Komerční prezentace Aktualizace: 20.06.2024 14:10

Praha – Student viněný z prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy trpěl pocity křivdy, záští a nenávistí. Cítil se odstrčený, lidmi nepřijímaný a neužitečný. Na sněmovním bezpečnostním výboru to dnes řekla státní zástupkyně Jana Murínová. Zopakovala, že podle psychologického i psychiatrického posudku netrpěl mladík žádnou vážnou psychickou poruchou. Nebyl závislý na drogách ani alkoholu. Vyšetřování střelby na fakultě nebude podle státní zástupkyně pravomocně skončené pravděpodobně ještě několik měsíců. Pražský policejní ředitel Petr Matějček hájil postup policie před střelbou na fakultě.

Při střelbě na fakultě v centru Prahy přišlo loni před Vánocemi o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Po útoku pachatel, který byl podle policie studentem fakulty, spáchal sebevraždu. S pachatelem souvisely také vraždy v Klánovickém lese a ve středočeské Hostouni.

Ze znaleckých posudků podle Murínové vyplynulo, že se student chtěl pomstít, protože neměl dostatek mezilidských kontaktů, nedostávalo se mu uznání a byl společensky izolovaný. Jeho pocity dospěly až k vražedným úmyslům. Nenávist v něm klíčila a spojila se s fascinací násilím a zálibou ve zbraních. Rozpadly se mu morální hodnoty.

Student měl problémy s komunikací i se vztahy v rodině. „Veškeré tyto problémy nedokázal žádným způsobem řešit. Neměl nikoho, s kým by je řešil,“ prohlásila Murínová. Situace podle státní zástupkyně gradovala. Už v listopadu 2023 měl střelbu na filozofické fakultě naplánovanou.

O vyšetřování střelby na fakultě dnes na bezpečnostním výboru hovořili kromě Murínové i policisté, mimo jiné policejní prezident Martin Vondrášek či šéf pražské policie Petr Matějček. O tragické události, od níž v pátek uplyne půl roku, budou policisté informovat také odpoledne na tiskové konferenci. Policie před několika dny útok, při kterém přišlo o život 14 lidí a dalších 25 bylo zraněno, odložila. Student fakulty, který ve škole střílel, spáchal po útoku sebevraždu. Kauzu ještě přezkoumá státní zastupitelství.

Murínová: Vyšetřování střelby na fakultě nebude pravomocně skončené ještě měsíce

Vyšetřování prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nebude pravomocně skončené pravděpodobně ještě několik měsíců. Na sněmovním bezpečnostním výboru to dnes řekla státní zástupkyně Jana Murínová. Policisté zatím doručili usnesení o odložení případu 78 poškozeným, ještě ale zbývá uvědomit sedm lidí v Česku a dva v zahraničí. Všichni mají nárok podat stížnost, kterou bude posuzovat státní zastupitelství.

Policisté ukončili vyšetřování tragické události, od níž v pátek uplyne půl roku, minulý týden. Případ, při kterém přišlo o život 14 lidí a dalších 25 bylo zraněno, odložila. Student fakulty, který ve škole střílel, spáchal po útoku sebevraždu. Podle Murínové policisté požadovali delší lhůtu na vyšetřování, státní zastupitelství jim ji ale neposkytlo.

Státní zástupkyně uvedla, že na vyšetřování tragické události se podílel tým vyšetřovatelů pod vedením šéfa prvního oddělení pražské policie, Dílčí věci se nadále prověřují. Spis k případu bude mít podle Murínové 10.000 stran.

Policejní ředitel hájil postup policie před loňskou střelbou na fakultě

Pražský policejní ředitel Petr Matějček hájil dnes před poslanci postup policie před loňskou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na jednání bezpečnostního výboru mimo jiné uvedl, že policie neměla před zákrokem informaci, že by pozdější střelec chtěl vraždit, jen o tom, že chce spáchat sebevraždu. Vysvětloval taky, proč se policisté zaměřili na fakultní budovu v Celetné ulici, když pachatel vraždil v budově na Palachově náměstí.

„Žádná taková indicie za celou dobu před zákrokem, že by pachatel chtěl vraždit hromadně nebo spáchat něco, opravdu nezazněla,“ uvedl Matějček. Postupně získáváním dalších informací podle něho policie zjistila, že „osoba může být nebezpečná, že může mít závažné psychické problémy“. „Tudíž jsme nasazovali další síly a prostředky,“ řekl pražský policejní ředitel.

Do budovy fakulty na Palachově náměstí přišel pachatel podle Matějčka minutu předtím, co tam dorazily dvě trojčlenné hlídky. Měly podle něho provést prvotní prověření, zda je pozdější střelec student a zda ho tam někdo neviděl, prošly první patro. Kamerový systém podle policejního ředitele nebylo možné využít.

Na studijním oddělení policisté podle Matějčka dostali informaci, že pozdější pachatel je studentem a má mít zakrátko výuku v Celetné ulici. „Je to standardní postup policie jít po horké stopě,“ vysvětloval, proč se pak policisté zaměřili na tuto budovu. „Je pro nás frustrující, že jsme ho měli kousek,“ poznamenal k situaci v budově na Palachově náměstí. Policie podle něho nevěděla, že už je pachatel uvnitř.

V ní byl pachatel ve čtvrtém patře, podle Matějčka na místě, kde by viděl a slyšel jakýkoliv hluk. Vyklidit fakultu, kde je 700 lidí, je podle něho složité. „Mohlo by se stát cokoliv,“ zdůraznil. „Uvědomme si, jaké informace měla policie v tu chvíli a jakou má teď,“ podotkl.

Při střelbě v budově fakulty v centru Prahy loni 21. prosince přišlo o život 14 lidí, mezi nimiž byli studenti a pedagogové. Dalších 25 lidí bylo zraněno.

Policejní prezident Martin Vondrášek ve výboru připustil, že komunikace s vedením filozofické fakulty nebyla ideální. Policie chce zlepšit například analytiku a plánuje střeleckou přípravu. Rovněž Vondrášek poukazoval na to, že je nutné rozlišovat, co policisté mohli vědět 21. prosince a co je známo po půl roce vyšetřování. Policie před několika dny případ odložila.

Podíl
Exit mobile version