Komerční prezentace Aktual.: 27.09.2024 02:29

New York – Jemenští povstalci Húsíové se z lokální ozbrojené skupiny stali mocnou vojenskou organizací. A to za pomoci íránských revolučních gard, libanonského šíitského hnutí Hizballáh a iráckých odborníků. Uvádí to podle agentury Reuters důvěrná zpráva určená Radě bezpečnosti OSN.

Dokument nezávislého panelu odborníků, kteří monitorují jemenské sankce, tvrdí, že bojovníci Húsíů se účastní vojenských a technických výcviků v zahraničí, přičemž cestují na falešné íránské, libanonské a irácké pasy.

„Četná svědectví, která odborný panel shromáždil od vojenských expertů, jemenských činitelů a dokonce i osob blízkých Húsíům, naznačují, že Húsíové nejsou bez zahraniční podpory schopni vyvíjet a vyrábět komplexní zbraňové systémy,“ cituje Reuters ze zprávy.

Zbraňové systémy, které Húsíové používají, jsou údajně podobné těm, které vyrábí a provozuje Írán a ozbrojené skupiny patřící do takzvané „Osy odporu“, neformální koalice vedené Teheránem, jež se staví proti Izraeli a americkému vlivu na Blízkém východě.

Na Húsíe je od roku 2015 uvaleno zbrojní embargo OSN. Írán opakovaně popřel, že by této skupině dodával zbraně.

Zpráva také upozorňuje na zvyšující se spolupráci Húsíů a místní odnože teroristické sítě Al-Káida. „Obě skupiny ukončily vzájemné střety a koordinují své útoky proti jemenské vládě,“ cituje Reuters.

Húsíové ovládají sever Jemenu a jeho pobřeží Rudého moře. V roce 2014 se zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu. Od začátku války v Pásmu Gazy, která začala po útoku palestinské teroristické organizace Hamás na Izrael, Húsíové pomocí dronů a raket útočí na plavidla v Rudém moři a několikrát těmito zbraněmi zaútočili i na Izrael.

 

Podíl
Exit mobile version