Aktual.: 24.04.2025 10:52
Praha – Dubnové zhoršení důvěry v českou ekonomiku souvisí s celní válkou, kterou vyvolaly Spojené státy. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Upozornili také, že zhoršení podnikatelských i spotřebitelských nálad může tlumit hospodářské oživení. Růst tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) by tak podle nich letos nemusel dosáhnout dříve očekávaných dvou procent.
Důvěra v ekonomiku klesla jak mezi spotřebiteli, tak mezi podnikateli. „Výraznější pokles vidíme mezi podnikateli, na kterých si už vybírá svoji daň ze všech stran postupující geopolitické napětí. Nejvýraznější skepse vládne v sektoru průmyslu, kde podnikatelé bojují s nedostatečnou poptávkou umocněnou doutnajícím rizikem obchodní války. V situaci zavádění a obratem rušení protekcionistických cel je pro podnikatele takřka nemožné zodpovědně plánovat výrobu, což potvrzuje slabší tempo výrobní činnosti,“ uvedl analytik PwC Dominik Kohut.
„Náladu podnikatelů negativně ovlivnil vývoj v průmyslu, který sice v posledních měsících vykazoval známky optimismu, ovšem nepodloženého reálnými zakázkami. Šlo více o víru ve zlepšení situace, kterou ovšem výrazně narušila probíhající celní válka USA. Takže výsledkem je nejenom zreálnění původních očekávání, ale i obavy z dopadů cel na evropskou poptávku,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. Obavy z dopadů cel se podle něj odrážejí v očekávaném zpomalení výroby v nadcházejících třech měsících.
Analytik ČSOB Dominik Rusinko upozornil i na zhoršení spotřebitelských nálad. „Zatím nejde o dramatický výkyv, který by měl narušit náš předpoklad o spotřebitelské poptávce jakožto hlavním motoru české ekonomiky v letošním roce. Na druhou stranu, varovným signálem je rostoucí podíl spotřebitelů, kteří se obávají zvýšené inflace a zhoršení ekonomické situace v příštích měsících. To platí zvláště při pohledu na vývoj celních válek, jejichž bezprostřední dopady mohou působit právě tímto směrem a obavy spotřebitelů tak dále zesílit,“ upozornil.
Podle finančního analytika Provident Financial Petra Javůrka je zhoršení spotřebitelských nálad dáno obavami z globální recese. „Ty v dubnu vzrostly kvůli intenzivně medializovaným americkým clům a eskalujícím obchodním válkám mezi USA, Čínou a Evropou. Tyto nejistoty nepochybně přispívají k tomu, že i čeští spotřebitelé mají obavy z vývoje inflace a budoucího hospodářského růstu,“ řekl.
Jednatel inkasní agentury EOS Vladimír Vachel uvedl, že zhoršení spotřebitelských nálad se zatím neprojevilo v horší morálce při splácení závazků. „Tento vývoj přičítáme zdrženlivosti domácností, u nichž ochota pořizovat si velké nákupy, a tím i potenciálně se zadlužovat, roste jen velmi pozvolna,“ podotkl.
Zhoršení důvěry v ekonomiku může podle odborníků brzdit hospodářský růst. „Firmy i spotřebitelé si uvědomují rizika, a to se bude odrážet i na jejich ochotě nakupovat a investovat. Pokud se neobjeví nějaký silný pozitivní impuls, bude úspěch, pokud v tomto čase ekonomika poroste o dvě procenta,“ míní Dufek.
Rusinko předpokládá, že ekonomika začne zpomalovat ve druhé polovině roku. „Za celý rok jsme redukovali odhad pro růst české ekonomiky na 1,7 procenta, v příštím roce pak počítáme s 1,5 procenta, avšak s vědomím, že jde o velmi nejisté odhady v extrémně turbulentních časech,“ uzavřel.