Komerční prezentace Aktual.: 13.12.2024 15:22

Damašek – Desítky tisíc Syřanů, zejména šíitských muslimů utekly ze Sýrie do Libanonu za necelý týden od pádu režimu prezidenta Bašára Asada, jehož svrhli povstalci v čele se sunnitskou islamistickou aliancí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného libanonského činitele. Podle něj i podle desítky Syřanů, které oslovila agentura Reuters na hranicích, mají šíité obavy z nové syrské vlády, ačkoliv ta slibuje mírové soužití všech menšin.

Podle libanonského bezpečnostního činitele uprchlo od pádu Asadova režimu do Libanonu už přes sto tisíc lidí. Přesné číslo podle něj nelze zjistit, jelikož mnozí utíkají přes hranici mimo oficiální přechody. Ještě před několika týdny přitom desítky tisíce Syřanů utíkaly do své vlasti z Libanonu, kde izraelská armáda masivně bombardovala téměř celé území v rámci boje proti tamnímu šíitskému hnutí Hizballáh. Od konce listopadu platí v tomto konfliktu křehké příměří.

Na syrsko-libanonské hranici byly podle Reuters ve čtvrtek tisíce lidí, kteří se snaží opustit Sýrii. Desítka z nich uvedla, že utíkají kvůli hrozbám, jež jim adresovali někteří lidé osobně, ale většinou si je přečetli na sociálních sítích. Obavy mají přesto, že Ahmad Šara, lídr skupiny Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která stála v čele bleskové protiasadovské ofenzivy, slíbil ochranu všech náboženských a etnických menšin. HTS je nyní dominantní silou v Sýrii, ale v zemi operuje řada dalších ozbrojených islamistických skupin. Šara měl před lety vazby na teroristickou síť Al-Káida, jejímiž členy jsou radikální sunnité.

Asadovi, který je příslušníkem menšinové sekty alávitů s kořeny v šíitskému islámu, pomáhali v občanské válce podle Reuters také šíitské milice z Íránu či Iráku a šíitské libanonské hnutí Hizballáh.

„Nevíme, kdo píše ty hrozby na WhatsApp a Facebooku, ale bojíme se,“ řekla Reuters na syrských hranicích žena, která tam čeká už tři dny s dětmi ve snaze dostat se do Libanonu. Dodala, že členové HTS jim otevřeně nehrozili. „Bojíme se sektářského násilí,“ uvedl devětatřicetiletý šíita, který v době pádu Asadova režimu sloužil v armádě a který rovněž zvažuje odejít ze země. Tvrdí, že mu kdosi vyhrožoval v Damašku.

Třicetiletá zdravotní sestra, která pochází z Damašku a patří rovněž k šíitské menšině, čeká také už několik dní na přechodu do Libanonu. V neděli, kdy Asadův režim padl, utekla na venkov, a když se vrátila domů, našla svůj dům vyrabovaný a vypálený. Proto se rozhodla utéct.

Někteří šíité ale věří, že po pádu Asada budou moci žít v Sýrii v míru všechny menšiny. „Moje žena je sunnitka, jsme všichni jeden národ,“ citovala agentura Reuters osmačtyřicetiletého Husajna Samána. Tento šíitský otec tří dětí pochválil lídra HTS za to, že jeho rodině „umožnil vrátit se domů“. „Věřím, že moje děti se budou mít za nové vlády dobře,“ dodal.

Podíl
Exit mobile version