Komerční prezentace Aktual.: 19.02.2025 12:33

Praha – Český systém dávek je teď složitý a nedostatečně adresný. Podpora se začíná také vyplácet pozdě. Čerpá ji pak asi čtvrtina lidí, kteří by na peníze od státu měli nárok. Vyplývá to z výroční zprávy Caritas Cares o stavu chudoby v Česku za loňský rok, kterou vydala Charita ČR. Zjištění dnes na tiskové konferenci představili autoři. Podle dokumentu chystaná reforma, kterou projednává Sněmovna, představuje krok ke zjednodušení dávkového systému. Jeho změny a nastavení ale mohou přispět k prohloubení chudoby a ztrátě bydlení u řady domácností. Pravidla jsou podle zprávy příliš represivní.

Charita patří k největším poskytovatelům služeb pro potřebné v Česku. Svou hodnotící zprávu vydává každé dva roky od roku 2014. Vždy se zaměřuje na jiné téma. Vychází ze zjištění svých pracovníků z terénu i z údajů a informací Platformy pro sociální bydlení, ombudsmana, vládní zmocněnkyně pro lidská práva či agentury PAQ Research a dalších organizací.

„V ČR je systém sociálních dávek rozsáhlý a složitý, což jejich příjemcům často znesnadňuje orientaci a efektivní využití. Systém se dlouhodobě potýká s řadou potíží, z nichž nejviditelnější je neadresnost, malá flexibilita, pozdní výplaty, přetíženost a malá kapacita úřadů práce a dosud přetrvávající sociální stigma spojené s pobíráním,“ uvádí zpráva.

Podle zprávy za nynějších pravidel dosáhnou na příspěvek na bydlení i lidé se slušným výdělkem, adresnost je nízká. Dávky pobírá asi čtvrtina těch, kteří by na ně měli nárok. Podávání žádostí je i přes úpravy a zjednodušení i digitalizaci stále složité, on-line formuláře nemůže využít každý. Úřady práce jsou přetížené, přístup úředníků bývá také příliš striktní. Peníze lidé dostávají až několik měsíců po požádání, jejich situace se tak za tu dobu ještě zhorší. Čerpání podpory provází stigma, vypočítala Iva Kuchyňková z Charity ČR.

Podle analytika Jiřího Vraspíra příspěvek na bydlení v roce 2023 pobírala asi pětina domácností, které na něj měly nárok. Přídavek na dítě dostávala čtvrtina z rodin, které by na něj dosáhly. „V roce 2022 mohly domácnosti čerpat dávky za 59 miliard korun, ve skutečnosti se vyčerpalo 19 miliard,“ uvedl Vraspír.

Podle údajů ministerstva práce při nynějším nastavení může dávky získat 29 procent obyvatel Česka. Po chystané reformě by to mělo být 22 procent. Za vysokým podílem jsou podle zástupců organizací na pomoc potřebným nízké výdělky a drahé bydlení. Řada lidí nedokáže náklady pokrýt, i když pracuje.

Reforma počítá s nahrazením čtyř dosavadních dávek – příspěvek a doplatek na bydlení, přídavek na dítě a příspěvek na živobytí – jedinou podporu, a to podle plánu od července. Podávat se má jedna žádost. Víc se má posuzoval příjem i majetek žadatelů. Pobíraná částka se může zvýšit o bonus za práci. Podle zprávy je zjednodušení krok správným směrem. Změny a jejich podoba ale mohou vést ke zhoršení situace řady domácností, prohloubení chudoby a ztrátě bydlení, míní autoři. Nastavení pravidel kritizují. Navrhují rozšířit skupinu zranitelných lidí s vyšší dávkou, stanovení normativních nákladů podle skutečného nájemného, zmírnění sankcí za porušení pravidel či nevázání podpory na děti na aktivitu rodičů. Podle zástupců organizací úpravy zákona ve Sněmovně představují sice zlepšení, ale nejsou dostatečné.

 

Podíl
Exit mobile version