Praha – V Česku dál pokračuje vlna záplav. Nejvíc vody spadlo do rána v Jeseníkách, Beskydech a v Krkonoších. Dramatická je situace zejména v Moravskoslezském kraji a na severu kraje Olomouckého. Na řece Opavě ve městě Opava byl překročen stoletý průtok. Domovy musely opustit tisíce lidí. Některé obce jsou kvůli zatopeným komunikacím odříznuty od okolního světa. Horskou obec Malou Úpu ve východních Krkonoších odřízly od českého vnitrozemí sesuvy půdy. Na dvou místech v Jihomoravském kraji platí extrémní povodňový stav. Z jihočeských vodních nádrží Husinec a Římov přetéká voda.

Ráno bylo kvůli nepříznivému počasí v zemi okolo 260.000 domácností bez proudu. Potíže jsou na silnicích i na železnici. Dopravci vyzývají cestující, aby dnes cesty raději odložili.

Hasiči v Olomouckém kraji dosud evakuovali na 1900 obyvatel, využít museli při záchranných akcích i čluny a cisterny. Připravená místa pro nouzové ubytování využilo v evakuačních centrech více než 300 lidí. Kvůli rozvodněné řece Moravě se v noci evakuovali obyvatelé obce Bohuslavice a Leština na Šumpersku. Své domovy muselo opustit také několik set obyvatel České Vsi na Jesenicku či sousední Písečné. Řada z nich však podle starostů výzvy k evakuaci odmítla, v zaplavených domech tak zůstaly stovky lidí.

TK po jednání Ústřední povodňové komise:

Řeka Opava se v Opavě rozlila mezi domy sídliště Kateřinky. Hasiči tam jezdí na člunech a pomáhají zachraňovat lidi, kteří dosud neodešli. Krnovská radnice nařídila evakuaci tisícovky obyvatel Dolního Kostelce a dalších 13 ulic. Situace ve městě v podhůří Jeseníků aktuálně odpovídá katastrofálním povodním z roku 1997, má se ale ještě zhoršit.

Kvůli zaplavení vodou silničáři dnes ráno uzavřeli část dálnice D55 ve Zlínském kraji. Neprůjezdná je také dálnice D1 v Bohumíně na Karvinsku. Už v noci silničáři zavřeli D1 v Ostravě. Na železnici stojí desítky úseků železnic. Nejdramatičtější situace je v Moravskoslezském kraji, kde je železniční doprava téměř paralyzovaná.

Hasiči a policisté dnes vylovili z Vltavy v Praze tonoucího muže, který si chtěl v rozvodněné řece zaplavat. Není to první případ, kdy si lidé chtěli rozbouřené vody užít při volnočasových aktivitách, třeba sjížděním na paddleboardech. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v souvislosti s tím znovu apeloval na lidi, aby byli rozumní a nepřidělávali hasičům a záchranářům zbytečně práci.

Situace se uklidňuje na Plzeňsku. V Libereckém kraji v noci pršelo jen slabě a hladiny toků se většinou vrátily do normálu. Přes den se ale čeká zhoršení, silně pršet by mělo především na severní straně Jizerských hor. V Pardubickém kraji platí třetí povodňový stupeň na několika místech řek. Některé vodní nádrže už jsou plné, v dalších zbývá zásobní prostor. Vltava v Praze zůstávala dnes ráno na prvním povodňovém stupni bdělosti, stejně i její přítoky Botič a Rokytka. Labe v Mělníku dosáhlo dnes v noci třetího povodňového stupně, jako jediná řeka ve středních Čechách. V Ústeckém kraji je Labe na druhém povodňovém stupni a dál stoupá. Povodňové stupně byly ráno v Královéhradeckém kraji celkem na 18 místech, třeba na Labi na Labské přehradě.

Jihočeský kraj

Na jihu Čech bude pršet zřejmě do úterý. Intenzivnější srážky pak meteorologové očekávají především v pondělí. Vyplývá to z jejich předpovědi. Zvýšení hladiny lze dnes a možná i v pondělí očekávat především na Lužnici.

„Za posledních 24 hodin napršelo nejvíce v Pohorské Vsi v Novohradských horách, kde se jednalo o 105 milimetrů. Ale třeba na Písecku a Táborsku se úhrny srážek pohybovaly jen v rozmezí 15 až 20 milimetrů,“ řekl ČTK hydrolog českobudějovického meteorologického ústavu Tomáš Vlasák.

Na jihu Čech prší od čtvrtka, což už na řadě míst zvýšilo hladiny řek. Podle Vlasáka se nyní očekává stoupání hlavně na Lužnici. Z rakouské Lužnice do Česka přitéká 200 metrů krychlových vody za vteřinu. „Projeví se to na dalších místech toku. Na stanici Pilař (u Třeboně na Jindřichohradecku) očekáváme padesátiletou vodu. Uvidíme, jak se to projeví na dalších místech,“ řekl Vlasák.

Na jihu Čech dnes dopoledne platí třetí povodňový stupeň na 13 místech. Jde o Malši, Vltavu, Otavu, Blanici a Lužnici, kde nejvyšší povodňové stupně přesáhly stanice Pilař a Nová Ves. Přes den má podle předpovědi meteorologů opět pršet, v odpoledních hodinách bude déšť sílit.

Jihomoravský kraj

Na jižní Moravě přes noc přibylo míst s třetím povodňovým stupněm, který značí ohrožení, na dvou místech dokonce extrémní. Před 8:00 se extrémní povodeň týkala Velké nad Veličkou na Hodonínsku a Podhradí nad Dyjí na Znojemsku, plyne z dat na webech Českého hydrometeorologického ústavu a Povodí Moravy. Déšť a vítr komplikují dopravu a dodávky elektrické energie v kraji.

Briefing po zasedání Povodňové komise Jihomoravského kraje:

Velička ve Velké prudce stoupá od dnešních 3:00 a kolem 5:00 překročila hranici extrémní povodně. Říčka obvykle rychle reaguje na srážky v nejbližším okolí. Normálně v ní teče pár centimetrů vody, nyní přes dva metry. Voda zaplavila most přes Veličku u obchodního domu, je uzavřený, informovala obec na facebooku. Neprůjezdná je také cesta přes Petruchův mlýn.

Extrémní povodeň nastala ráno také v Podhradí nad Dyjí, což je obec v údolí řeky nad Vranovskou přehradou. Momentálně je kvůli vodě na vozovce uzavřený nedaleký Libuňský most přes Dyji. V obci se voda rozlévá do zahrad u rekreačních domů, někde je uvnitř, sklepy jsou dávno plné i spodní vodou, řekla ČTK starostka Petra Išová (Pro klidné Podhradí nad Dyjí). V záplavové zóně je asi 20 domů, nejsou ale většinou trvale obydlené, evakuace tedy nehrozí. „Čekáme, až voda opadne, pak budeme řešit škody, odčerpávat vodu a podobně. Obecní majetek by vodou neměl být zasažen,“ uvedla starostka.

Hladina Moravy ve Strážnici ráno překročila hranici 6,7 metru. Ještě před pár dny byl v korytě jen metr vody, na třetím stupni je ve Strážnici také Velička. Třetí stupeň je dále na Svratce v Židlochovicích a Svitavě v Bílovicích nad Svitavou. Očekávané kulminační křivky ale zatím dávají naději, že se oběma místům extrémní povodeň vyhne.

Stupeň ohrožení platí na Litavě v Brankovicích na Vyškovsku, na Dyji pod Novými Mlýny a v Břeclavi-Ladné, stejně jako na Jevišovce v Plavči a Želetavce ve Vysočanech na Znojemsku, na Malé Hané pod vodní nádrží Opatovice na Vyškovsku a na Bělé pod vodní nádrží Boskovice.

Počasí od večera komplikovalo dopravu, důvodem jsou sesuvy svahů a pády stromů v podmáčené půdě. Autobusy brněnského dopravního podniku od soboty nezajíždí do středu Bílovic nad Svitavou. U kostela se utrhl svah pod silnicí, zůstane zatím neprůjezdná. Autobusy neprojedou ani Žebětínskou ulicí v Brně-Kohoutovicích. Důvodem je větší množství popadaných stromů.

Karlovarský kraj

Hasiči z Karlovarského kraje vyjedou na pomoc do zaplavených oblastí Moravskoslezského kraje a do Olomouckého kraje. Dva takzvané odřady vyjedou z Karlových Varů v 10:00. ČTK o tom informoval mluvčí krajských hasičů Lukáš Černý. Hasiče v Karlovarském kraji v posledních dvou dnech zaměstnávala likvidace následků silného větru, který od pátku způsoboval pády stromů a větví. Povodně v Karlovarském kraji nehrozí.

Zavřené zůstávají některé silnice nižších tříd, na Karlovarsku vyhlásili energetici kalamitní stav kvůli poruchám způsobeným hlavně silným větrem. Podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Černého se počasí dnes uklidňuje, sdělil ČTK.

V Karlovarském kraji jsou stále zavřené silnice Nejdek – Rudné – Přebuz, silnice Krásný Les – Srní a Krásný Les – Osvinov. Dále je od dnešního rána uzavřená silnice Nejdek – Pernink.

„Situace v našem kraji je v souvislosti s počasím klidná. Na krajském operačním a informačním středisku jsme ale posílili operátory tísňových linek, kteří odbavují hovory s hlášením událostí z jiných krajů,“ uvedl mluvčí hasičů.

Poruchy na vedení elektřiny jsou hlavně na Karlovarsku, a to v okolí Ostrova, Jáchymova nebo Stráže nad Ohří. Výpadky jsou ale i na Chebsku, hlavně v okolí Mariánských Lázní, na Sokolovsku eviduje ČEZ poruchy na Kraslicku, u Oloví, Jindřichovic nebo Krajkové.

Karlovarskému kraji se povodeň vyhnula. Intenzivní srážky, které zasáhly východní část České republiky, se v Karlovarském kraji omezily na občasný drobný déšť. Řeky tak mají setrvalé nebo jen mírně zvýšené hladiny a daleko do povodňových stavů.

Královehradecký kraj

Povodňové stupně byly k 6:00 v Královéhradeckém kraji celkem na 18 místech. Stav ohrožení, tedy třetí stupeň povodňové aktivity (SPA), platil na osmi místech, a to na Labi na přehradě Labská, ve Vestřevi, pod přehradou Les Království u Dvora Králové nad Labem, ve Stanovicích, dále na Orlici v Týništi nad Orlicí, na Úpě v Trutnově a Stěnavě v Meziměstí a Otovicích. Na webu to uvedlo Povodí Labe.

Druhý povodňový stupeň platil ráno na Labi ve Špindlerově Mlýně, na Úpě ve Zliči, na Metuji v Maršově nad Metují a v Krčíně v Novém Městě nad Metují a na Tiché Orlické v Čermné nad Orlicí.

První stupeň byl v 6:00 na Úpě v Horním Maršově, na Metuji v Hronově, na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří a Kostelci nad Orlicí a na Labi v Hradci Králové pod soutokem Labe a Orlice, uvedlo Povodí Labe. V sobotu odpoledne platil povodňový stupeň v kraji na 17 místech, z toho stav ohrožení na sedmi.

Vodní díla (VD) v kraji mají nadále kapacity na zmírnění záplav. „Na VD Labská, VD Les Království a VD Rozkoš byl dosažen neškodný odtok nebo odtok blízký neškodnému odtoku a předpokládáme, že během dne se budou tato vodní díla významně podílet na transformaci povodňových průtoků,“ uvedl v tiskové zprávě vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Dnes by mělo vydatně pršet opět hlavně v Krkonoších, a to do 80 milimetrů, tedy litrů vody na metr čtvereční. Na Labi ve Špindlerově Mlýně může být dosažen extrémní povodňový stupeň, vyplynulo z informací Povodí Labe.

Na Labi ve Špindlerově Mlýně ráno platil druhý povodňový stupeň, hladina řeky tam dosahovala úrovně 209 centimetrů. V tomto profilu začíná třetí stupeň na 220 centimetrech a extrémní na 318 centimetrech. Pod přehradou Labská ve Špindlerově Mlýně byl ráno sice třetí stupeň, ale hladina klesala. V tomto profilu hladina dosahovala úrovně 103 centimetrů, přičemž třetí stupeň tam začíná na úrovni 100 cm.

V Královéhradeckém kraji má být dnes zataženo, odpoledne od východu s deštěm, nejvyšší teploty od 11 do 14 stupňů, na horách do devíti. Čerstvý severozápadní vítr, místy s nárazy kolem 55 km/h, bude odpoledne slábnout. Vydatný déšť očekávají meteorologové zejména v Krkonoších, který doprovodí silný vítr o rychlosti v nárazech až 70 km/h.

Liberecký kraj

V Libereckém kraji v noci pršelo jen slabě a hladiny toků se většinou vrátily do normálu. Na prvním stupni byly ráno v 7:30 Jizera na Semilsku, Kamenice v Plavech na Jablonecku a potok Jeřice v Mníšku na Liberecku, vyplývá z údajů na webu Povodí Labe. Přes den se ale čeká zhoršení, silně pršet by mělo především na severní straně Jizerských hor.

TK po jednání povodňové komise Libereckého kraje:

„To znamená, že nejvíc zatížená bude Smědá a částečně Jeřice a Lužická Nisa,“ uvedl v sobotu hejtman kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Toky by měly kulminovat v noci z neděle na pondělí.

Nejvíc za předchozí dva dny napršelo v kraji na horách, na Smědavě v Jizerských horách a na Dvoračkách v Krkonoších to je k dnešnímu ránu už přes 250 milimetrů. Podle předpovědi by dnes v Jizerských horách a Krkonoších mělo napršet dalších 50 až 80 milimetrů.

Problémy působil v předchozích dnech i silný vítr, kvůli popadaným stromům byly neprůjezdné některé železniční tratě či uzavřené silnice a omezené jsou i dodávky elektřiny. Pro Českolipsko, Jablonecko a Semilsko kvůli velkému množství poruch na vedení vyhlásila v sobotu večer společnost ČEZ Distribuce kalamitní stav, bez proudu bylo dnes ráno v kraji zhruba 16.500 domácností. „Sice se daří některé poruchy odstraňovat, přibývají ale další,“ uvedla mluvčí ČEZ Distribuce Soňa Holingerová. Ráno k 8:00 bylo v kraji 19 poruch na vysokém napětí, zasažené jsou Benecko, Jilemnice, Železný Brod, Hodkovice nad Mohelkou nebo Český Dub.

Hasiči měli v kraji za dva předchozí dny zhruba 630 výjezdů. Z toho 291 za sobotu a ve 273 případech šlo o technickou pomoc. „Kdy se jedná zejména o odstranění stromů po pádu na elektrické vedení, komunikace, budovy,“ uvedla pro ČTK mluvčí krajských hasičů Petra Knížková. Kvůli počasí nejezdí vlaky mezi Tanvaldem a Železným Brodem na Jablonecku. Správa železnic (SŽ) odhaduje, že provoz na trati se podaří obnovit až po poledni.

V sobotu byla v kraji nejvážnější situace ve Višňové ve Frýdlantském výběžku, která byla od okolního světa odříznutá od rána do večera. Rozvodněná řeka se dostala do tří domů. „Z jednoho objektu bylo potřeba evakuovat dva lidi,“ řekl v sobotu ČTK starosta Višňové Michal Scheidl. Nikdo zranění neutrpěl.

Pro obyvatele v Bílém Potoce, Hejnicích, Libverdě, Raspenavě, Novém Městě, Dolní Řasnici a Krásném Lese ve Frýdlantském výběžku platí doporučení, aby šetřili pitnou vodou z veřejného vodovodu kvůli odstavené úpravně vody v Bílém Potoce. V případě, že dojde pitná voda z vodojemů, bude vodárenská společnost zásobovat tyto obce cisternami.

Olomoucký kraj

Extrémního povodňového stupně dosahují dnes ráno toky v Olomouckém kraji na třech místech Jesenicka a Šumperska. Na této velmi nebezpečné úrovni zůstává od sobotní noci hladina řeky Bělé v Mikulovicích, vodního toku Branná v Jindřichově na Šumpersku a Moravy v Raškově na Šumpersku. Naopak hladina Vidnavky ve Vidnavě na Jesenicku klesla dnes v 01:00 na třetí povodňový stupeň. Nejvážnější situace zůstává v severním cípu kraje, kde rozbouřená Bělá odřízla od světa Českou Ves, Písečnou a Mikulovice. Od soboty platí v kraji stav nebezpečí.

V kraji zůstává kvůli záplavám uzavřeno několik silnic včetně silnice první třídy od Jeseníku do Mikulovic, u obce Lipová-lázně či Vápenná voda podemlela silnici. Problémy jsou na silnicích podle dopravních informací policie i kvůli popadaným stromům. Kvůli záplavám jsou uzavřeny některé železniční úseky jako například z Šumperka do Kout nad Desnou, z Bludova na Krnov či z Žulové do Javorníku. I nadále je také přerušen provoz na železničním koridoru mezi Olomoucí a Ostravou. Správci železnic řeší také případy popadaných stromů na trati, provoz byl kvůli tomu ráno přerušen v úseku mezi Hranicemi a Hustopečemi nad Bečvou.

Bělá v Mikulovicích před 06:00 dosahovala úrovně 362 centimetrů, stupeň extrémního nebezpečí se vyhlašuje od 334 centimetrů, kterých řeka dosáhla v sobotu odpoledne. Kolem dnešních 05:30 se hladina vyšplhala až na 371 centimetrů. Zvednutí hladiny toku po určité stagnaci potvrdil dnes časně ráno také starosta České Vsi Petr Mudra, kde v noci na dnešek rozbouřená Bělá strhla celou komunikaci I/44. „Jsme odříznuti od světa, protože není jiná příjezdová komunikace. Nedá se k nám dostat od Jeseníku ani z druhé strany, uzavřená je také vedlejší Písečná a Mikulovice,“ řekl dnes ČTK starosta.

Branná v Jindřichově dosahuje nyní podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) 263 centimetrů, extrémní stupeň se vyhlašuje od 235 centimetrů, stav je tam zatím setrvalý. Morava v Raškově na Šumpersku je na 372 centimetrech, což je 32 centimetrů nad úrovní vyhlášení extrémní povodně. Hladina zde nepatrně klesla, ve 03:00 dosahovala až 383 centimetrů.

Třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, platí v kraji na 14 místech, v sobotu večer jej dosáhla i hladina řeky Bečvy v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. Třetí stupeň se vyhlašuje od úrovně hladiny přesahují čtyři metry, nyní má hladina v Bečvě v tomto místě výšku 441 centimetrů. Na případné povodně se připravují proto i v Přerově, kudy řeka protéká. V Olomouci kvůli dalšímu vzestupu hladiny řeky Moravy nepřetržitě funguje krizový štáb města.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji platí podle meteorologů třetí povodňový stupeň aktuálně na devíti místech, například na řece Novohradce v Luži a Úhřeticích a na Chrudimce v Nemošicích. Některé vodní nádrže jsou plné, v dalších zbývá zásobní prostor. Podle Povodí Labe budou deště pokračovat a mohou i zesílit.

Průtok na Novohradce v Úhřeticích odpovídá více než dvacetileté vodě. Na nejvyšším povodňovém stupni jsou Doubrava v Pařížově, Chrudimka v Hamrech, Žejbro v Rosících, Jevíčka v Chornici a Třebůvka v Hraničkách. Třetí stupeň je i na Úsobrnském potoce v Jaroměřicích. Na mnoha místech dalších toků platí nižší povodňové stupně.

V sobotu bylo řece Novohradce nutné vyklidit šest domů v Lozicích a dva v blízké Luži na Chrudimsku. Celkem muselo z domů odejít asi 20 lidí. Evakuovány musely být také chatové oblasti v Hrobicích a Němčicích na Pardubicku.

Nejvyšší třetí stupeň platí také na Moravě v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem na Orlickoústecku. Řeka strhla mostek a také pontonový most, který byl vybudován pro stavbu čistírny odpadních vod. Naklonil se také blízký sloup vysokého napětí, takže ve vsi je vypnutá elektřina. Přístupová silnice je zčásti zaplavená a pokrytá kamením, do obce se dá ještě s obtížemi dostat bočními cestami po úbočích kopců, řekl ČTK starosta Ladislav Janočko. V nedalekých Králíkách byl vyhlášen druhý povodňový stupeň pro celé město a jeho místní části. Větší škody ale zatím voda nezpůsobila.

Hejtman Martin Netolický (SOCDEM) v noci uvedl, že Novohradka by mohla přesáhnout úroveň stoleté vody, takže všechna protipovodňová opatření by byla neúčinná. Starostové obcí na toku, kromě Luže a Lozic také Dvakačovic, Vejvanovic, Chroustovic,Hrochova Týnce, Úhřetic a Úhřetické Lhoty dostali varování, že by v takovém případě byla nutná evakuace obyvatel.

Některé silnice jsou kvůli záplavám uzavřené. Zatopená je část komunikace mezi Vysokou nad Labem a Opatovicemi nad Labem, v obcích Vysočina a Všeradov na Chrudimsku, z Ronova nad Doubravou do Mladotic a další v celém regionu. Hasiči měli v sobotu a v noci na dnešek stovky výjezdů, většinou odstraňovali spadlé stromy ze silnic a vodních toků, čerpali vodu, stavěli protipovodňové zábrany a monitorovali řeky a potoky.

Společnost ČEZ Distribuce k 7:00 v Pardubickém kraji evidovala deset poruch na vedení vysokého napětí, 5000 domácností bylo bez energie. K nejpostiženějším oblastem patří Pardubicko, Chrudimsko a Choceňsko.

Plzeňský kraj

Klabava v Nové Huti na Plzeňsku zůstává jediným místem v Plzeňském kraji, kde dnes po 6:30 platil některý ze stupňů povodňové aktivity. Řekou protékalo 27 krychlových metrů vody a při hladině 170 centimetrů platil druhý povodňový stupeň, stav pohotovosti. Ostatní vodní toky, zejména ty, které odvodňují Šumavu, se v noci na dnešek vrátily do normálního stavu. Ještě v sobotu byly na některých místech třetí povodňové stupně, tedy stavy ohrožení, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Ačkoli předpovědi odhadovaly, že i Klabava bude dnes stoupat, v důsledku toho, že na západě Čech od sobotního odpoledne přestalo pršet, začala hladina v Nové Huti zhruba od ranních 2:00 klesat. Pokud se déšť nad Šumavu vrátí, může ale hladina ještě dnes odpoledne nebo v pondělí stoupnout.

Nejvíc hrozila velká voda v Plzeňském kraji ještě v sobotu v Sušici a v Rejštejně na Otavě, která se vlévá do Horní Vltavy. V Sušici hrozila i evakuace, nakonec ale nebyla potřeba. Řeka tam v sobotu odpoledne začala klesat a večer se stupeň rizika snížil na stav pohotovosti. Dnes po 5:00 se tok už vrátil do normálních hodnot a zrušen byl i stupeň bdělosti.

Předpověď počasí pro Plzeňský kraj ale pro dnešek upozorňuje na možný návrat srážek. Má být zataženo, dopoledne až oblačno. Odpoledne by se do kraje měl vrátit od východu déšť, na východě a jihovýchodě i vydatnější. Meteorologové očekávají srážky s úhrny většinou deset až 30 mm, na Šumavě až 40 mm.

Středočeský kraj

Labe v Mělníku dosáhlo dnes v noci třetího povodňového stupně, jako jediná řeka ve středních Čechách. Celkem platí v kraji povodňový stupeň na 14 místech. Z toho na druhém je Sázava v Kácově, Nespekách a ve Zruči nad Sázavou, Jizera v Bakově nad Jizerou, Labe v Kostelci nad Labem. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Labe v Mělníku v noci na dnešek dosáhlo třetího povodňového stupně překročením výšky hladiny 550 centimetrů, zatím se drží těsně nad touto hranicí. Podle mluvčího města Jana Denemarka Nováčka predikce uvádějí, že by voda mohla dosáhnout přibližně o jeden metr víc než nyní. Povodňová ochrana Mělníka je v různých místech připravena na výšku sedm až deset metrů. Po sobotním zasedání mělnické povodňové komise byla dostavěna mobilní protipovodňová hráze na plnou výšku.

Téměř u všech řek ve Středočeském kraji ukazují aktuální data setrvalý stav, radikálně stoupat by hladiny už neměly.

Ústecký kraj

V Ústeckém kraji je Labe na druhém povodňovém stupni a dál stoupá. Pohotovost mají v Litoměřicích, Ústí nad Labem i Děčíně. Jinak jsou řeky v normálu, vyplývá z údajů na webech Povodí Labe a Povodí Ohře.

V Ústí nad Labem budou dnes stavět protipovodňovou stěnu na pravé straně řeky. Očekává se, že Labe bude v krajském městě kulminovat na třetím povodňovém stupni při výšce 780 centimetrů, stěna na Střekově ochrání obyvatele do výšky hladiny devět metrů. Ráno v 6:00 byla hladina Labe v Ústí na 582 centimetrech. Postavené jsou také protipovodňové stěny v Křešicích na Litoměřicku a Děčíně.

V Ústeckém kraji nebyly srážky v předchozích dnech extrémní, napršelo do 80 milimetrů. Větší problémy působil vítr, pro okres Ústí nad Labem vyhlásila ČEZ Distribuce kvůli velkému množství poruch kalamitní stav. V noci bylo bez proudu zhruba 3000 domácností.

Hasiči měli v kraji za pátek a sobotu přes 800 výjezdů, většinou to bylo k popadaným stromům a větvím. V sobotu zachraňovali také u Hrobců na Litoměřicku sedm lidí, kterým se na Labi rozbil motorový člun. Dostali se na ostrůvek a už nemohli zpátky.

Kvůli nepříznivým povětrnostním vlivům je od soboty zastavený provoz na dvou železničních tratích. Podle Správy železnic (SŽ) zůstanou uzavřené tratě z Chomutova do Vejprt a na Moldavské horské dráze minimálně dnešní dopoledne.

Podle předpovědi dnes naprší v Krušných horách a ve Šluknovském výběžku od 20 do 40 milimetrů, v dalších částech kraje zhruba deset milimetrů. Meteorologové očekávají nárazy větru kolem 55 kilometrů v hodině, na horách to může být až 90 kilometrů.

Kraj Vysočina

Na Vysočině je třetí povodňový stupeň, ohrožení, na pěti řekách, počet se od soboty zvýšil. Kromě Svratky v Dalečíně, Želetavky v Jemnici a Želivky v Želivě stouply hladiny na třetí stupeň na Sázavě v Havlíčkově Brodě – Pohledských Dvořácích a na Doubravě v Bílku. Hasiči v noci na dnešek kvůli větru odklízeli mnoho spadlých stromů, podle údajů na jejich webu měli od sobotního večera kvůli počasí okolo 190 výjezdů. Popadané stromy dnes ráno někde zastavily i provoz vlaků.

V Jimramově na Žďársku hasiči v noci evakuovali tři lidi z domů ohrožených vodou, uvedla to jejich mluvčí Petra Musilová.

Kvůli spadaným stromům byl přerušený provoz vlaků v úsecích tratí mezi Jihlavou a Brnem, Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí a Táborem a Horní Cerekví. Jsou to části tratí mezi Studencem a Rapoticemi na Třebíčsku, Jihlavou a Batelovem na Jihlavsku a Obrataní na Pelhřimovsku a jihočeským Chýnovem. České dráhy na těchto tratích zatím předpokládají obnovení vlakových jízd po 8:00.

Na Sázavě podle Českého hydrometeorologického ústavu platí druhý povodňový stupeň ve Žďáru nad Sázavou, obci Sázava, Chlístově a Světlé nad Sázavou. Stejný stupeň je i na řece Jihlavě v Ptáčově a Bransouzích, Svratce ve Víru, na Rokytné, Chrudimce a na Borovském potoce ve Stříbrných Horách.

Na Vysočině pršelo i v noci na dnešek. Převážně zataženo s deštěm bude podle meteorologů i přes den. Ráno mohou být vydatné srážky, napršet může dalších 20 milimetrů vody, ve Žďárských vrších i 40 milimetrů. Déšť by měl odpoledne od východu ustávat, zmírnit by měl i vítr, který mohl mít v noci v nárazech rychlost 70 až 90 kilometrů v hodině.

Zlínský kraj

Hladina řeky Dřevnice vystoupala dnes ráno ve Zlíně na třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení. Voda se rozlévá v části města Louky, kam přestala zajíždět městská hromadná doprava (MHD). Poblíž centra krajského města je kvůli zaplavení vodou neprůjezdný podjezd v Dlouhé ulici, linky MHD využívají objízdnou trasu. Vyplývá to z informací zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ), magistrátem a Dopravní společností Zlín-Otrokovice (DSZO).

Ve Zlíně ráno zasedla povodňová komise. Magistrát vyzval obyvatele, aby se v případě ohrožení velkou vodou obraceli na tísňovou povodňovou linku na telefonních číslech 577 630 515 a 577 630 517.

Kvůli povodním nejezdí od dnešních 08:00 trolejbusy linky 3 do místní části Louky. „Pravidelné spoje na této lince ve směru z Lesní čtvrti končí ve Zlíně na obratišti Antonínova. V opačném směru začínají zastávkou Poliklinika,“ sdělil ČTK mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Voda navíc zaplavila podjezd v Dlouhé ulici, který je proto neprůjezdný. „Linky, jejichž trasa vede podjezdem, jsme museli přesměrovat. Naštěstí máme na všech spojích trolejbusy s dieselagregáty nebo bateriemi, takže žádné vozy nezůstaly stát,“ uvedl vedoucí dispečer DSZO Jan Tesař. Vozidla MHD objíždějí zaplavený podjezd Vodní, Gahurovou a Výletní ulicí a po Benešově nábřeží. Žádné pravidelné zastávky nevynechávají, spoje však nabírají zpoždění. Opatření se týká linek 2, 4, 5, 8, 9 a 33.

Třetí povodňový stupeň platil dnes k 08:30 ve Zlínském kraji na 11 místech. Na Zlínsku jej ČHMÚ kromě řeky Dřevnice ve Zlíně eviduje také na Moravě ve Spytihněvi a Luhačovickém potoce v Luhačovicích-Polichně. Na Vsetínsku je na Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm, Vsetínské Bečvě v Jarcové a Velkých Karlovicích, Bystřičce nad stejnojmennou přehradou a Hutiském potoce v Hutisku-Solanci. Na Kroměřížsku platí na Rusavě v Chomýži a na Uherskohradišťsku na Olšavě v Uherském Brodě.

Podíl
Exit mobile version