Komerční prezentace Aktual.: 18.08.2024 16:06

Paříž/Praha – Dnes nad ránem zemřel v kruhu rodiny legendární francouzský herec Alain Delon, bylo mu 88 let. Zahrál si téměř ve stovce filmů, proslavili ho snímky Černý tulipán, Dva muži ve městě či Rocco a jeho bratři. Delonovy nekrology plní titulní strany zpravodajských serverů ve Francii i jinde ve světě, píší o legendě a filmové ikoně. Ohlasy na Delonovu smrt přicházejí od osobností z politického a filmového světa, včetně francouzského prezidenta nebo českých dabérů.

Deník Le Parisien o něm píše jako o „posvátném zvířeti kinematografie“, Le Monde jako o „hvězdě francouzského filmu“, Le Figaro pak jako o „ďábelsky krásném andělu“ a legendě. Delon patřil k nejcharizmatičtějším a nejkrásnějším hercům, byl poslední hvězdou, píše France Info. Le Point píše o konci jedné éry francouzského filmu. Nebyl svatý a nikdy to o sobě ani netvrdil, poznamenává k Delonově povaze L’Humanité.

Francouzský herec, producent a režisér, jehož jméno se svého času stalo synonymem mužské krásy, vyvolával v posledních letech kontroverze svými politickými názory nebo chováním k ženám. Z několika jeho vztahů patřilo k významným partnerství s herečkou Romy Schneiderovou, měl poměr i se zpěvačkami Nico a Dalida a s herečkou Mireille Darcovou, později byl dvakrát ženatý.

Delon byl oceněn na prestižních festivalech a často se mu dostávalo ocenění za celou jeho kariéru. V roce 1991 se stal členem francouzského Řádu čestné legie. V průběhu své kariéry spolupracoval s mnoha režiséry, například s Luchinem Viscontim, Jeanem-Lukem Godardem, Jean-Pierrem Melvillem, Michelangelem Antonionim či Louisem Mallem.

„Ztvárnil legendární role a svět díky němu mohl snít,“ napsal o Delonovi francouzský prezident Emmanuel Macron. Odešel ke hvězdám, bude mi smutno, uvedla italská herečka Claudia Cardinalová, která si s Delonem zahrála ve filmu Gepard. „Budete nám chybět,“ vzkázal Delonovi Paul Belmondo, syn Delonova hereckého kolegy Jeana-Paula Belmonda. Bývalý ředitel festivalu v Cannes Gilles Jacob napsal, že Delon byl „majestátní lev, herec s ocelovým pohledem a drzou krásou“. Na věčnou hvězdu vzpomínala francouzská zpěvačka Mireille Mathieuová.

Podle tuzemských filmových odborníků byl Delon symbolem francouzské kinematografie a herecký idol s mimořádným talentem a žánrovým záběrem. Jeho význam ve světové a zejména francouzské kinematografii zůstane živý a inspirativní. V jeho případě se spojil talent i šťastná doba 60. let, kdy se v kinematografii děly převratné věci, uvedli tuzemští filmoví odborníci.

Delon je idol a ještě dlouho zůstane, řekl ČTK herec Pavel Trávníček v reakci na úmrtí herce, jehož daboval. Podle Trávníčka odchází zlatá francouzská generace, ať už se to týká herců nebo režisérů. Připomněl v této souvislosti Belmonda a Jeana-Luca Godarda. Pro dabování Delona si Trávníčka vybrala režisérka Marie Fronková, natočili spolu celou ságu Delonových filmů, rád má například Dva muži ve městě. „Jeho koncentrované herectví lidi fascinovalo a mě taky,“ řekl.

Delon zavítal do Prahy mimo jiné v roce 2011, tehdy na pohřeb někdejšího prezidenta Václava Havla. S Delonem se Havel poprvé setkal na začátku roku 1990, kdy se jako první polistopadový prezident Československa a později České republiky účastnil slavnostní akce v pařížském divadle s vybranými francouzskými herci. Byl mezi nimi právě i Delon. „Váš prezident na mě působí velmi kladným dojmem a skutečnost, že člověk jeho formátu je prezidentem Československa, je pro vaši zemi velká šance,“ řekl tehdy na Havlovu adresu Delon.

Oba milovníci filmu a divadla se pak setkali také o tři roky později, kdy byl Delon jedním z čestných hostů pražského Plesu v Opeře. Herec byl zároveň i pravidelným dárcem fondu Společnosti Olgy Havlové. Sympatie prezidentského páru si pak Delon vysloužil i tím, že Havlovu druhou choť Dagmar označil za nejkrásnější první dámu.

Delon zemřel ve svém domě v Douchy asi 100 kilometrů jižně od Paříže. Agentuře AFP to ve společném prohlášení sdělily jeho tři děti Alain Fabien, Anouchka a Anthony. Delon byl v posledních letech nemocný.

Tuzemští filmoví odborníci oceňují Delonův herecký talent a žánrový záběr

Alain Delon byl podle filmových odborníků symbolem francouzské kinematografie a herec s mimořádným žánrovým záběrem. Jeho význam ve světové a zejména francouzské kinematografii zůstane živý a inspirativní. V jeho případě se spojil talent i šťastná doba 60. let, kdy se v kinematografii děly převratné věci. ČTK to sdělili oslovení tuzemští filmoví odborníci.

„V 60. a 70. letech byl vedle Jeana Gabina, Jean – Paula Belmonda nebo Louise de Funese francouzským filmovým symbolem. Ale na rozdíl od jiných hrál ve filmech velkých francouzských a italských tvůrců. Jeho stopa a žánrový záběr ve filmu jsou mimořádné. Byl světovým idolem, což se stává málokterým hercům. Byl u toho, když se v 60. letech v kinematografii děly převratné věci,“ řekl ČTK režisér Fero Fenič.

Ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant sdělil, že Delon žil život tak dlouhý, že dokázal nejen vybudovat kariéru světové filmové hvězdy, ale stihl se propadnout i do řady konfliktů, sporů a rozporů, které provázejí naši dobu. „Delon byl cool dřív, než se tento pojem dostal do všeobecného slovníku. Takového si ho budou pamatovat diváci, kteří ho vídali na plátně, takového ho ocení i dnešní generace, pro kterou bude teď na chvíli jeho jméno a jeho herectví objevem. Delonův význam ve světové a zejména francouzské a zejména autorské kinematografii zůstane živý a inspirativní,“ uvedl.

Filmový historik Pavel Sladký vyzdvihuje spolupráci Delona s režiséry Luchinem Viscontim, Michelangelem Antonionim nebo Jeanem-Pierrem Melvillem. „Osobně jsem se s ním nesetkal, ale zažil jsem ho na festivalech v Cannes a Kluži. Hlavně v případě Cannes, kde před pěti lety převzal čestnou Zlatou palmu za celoživotní dílo, už bylo zjevné, že se loučí s kariérou,“ řekl dnes ČTK Sladký.

Delon byl v té době podle něho ve Francii již kontroverzní postavou, a to mimo jiné kvůli svému prohlášení, že by homosexuální páry neměly mít právo adoptovat děti. Kritiku vzbuzovaly také jeho národně zaměřené pravicové politické názory. „Očekávalo se, zda nebude v projevu hovořit na politické téma, které by rozdělovalo publikum, ale k ničemu takovému nedošlo. Bylo to loučení s dlouholetou kariérou,“ dodal Sladký.

Prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé připomněl, že v době komunistického režimu patřila francouzská kinematografie k jedné z těch přístupnějších a Delon patřil ke zlaté generaci francouzských herců a hereček, která určitě výrazně poznamenala tuzemské diváky. „Byl to herec s obrovským záběrem a patřil k těm nejznámějším a z našeho pohledu světovým. Je to veliká osobnost nejen evropské kinematografie,“ konstatoval.

Alain Delon je idol a ještě dlouho zůstane, vzpomíná Pavel Trávníček

Alain Delon je idol a ještě dlouho zůstane. ČTK to řekl herec Pavel Trávníček v reakci na dnešní úmrtí legendárního francouzského herce, jehož daboval. Podle Trávníčka odchází zlatá francouzská generace, ať už se to týká herců nebo režisérů, připomněl v této souvislosti Jeana-Paula Belmonda a Jeana-Luca Godarda. Podobně se vyjádřil herec Pavel Soukup, který Delona také daboval.

Zlatá éra francouzského filmu natočila podle Trávníčka mnoho dobrých filmů, bylo to velké období, začaly být zajímavé kriminálky, podotkl. „Alain Delon, jak napsala agentura AFP, byl drze krásný, a náramně se jim hodil, líbil se ženám,“ vzpomínal dnes Trávníček.

Soukup, který slavného francouzského herce namluvil v několika filmech, podotkl, že z úmrtí francouzských herců je velmi smutný. „Nebožtíků na poli francouzské kinematografie přibývá, jsme všichni smutní,“ řekl dnes ČTK a připomněl i vzpomínku na Jeana-Paula Belmonda. „Když jsem byl poprvé v Pařiži a chodil jsem do práce přes náměstí Concorde, tak jsem jednou ráno viděl bandu filmařů, byla tam plátěná židle a na ní bylo napsáno Belmondo a on tam seděl,“ vybavilo se mu při dnešní vzpomínce na Delona. „Asi proto, že to byli kámoši a tolik spolu nesoupeřili,“ dodal. Kolik daboval Delonových filmů, Soukup neví, nearchivuje si to. „Ale nebylo jich moc, myslím, že Pavel Trávníček je v tomhle výčtu lepší,“ míní.

Právě Trávníčka si pro dabování Alaina Delona vybrala režisérka Marie Fronková, natočili spolu celou ságu Delonových filmů. Trávníček má rád například film Dva muži ve městě. „Jeho koncentrované herectví lidi fascinovalo a mě taky,“ řekl.

Trávníček se s Delonem osobně setkal jednou v Praze někdy před asi 20 lety v kině ve Vodičkově ulici, kde si podle svých slov poprvé všiml, jak to funguje, když přijede velká hvězda. „Všichni na něj zírali jako na zjevení“, podotkl. Když pak z kina odcházel, šel za Delonem pasáží, kde ho míjely dvě ženy. Jedna Delona poznala, druhá ji ale odpověděla: „Ty si pitomá, co by tady dělal,“ připomněl dnes Trávníček úsměvnou historku.

Delon později do Prahy zavítal také na pohřeb prezidenta Václava Havla v roce 2011. Havel se s Delonem poprvé setkal počátkem roku 1990, kdy se první polistopadový český prezident účastnil slavnostní akce v pařížském divadle s vybranými francouzskými herci. Byl mezi nimi právě i Delon, který tehdy na Havlovu adresu řekl: „Váš prezident na mne působí velmi kladným dojmem a skutečnost, že člověk jeho formátu je prezidentem Československa, je pro vaši zemi velká šance.“

Oba milovníci filmu a divadla se pak setkali také o tři roky později, kdy byl Delon jedním z čestných hostů pražského Plesu v Opeře. Herec byl zároveň i pravidelným dárcem fondu Společnosti Olgy Havlové. Sympatie prezidentského páru si pak Delon vysloužil také tím, že Havlovu druhou choť Dagmar označil za nejkrásnější první dámu.

Herec Alain Delon zemřel dnes nad ránem ve svém domě v Douchy, bylo mu 88 let. Agentuře AFP to ve společném prohlášení sdělily jeho tři děti. Delon byl v posledních letech nemocný.

Podíl
Exit mobile version