Komerční prezentace Aktual.: 23.07.2025 13:16
Kyjev – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes uvedl, že jednal s představiteli protikorupčních a bezpečnostních složek a že do dvou týdnů by měl vzniknout společný plán boje proti úplatkářství. O den dříve podepsal zákon, jenž omezuje nezávislost dvou klíčových protikorupčních ukrajinských úřadů, což vyvolalo znepokojení u spojenců Kyjeva a v ukrajinských městech protesty, které jsou od začátku ruské invaze do země výjimečné. Protikorupční úřady NABU a SAP dnes vyzvaly k obnovení své nezávislosti.
„Všichni slyšíme, co společnost říká. Vidíme, co lidé očekávají od státních institucí – zajištění spravedlnosti a efektivní fungování každé instituce,“ napsal Zelenskyj na síti X, kde informoval o jednání s vedoucími představiteli tajné služby SBU, národního protikorupčního úřadu NABU, speciální protikorupční prokuratury SAP, národní agentury pro prevenci korupce NAZK, státního úřadu pro vyšetřování DBR, ministerstva vnitra a generální prokuratury.
„Všichni máme společného nepřítele: ruské okupanty. A obrana ukrajinského státu vyžaduje dostatečně silný systém donucovacích a protikorupčních orgánů – takový, který zajistí skutečný pocit spravedlnosti,“ doplnil Zelenskyj, podle jehož sdělení se zúčastnění dohodli, že budou konstruktivně spolupracovat.
Ukrajinský parlament o den dříve schválil zákon, který podle serveru Ukrajinska pravda předpokládá, že NABU a SAP budou podléhat generálnímu prokurátorovi. Dosud šlo o nezávislé úřady. Generální prokurátor Ruslan Kravčenko byl do úřadu jmenován v červnu a podle serveru Kyiv Independent je považován za osobu loajální Zelenskému. Ten hned v úterý zákon podepsal.
Hlasování v parlamentu se uskutečnilo den poté, co pracovníci tajné služby SBU provedli více než 80 prohlídek na různých místech s cílem rozkrýt možný ruský vliv v NABU. Ta před hlasováním uvedla, že zákon „fakticky zničí nezávislost“ agentury i protikorupční prokuratury. Ředitel NABU Semen Kryvonos a šéf SAP Oleksandr Klymenko ve společném prohlášení podle stanice Suspilne vyzvali prezidenta, aby zákon vetoval.
Dnes NABU a SAP vydaly na platformě Telegram společné prohlášení, kde uvedly, že legislativní změny podstatně omezují jejich nezávislost a vyzvaly k obnovení své autonomie. „Pro obnovení plnohodnotné a nezávislé práce jsou nezbytné jasné a jednoznačné kroky na úrovni zákona, které obnoví záruky zrušené parlamentem,“ stojí v prohlášení.
Vznik NABU v roce 2015 byl jedním z výdobytků proevropské revoluce na Majdanu, která o rok dříve svrhla proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Kritici podle agentury AFP vnímají nový zákon jako upevňování moci v rukou Zelenského a obávají se, že vládě umožní vměšovat se do významných případů korupce. Kyjev v posledních letech zaujal tvrdý postoj ke korupci, a to jednak kvůli budoucímu vstupu do Evropské unie, tak i kvůli spojencům, kteří ji posílají vojenskou pomoc, dodala AFP. Podle vyšetřovatelů korupce v zemi zůstává vážným problémem.
Stovky Ukrajinců v úterý večer protestovaly proti zákonu poblíž prezidentského úřadu v centru Kyjeva a požadovaly prezidentovo veto, menší akce se konaly i v několika dalších městech, jako je Lvov, Dnipro nebo Oděsa. Podobné demonstrace přitom na Ukrajině omezuje válečný stav a zákaz nočního vycházení, připomněl server Politico. Podle agentury Reuters se jednalo o první podobné protesty od ruské invaze do země, agentura AFP je označila za výjimečné.
Schválení zákona přimělo některé evropské spojence Kyjeva k nejostřejší kritice Zelenského vlády od ruské invaze, napsal Reuters. Francie dnes podle něj uvedla, že není pozdě na zrušení omezení nezávislosti dvou klíčových protikorupčních úřadů v zemi. Nejmenovaný západní diplomat obeznámený s reformním úsilím Ukrajiny, jehož citoval Reuters, označil tento vývoj za „nejnebezpečnější okamžik“ pro nezávislost protikorupčních orgánů. „Ukrajinská strana čím dál více testuje meze,“ uvedl, čímž narážel na trpělivost spojenců Kyjeva.
Ke zrušení zákona vyzvali také ukrajinští opoziční poslanci. Jaroslav Železňak ze strany Hlas (Holos) podle Reuters uvedl, že on a několik dalších zákonodárců chtějí přijít s návrhem zákona, jenž by zrušil ten stávající, který hodlají také napadnout u ústavního soudu.