Komerční prezentace Aktual.: 1.09.2024 08:25

Praha – V novém školním roce bude ve školství platit několik změn. Týkají se například plateb za školku, družinu či klub, jazykové přípravy cizinců nebo maximálního počtu hodin výuky, které školám hradí stát. Žáci a učitelé také mohou usednout do škol, které podle nových pravidel nemusí mít umyvadlo v každé třídě a toalety rozdělené podle pohlaví. Novely také zavádí možnost takzvaného kriteriálního hodnocení.

V průměru o pět procent se snižuje maximální počet hodin výuky, které školám hradí stát. Změna je výsledkem jednání mezi resortem, školskými odbory a asociacemi. Školy budou mít podle ministerstva školství nadále možnost flexibilně upravovat výuku, například dělit hodiny.

Stavební a hygienická vyhláška zrevidovaly dosavadní pravidla pro vybavení škol. Změny jsou účinné od července, v novém školním roce tak můžou žáci usednout ve školách, které nemusí mít například umyvadlo v každé třídě. U toalet už nově nejsou stanoveny jejich počty na množství žáků a není povinnost dělit je podle pohlaví, pokud jsou upraveny jako samostatné.

Od ledna letošního roku již nestanovuje výši úplaty za vzdělávání ve veřejné mateřské škole, školní družině nebo školním klubu ředitel školy nebo školského zařízení, ale zřizovatel. Kolik se bude za školku platit, musí zřizovatel stanovit na následující školní rok nejpozději do konce června. Novela stanovuje i maximální výši platby v mateřské škole, družině či školním klubu. Poplatek za školku nesmí přesáhnout osm procent výše minimální mzdy, za klub či družinu čtyři procenta minimální mzdy. Nová pravidla platí od nového školního roku.

Od nového školního roku ředitel školy na žádost osvobodí od poplatku za školku zákonné zástupce, kteří pobírají přídavek na dítě. Zároveň novela umožňuje ředitelům snížit poplatky za družinu či školní klub dětem v případě, že mají nárok na přídavek na dítě podle zákona o státní sociální podpoře. Od poplatku je může i osvobodit.

Školy budou nově také moci zařazovat do jedné třídy žáky z různých ročníků i na druhém stupni základních škol. Dosud to bylo možné pouze na prvním stupni. Základní školy budou nově moci využít takzvané kriteriální hodnocení. Žáci tak mohou být z chování a z jednotlivých vyučovacích předmětů hodnoceni na základě toho, jak zvládli naplnit předem stanovená kritéria. Ministerstvo zároveň připravuje nové vzory vysvědčení, které jsou určené přímo pro využití tohoto typu hodnocení. Využít je bude možné pro hodnocení na konci ledna 2025.

Novela vyhlášky také zvyšuje množství hodin češtiny pro žáky cizince, kteří jsou v českých školách krátkou dobu. Rozšiřuje se také okruh žáků, kteří mají na jazykovou přípravu nárok, novela zavádí například jazykovou přípravu i v přípravných třídách, ve středních školách se ukotvila natrvalo. Novela zákona lex Ukrajina s účinností září pak upravila pravidla pro vzdělávání žáků z Ukrajiny. Ruší například možnost vytvářet takzvané segregované třídy a oddělení, ve kterých jsou jen ukrajinské děti.

Podíl
Exit mobile version