Ať si ministr vnitra Rakušan požádá o prověrku NBÚ, vyzval Babiš šéfa STAN

„Žádáme demisi celé vlády,“ vyjádřil se ještě radikálněji předseda druhého opozičního hnutí SPD Tomio Okamura. Vít Rakušan by měl podle něj okamžitě rezignovat na post ministra vnitra.

Jedním z obviněných v korupční kauze v Praze je exnáměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček. Kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem na post ministra školství rezignoval bývalý šéf STAN, zakladatel hnutí Petr Gazdík. Hlubuček rezignoval na stranické funkce, včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě.

„Domníváme se, že by mělo dojít k rekonstrukci vlády,“ zdůvodnila snahu o mimořádnou schůzi šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Kauza dopadla i na TOP 09. Bývalý šéf strany Jiří Pospíšil ve své straně čelí tlaku, aby nekandidoval do pražského zastupitelstva kvůli kontaktům jeho poradce Jiřího Fremra na Redla, bývalého spolupracovníka uprchlého Radovana Krejčíře. K tomu, aby nekandidoval, vyzvalo Pospíšila vedení strany. Samotného Pospíšila zaskočilo, že to šéfka strany Markéta Pekarová Adamová řekla i veřejně.

Rakušana podporuje premiér i celá koalice

Ministr Vít Rakušan nevidí k demisi žádný důvod a podrželi ho i lídři dalších vládních stran, včetně premiéra Petra Fialy z ODS.

Fiala ve středu ve Štrasburku řekl, že nevidí žádný smysl v tom, aby se parlament věcí zabýval. „Politické řešení té nepříjemné situace jsme už vlastně přinesli,“ uvedl s odkazem na výměnu ministra školství Gazdíka.

Vládní strany mají většinu, aby konání mimořádné schůze neumožnily. Ještě před hlasováním o návrhu jejího programu budou moci vystupovat řečníci s přednostním právem – šéfové stran a klubů, členové nejužšího vedení Sněmovny a také členové vlády, pokud o to budou mít zájem.

Novela zákona o evidenci skutečných majitelů

Odpoledne začne schůze svolaná na žádost vládních stran například ke změnám zákona o evidenci skutečných majitelů, k podpoře nízkoemisních vozidel a ke koaličním úpravám služebního zákona. Návrh programu mimořádné schůze svolané na odpoledne čítá celkem 14 bodů. Jde zejména o předlohy v úvodním kole a ve druhém čtení.

Patří k nim také daňová novela, která od příštího roku zvyšuje hranici pro registraci k dani z přidané hodnoty a paušální dani z jednoho na dva miliony korun. Sněmovna by rovněž měla zahájit projednávání senátní novely o zrušení monopolu na zdravotní pojištění cizinců. Schůze bude patrně pokračovat i další týden v úterý a ve středu.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts