Komerční prezentace Aktualizace: 25.03.2024 00:20
Praha – Pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě zbývá poslední týden. Finanční úřady ode dneška prodlužují úřední hodiny, všechna územní pracoviště budou do 2. dubna ve všední dny otevřena od 08:00 do 17:00. Finanční správa také upozorňuje na možnost podání přiznání elektronicky, v takovém případě je termín o měsíc později. Kdo podává přiznání prostřednictvím daňového poradce, má čas do července.
Stejně jako v minulých letech očekává Finanční správa největší počet podání papírových daňových přiznání v závěrečném týdnu. Otevírací doba finančních úřadů je proto prodloužená, Finanční správa ale připomíná, že v pátek 29. března a v pondělí 1. dubna budou mít úřady zavřeno kvůli státním svátkům. Ve všední dny budou až do 2. dubna vždy od 08:00 do 17:00 k dispozici i telefonní linky, na kterých se lidé mohou poradit o vyplnění a podání přiznání.
Formuláře pro podání přiznání si lidé mohou vyzvednout na pobočce jakéhokoli finančního úřadu. K dispozici jsou také na internetových stránkách Finanční správy nebo na portálu Moje daně.
Do 17. března přijala Finanční správa zhruba 878.000 daňových přiznání, představuje to 31 procent z odhadovaného celkového počtu. Naprostou většinu přiznání zatím podaly fyzické osoby, bylo jich 783.000. U podaných přiznání převažuje elektronická forma, v papírové podobě přiznání podalo 328.000 lidí.
Loni obdržela rekordních 2,888.941 přiznání, z toho dvě třetiny byly podány elektronicky. Finanční správa předpokládá, že i letos budou elektronická daňová přiznání převažovat. Termín pro jejich odevzdání je 2. května, elektronická forma je povinná pro všechny živnostníky. Přiznání lze elektronicky podat prostřednictvím portálu Moje daně, kam je možné se přihlásit pomocí datové schránky, občanského průkazu s čipem nebo bankovní identity.
Daňové přiznání je možné podat i prostřednictvím finančního poradce nebo advokáta. V takovém případě je lhůta pro podání do 3. července. Stejný termín platí také pro firmy, které podle zákona musí mít účetní závěrku ověřenou auditorem.
V případě, že se podání daňového přiznání opozdí o pět pracovních dnů, sankce nehrozí. Následné sankce za každý den prodlení činí 0,05 procenta ze zaplacené daně nebo 0,01 procenta stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení. Maximální postih je pět procent. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun a maximálně 300.000 korun.