Původní tvrz mirošovických rytířů vznikla v polovině čtrnáctého století. Kolem roku 1554 byla pozdně gotická stavba přestavěna v renesančním stylu. Sídlili tu Šternberkové či Dietrichsteinové, v roce 1668 se stali majiteli Lobkowiczové. Třípodlažní budova se využívala až do dvacátého století, poté ji komunistický režim znárodnil a areál zabral státní statek. Ten ho však nechal bez údržby stále víc chátrat.

Po sametové revoluci se Lobkowiczové vzdali restitučního nároku a místo zůstalo v majetku státu, až v roce 2000 se ho ujalo sdružení Kampanilla. Ani to však s jeho obnovou příliš nepokročilo.

O pět let později převzala památkově chráněný zámek za symbolickou jednu korunu obec Hrobčice. Místo chátralo ještě dalších pět let, než obec uspěla s žádostí o dotaci.

Mít uprostřed jedné z devíti obcí nebezpečnou ruinu, kam si chodí hrát děti a se kterou nemůžete nic udělat, protože je památkově chráněná, nechce mít nikdo. Zastupitelům Hrobčic velice rychle došlo, že když tuto situaci nezmění obec, už se to nepodaří nikomu.

Hrobčice jsou malá obec, a tak chtěl velký projekt hodně odvahy nejen od starostky Jany Syslové, ale i od celého zastupitelstva. Obci bylo v dotaci přislíbeno zhruba padesát milionů korun, dalších deset milionů doplatila ze svého rozpočtu.

Generální rekonstrukce začala 18. června 2021 a trvala dva roky. V objektu byla zborcená střecha a propadlé stropy. Stavebníci zachránili mimo jiné původní renesanční omítky a vzácný pískovcový portál z doby kolem roku 1300.

Slavnostní otevření zámku proběhlo 13. července loňského roku. Areál slouží jako komunitní centrum se zázemím pro kulturní akce, spolky a drobné podnikání. Je tu sál pro pořádání svateb a jiných slavnostních a společenských akcí. V plánu je také restaurace se sálem nebo obchod se smíšeným zbožím.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

Podíl
Exit mobile version