Komerční prezentace Aktual.: 30.10.2024 15:25

Zlín – Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně dnes otevřela novou stálou expozici, která nese název „+ – Zlín“. Nabízí výtvarné umění, architekturu i design, k vidění jsou tři stovky exponátů. Galerie má novou stálou expozici po více než deseti letech, je to kompletní obměna celého jednoho patra, řekl dnes ČTK ředitel galerie Václav Mílek. Veřejnosti je expozice přístupná od čtvrtka.

Název expozice odráží to, jak je Zlín a jeho okolí vnímaný. „Když jsme se zabývali tím, jak expozici postavit, jaké exponáty vybrat, co tam představit, tak jsme si říkali, co všechno ty různorodé věci, které máme ve sbírkách, spojuje. Nakonec jsme se vrátili k původnímu východisku. Je to místo, ve kterém působíme, to je Zlín, potažmo jeho širší okolí a Zlínský kraj,“ uvedl ředitel.

Zlín je podle něj na jednu stranu vnímaný jako progresivní město spojené s rozvojem firmy Baťa. Pro druhé je to místo uprostřed krajiny a s tradicemi. „Přestože to jsou protiklady, tak se ukazuje, že to nefunguje jako protiklad, ale často se věci vzájemně doplňují a existují vedle sebe,“ uvedl Mílek. Autorem prostorového řešení expozice je vizuální umělec, architekt výstav a kurátor Zbyněk Baladrán.

Obsah expozice vychází zejména ze sbírek galerie, kde je zhruba 8000 předmětů. Nově je však významně zastoupen také zlínský design, kde jsou exponáty zapůjčeny z Národního technického muzea. Návštěvníci se seznámí s osobnostmi jako Vincenc Makovský, Zdeněk Kovář a František Crhák a jejich vlivem na vývoj designu.

Jedna část expozice se zaměřuje na kulturní dějiny města včetně zlínských salonů ze 30. a 40. let minulého století. K vidění jsou obrazy Bohumila Kubišty, Josefa Čapka, Toyen či Jindřicha Štýrského. Sekce architektury představuje známé zlínské stavby meziválečného baťovského období i následných let. Druhá část výstavy se soustředí na volné umění a rozvíjí téma krajiny a přírody i zobrazení lidské figury.

Vedle exponátů, doprovodných textů a digitálního obsahu je součástí expozice také mobilní aplikace. Díky ní obrazy před návštěvníkem ožijí, tvůrci promluví o svých dílech. Návštěvník se může ponořit do surrealistického světa, vytvoří si vlastní autoportrét, uslyší projev Jana Antonína Bati či bude cestovat časem a Zlín se mu bude proměňovat před očima.

Vznik nové expozice stál zhruba 23 milionů korun, z toho 21 milionů tvořily evropské dotace. Původní expozici Prostor Zlín| Řády vidění mohli lidé vidět naposledy loni v listopadu, poté se připravovala nová expozice.

Podíl
Exit mobile version