Komerční prezentace Aktual.: 6.01.2025 05:47
Los Angeles – Zlatý glóbus v kategorii nejlepší filmové drama získal na slavnostním vyhlašování amerických filmových den v noci na dnešek životopisný snímek o architektovi maďarského původu Brutalista. V kategorii komedie či muzikál obdobně zvítězil film Emilia Pérez, který vypráví o změně pohlaví mexického drogového bosse. Oba vítězné filmy patřily mezi favority.
Film Brutalista amerického režiséra Bradyho Corbeta se prosadil v konkurenci dalšího životopisného filmu Bob Dylan: Úplně neznámý či snímku Duna:Část druhá. Jde o příběh židovského architekta Lászlóa Tótha, který chce po 2. světové válce začít nový život v USA. Představitel hlavní role Adrien Brody na ceremonii v Beverly Hills dostal glóbus pro nejlepšího herce ve filmovém dramatu. Porazil tak mimo jiné Ralpha Fiennese, jenž se zaskvěl ve filmu Konkláve v roli kardinála, který se zapletl do intrik kolem volby papeže.
Obtížně zařaditelný muzikál Emilia Pérez od režiséra Jacquese Audiarda uspěl v konkurenci například komediálního dramatu o mladé sexuální pracovnici Anora, které letos získalo Zlatou palmu, nebo adaptace broadwayského muzikálu Čarodějka.
Zlaté glóby se na galavečeru v Beverly Hills v noci na dnešek udílela ve 27 filmových a televizních kategoriích.
Brazilka Fernanda Torresová si odnesla Zlatý glóbus pro nejlepší herečku ve filmovém dramatu, a to díky roli manželky zmizelého levicového exposlance v brazilsko-francouzském snímku Je suis toujours là (Ještě tu stále jsem). Torresová tak porazila slavnější nominované kolegyně Angelinu Jolie nebo Nicole Kidmanovou.
Rumunsko-americký herec Sebastian Stan získal ocenění pro nejlepšího herce v komedii, konkrétně ve filmu Jiný člověk. Kategorii nejlepší herečka v komedii ovládla slavná Demi Mooreová (62), která se zaskvěla v hororovém snímku Substance.
Podle agentury DPA byla Mooreová při přebírání ceny viditelně dojatá. Řekla, že 45 let je herečkou, ale teprve nyní získala významné ocenění.
Ceny Zlatý glóbus v posledních letech zažily turbulentní období kvůli skandálům kolem Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA), která ocenění uděluje. V roce 2021 se kvůli tomu ceremoniál vůbec nevysílal a nebylo jisté, zda se cenám ještě někdy vrátí jejich někdejší prestiž a zda bude jejich udílení znovu respektovanou akcí považovanou za předehru vyhlašování Oscarů. Organizátoři ale přistoupili k reformám, porota se zvětšila z 90 na zhruba 300 hlasujících a je více různorodá.