Komerční prezentace Aktual.: 27.08.2024 00:04

Praha – Zástupci vlády a odboráři budou dnes znovu jednat o růstu platů. Odbory požadují pro všechny pracovníky veřejného sektoru od příštího měsíce zvýšení platových tarifů o deset procent a další přidání pak od ledna, jinak hrozí protesty. Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli zopakoval, že v rozpočtové rezervě peníze na letošní navýšení nejsou a ministerstva je hledají ve svých rozpočtech. Ministerstvo práce navrhlo původně zvednout tarify o sedm procent, nebo o deset procent zhruba polovině zaměstnanců veřejné sféry a státu. Potřeba by na to do konce roku bylo asi 4,6 miliardy korun, nebo 6,6 miliardy navíc.

Odboráři a zástupci vlády spolu jednali už před týdnem. Dohodli se na tom, že jednotlivé resorty do dneška přezkoumají, kolik peněz ve svých pokladnách by mohly do konce roku případně do zvýšených tarifů přesunout. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) novinářům pak řekl, že vláda by podle finančních možností ministerstev pak návrh svého nařízení případně upravila a o zářijovém růstu platů rozhodla ve středu.

Platové tarify ve veřejné sféře stanovuje pět tabulek. Vlastní tabulku pak mají ještě státní zaměstnanci. Ministerstvo práce navrhovalo od září upravit dvě tabulky, a to tu nejnižší a tu státní. Tarify by se tak zvedly asi 359.900 úředníků, pracovníků v kultuře, technických pracovníků v sociálních službách a ve zdravotnictví či nepedagogů ve školství a asi 70.400 zaměstnanců státu. Zbývající zhruba polovina z 846.300 lidí, kteří pracují ve veřejné sféře, by měla dostat přidáno od ledna. Na navýšení sumy na platy v rozpočtu na příští rok má vláda podle premiéra shodu.

Odbory si stěžují na pokles reálných výdělků z posledních let kvůli vysoké inflaci. Požadují od září navýšení tarifů ve všech tabulkách, tedy i pro sociální služby, zdravotní sestry, lékaře a učitele. Další přidání pak žádají od ledna. Osm z 13 odborových svazů je kvůli tomu ve stávkové pohotovosti. Jurečka minulý týden řekl, že s plošným přidáním nesouhlasí. Poukazoval na to, že jednotlivým profesím neklesly reálné platy stejně. Podle podkladů k vládnímu nařízení se mezi roky 2019 a 2023 reálně snížily téměř o 18 procent odměňovaným podle nejnižší a státní tabulky. U ostatních byl pokles zhruba mezi čtyřmi a 13 procenty.

Podíl
Exit mobile version