Komerční prezentace Aktualizace: 17.07.2024 12:17

Praha – Ministři práce a sociálních věcí a zemědělství Marian Jurečka a Marek Výborný (oba KDU-ČSL) nečekají, že by dnes vláda schválila státní energetickou koncepci a dva související klimatické dokumenty. Řekli to při příchodu na jednání kabinetu. Podle nich sice debata o návrzích začne, je ale třeba ještě vyjasnit jejich dopady. Na odhady, jak se plány vlády v oblasti energií finančně projeví pro domácnosti, je ještě brzy, míní oba ministři. Premiér Petr Fiala (ODS) na síti X napsal, že vláda nepřipustí zbytečné zdražování.

„Myslím, že dnes diskusi otevřeme, ale neuzavřeme,“ řekl Výborný. Sám bude chtít znát zejména to, jaké zvýšení cen by naplnění strategií mohlo přinést. Dohady analytiků o výši zdražení když někteří mluvili až o deseti korunách na litr u cen pohonných hmot, označil za předčasné. Upozornil, že varování před razantním zdražením benzinu až ke stu korun za litr zaznívaly i v minulosti, ale nikdy se nenaplnily.

„Říkat dnes, že (dopady dokumentů) dopadnou nějak na konečné ceny produktu, je naprosto mimo,“ řekl Jurečka. Upozornil, že vláda má k dispozici nástroje, kterými může případný dopad změn kompenzovat tak, aby je konečný spotřebitel nepocítil.

„Ochrana životního prostředí je důležitá, ale nesmí zhoršit životní úroveň lidí a konkurenceschopnost firem. Takto budeme přistupovat ke třem materiálům, které se týkají české energetiky a plnění klimatických závazků,“ uvedl Fiala. Vláda podle něj nepřijme závazky nad rámec toho, co už přijal předchozí kabinet Andreje Babiše (ANO).

Jurečka také upozornil, že vláda nehodlá v Česku uzákonit evropský systém povolenek ETS 2, který počítá se zpoplatněním emisí v dopravě a při vytápění budov. Do zákona by se podle něj mělo dostat pouze povinné vykazování objemu emisí, které po Česku vyžaduje evropská legislativa.

Nový evropský systém emisních povolenek stanoví cenu emisí skleníkových plynů z dopravy a vytápění bytů v roce 2027. Opatření mají přiblížit EU k cíli snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů alespoň o 55 procent oproti roku 1990. Už nyní jsou zpoplatněné emise v průmyslu či v energetice.

Navrženou podobu energetické koncepce dnes kritizovala Hospodářská komora. Podle ní v materiálu chybí vyhodnocení jeho dopadů do koncových cen energií, včetně mezinárodního srovnání. Svaz průmyslu a dopravy ČR v úterý po jednání tripartity upozorňoval, že dokument musí nastavit podmínky pro zlepšení mezinárodní konkurenceschopnosti českých firem. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula kritizoval koncepci jako nedostatečně ambiciózní, když usiluje o snížení cen energií na průměr Evropské unie. Podle něj by koncepce měla mířit na ceny nižší.

Vládu čeká rozhodnutí o jaderném tendru a rozvoji energetiky

Vláda se dnes vrátí ke strategiím rozvoje energetiky a klimatických opatření, stát v nich počítá s odklonem od uhlí a s postupným posilováním jaderných a obnovitelných zdrojů. Aktualizovaná verze počítá s navyšováním výroby elektřiny z předloňských 84 terawatthodin (TWh) ke zhruba 95 TWh v roce 2050 a současně vláda deklaruje záměr postupného odklonu od uhlí po roce 2030. Roli hlavního pilíře ve výrobě energie by měly postupně převzít obnovitelné zdroje energie a jádro. Podíl jaderné energie by měl do poloviny století vzrůst z 37 procent na 46 procent, což má zajistit výstavba nových jaderných zdrojů. Vláda by o vítězi tendru a počtu nových reaktorů měla rozhodovat v těchto dnech.

Na programu má vláda také návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti, ke kterému má připomínky podnikatelský sektor. Předpis do českého práva zavádí evropskou bezpečnostní směrnici NIS2 a zároveň obsahuje možnost prověřit a vyloučit dodavatele, kteří představují pro stát bezpečnostní riziko. Ministři se vrátí i k novele o podnikání v cestovním ruchu, podle které by ubytovací zařízení v Česku mohla mít povinnost registrace v připravovaném elektronickém systému eTurista.

Kabinet projedná také informace o nákupu nákladních automobilů Tatra T-815. Ministerstvo obrany minulý týden oznámilo, že plánuje na jejich nákup uzavřít rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems. Smlouva by umožnila do konce září 2031 nakoupit až 872 terénních automobilů tří typů v celkové ceně do 13,35 miliardy korun. Vozy by ministerstvo pořizovalo podle aktuálních potřeb armády a svých aktuálních finančních možností, prvních několik desítek automobilů by armáda mohla dostat v příštím roce.

Projednání čeká také novelu o bezpečnosti práce, která má umožnit od příštího roku vést a podepisovat požadované dokumenty elektronicky. Koordinátoři bezpečnosti na stavbách by mohli získat víc pravomocí. Techniky, kteří obsluhují či kontrolují plynová, elektrická, zdvihací a tlaková zařízení, by mohla za poplatek vzdělávat Technická inspekce České republiky.

Podíl
Exit mobile version