považuje za nepřijatelné, aby orgán veřejné moci bez důkazů veřejně obviňoval jiný subjekt ze msty, zneužívání médií a vytváření nátlaku, a to z důvodu, že se úřad tímto subjektem má v rámci své kontrolní činnosti údajně zabývat.
V úterý vydal Seznam na svém webu článek o firmě, která chybně prováděla tendry, nicméně její majitel jako expert spolupracuje se šéfem ÚOHS.
Mluvčí společnosti Seznam.cz Aneta Kapuciánová ve středu potvrdila, že zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v úterý dorazili do sídla firmy. „Ačkoli nemáme informace o tom, že by s námi bylo zahájeno jakékoli oficiální řízení, s jeho zástupci samozřejmě spolupracujeme a jsme jim plně k dispozici,“ řekla ČTK mluvčí ve středu. Majitel Seznamu Ivo Lukačovič má podle svého středečního vyjádření na placené síti Patreon striktní zákaz cokoliv komentovat a podle svých slov ani nic neví. Středu ve stejný den označil na Patreonu za jednu z nejtěžších chvil svého života.
ÚOHS každoročně zahájí několik desítek správních řízení ve věci hospodářské soutěže. Týkají se i zakázaných dohod, kartelových nebo vertikálních, při nichž firma svým odběratelům například diktuje prodejní ceny, jde také o zneužití dominantního postavení. Loni úřad vydal 75 prvostupňových rozhodnutí týkajících se hospodářské soutěže, 55 z nich se týkalo fúzí, tedy spojování soutěžitelů. Za pochybení narušující hospodářskou soutěž uložil pokuty v celkové výši 268 milionů korun.
Největší tuzemská internetová firma Seznam.cz měla loni zisk před zdaněním 1,36 miliardy korun. Tržby dosáhly 5,94 miliardy korun. Lukačovič Seznam založil v roce 1996. Firma provozuje stejnojmenný vyhledávač Seznam.cz, zpravodajský server Seznam Zprávy, Televizi Seznam, službu Mapy.cz nebo Sbazar, Sreality a Sauto. Nabízí mimo jiné také srovnávač Zboží.cz, Počasí.cz, Prohlížeč nebo video portál Stream.cz.