Komerční prezentace Aktual.: 2.11.2024 20:05

Praha – Výzvy ke spolupráci s dalšími stranami před příštími sněmovními volbami dnes zaznívaly na pražském volebním sjezdu Zelených, který vybral do čela strany bývalou diplomatku Gabrielu Svárovskou a zastupitele Prahy 16 Matěje Pomahače. Podle politologů oslovených ČTK je cesta širší spolupráce pro Zelené pravděpodobně jedinou šancí, aby měli v české politice větší vliv. Strana vybírala lídry po rezignaci celého vedení po neúspěšných krajských volbách.

Svárovskou na sjezdu v Národním zemědělském muzeu podpořilo 121 delegátů a Pomahač dostal 97 hlasů ze 129 odevzdaných lístků. Oba noví spolupředsedové se v kandidátských projevech vyslovili pro navázání spojenectví s dalšími stranami pro sněmovní volby. Zelení se samostatně v průzkumech preferencí dlouhodobě pohybují kolem dvouprocentního zisku. Do Sněmovny se naposledy dostali ve volbách v roce 2006.

Svárovská působila mimo jiné v kanceláři prezidenta Václava Havla a na ministerstvu zahraničních věcí se podílela na prvním českém předsednictví v EU. V posledních letech byla poradkyní bývalého senátora Marka Hilšera. Nalezení funkčního a smysluplného spojenectví pro parlamentní volby označila za klíčovou výzvu. „Musí být takové, které dá prostor zeleným prioritám, politikům a političkám a které nás lidsky a finančně nevyčerpá,“ uvedla.

Pomahač je členem Zelených od roku 2018, kdy také poprvé kandidoval do zastupitelstva v Praze 16. Nyní je tam předsedou opozičního zastupitelského klubu. Zelení podle něj musí být připravení na samostatnou kandidaturu, ale primární strategií musí být spolupráce. Jinak podle něj hrozí, že poprvé od roku 1989 vypadne ze Sněmovny liberální politická síla.

Delegáti v závěru sjezdového dne podpořili usnesení, které se přihlásilo k nedávno zveřejněnému manifestu Progresivní Česko, jehož signatáři vyzvali ke spolupráci progresivních sil. „Sjezd přijímá výzvu manifestu k vytvoření alternativního bloku, který nabídne směr ke spravedlivější, prosperující a moderní společnosti,“ stojí v usnesení. Zelení vyzvali Piráty a další strany k jednání o předvolební spolupráci.

Naopak vyloučili spolupráci se subjekty, které ohrožují ústavnost ČR, případně se jejich program neslučuje se Zelenými v sociální a ekologické oblasti. Po potenciálních partnerech naopak Zelení chtějí, aby byli pro pokračování všestranné pomoci Ukrajině, odmítali xenofobní politiku a usilovali o snižování vlivu oligarchů. Musí také mít zájem na posílení role Česka v Evropské unii a vůli pracovat na odstraňování příčin i důsledků změny klimatu.

Podle politologů oslovených ČTK je spolupráce s dalšími stranami pravděpodobně jedinou šancí pro Zelené, aby měli v české politice větší vliv. „Protože je česká politika na všech úrovních poměrně výrazně personalizovaná, je klíčové, aby případný projekt nějaké progresivní aliance byl postavený na silných osobnostech,“ uvedl politolog Aleš Michal.

V zářijových krajských volbách Zelení obhájili jeden mandát ze sedmi, které dosud v krajských zastupitelstvech v Česku měli. Předsedkyně Magdalena Davis výsledky označila za velký neúspěch a oznámila rezignaci celého vedení. Už po červnových evropských volbách odstoupil její tehdejší spolupředseda Michal Berg. Krok zdůvodnil neúspěchem ve volbách, ve kterých Zelení získali 1,55 procenta hlasů.

Podíl
Exit mobile version