Biden bude jednat ve Varšavě o reakci na ruskou invazi na Ukrajinu

0
266

Na polském území jsou také tisíce amerických vojáků, Polsko je tak v řešení ukrajinské krize klíčovým spojencem, podotkla agentura AP.

Polsko je také jednou ze zemí, které nejhlasitěji volají po tom, aby Severoatlantická aliance zvážila důraznější kroky pro zastavení krvavých bojů na Ukrajině. 

Ve Varšavě má americký prezident na programu setkání s polským prezidentem Andrzejem Dudou.

Představitelé Bílého domu dříve uvedli, že přímo na Ukrajinu se Biden nechystá. Americký ministr zahraničí Antony Blinken se však tento měsíc na polsko-ukrajinských hranicích sešel se šéfem ukrajinské diplomacie Dmytrem Kulebou, a dal tak Ukrajině najevo americkou podporu.

Bílý dům také oznámil, že prezident Biden bude v pondělí vést konferenční hovor a diskutovat koordinovanou odpověď na ruskou invazi na Ukrajinu s francouzským prezidentem Emmanulem Macronem, německým kancléřem Olafem Scholzem, italským premiérem Mario Draghim a s britským premiérem Borisem Johnsonem.

Do Varšavy se Biden přesune poté, co se ve čtvrtek setká v Bruselu se zástupci Severoatlantické aliance a lídry Evropské unie a zemí G7.

Politici by v Bruselu měli jednat o pomoci napadené Ukrajině a dalším společném postupu vůči Rusku. Evropští lídři by na summitu měli hovořit mimo jiné o ukončení energetické závislosti na Rusku, k níž unijní země potřebují i americký zkapalněný zemní plyn.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno