Boj o nižší růst penzí. Jsme připraveni tomu nekonečně bránit, řekl Okamura

0
120

„Pohádky ovčí babičky předčítat nebudeme,“ řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová k formě obstrukcí. Vyzvala vládu k tomu, aby návrh stáhla, vyhnula se velké ostudě a jednala s opozicí o valorizačním schématu.

„Uděláme všechno pro to, abychom to tu zdržovali,“ řekla Schillerová k vládou předloženému návrhu.

„Jsme připraveni nekonečně bránit tomu, aby vláda mohla okrást důchodce,“ řekl šéf SPD Tomio Okamura. Vyzval vládu k tomu, aby zakročila proti dramatickému růstu cen zeleniny a ovce.

Změnit mechanismus pro výpočet penzí vláda chce, aby zvýšení důchodů nemělo tak velký dopad na rozpočet.

„Kdybychom nechali mechanismus v původní podobě, znamenalo by to, že bychom v červnu v rámci letošního roku zvýšili výdaje na důchody o částku 34,4 miliardy korun s dopady na příští rok v objemu 58,8 miliardy korun. To znamená, trvale bychom zvýšili další výdaje ze státního rozpočtu v objemu skoro 94 miliard korun,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Podle navržené novely, kterou chce vláda prosadit ve stavu legislativní nouze, má mít zvýšení penzí dvě složky. První má být zvýšení důchodů o 400 korun všem. A k tomu ještě další růst nad tuto částku ve výši 2,3 procenta.

Koalice chce ve Sněmovně novelu prosadit tento týden

„Doufáme, že se nám to podaří prosadit v průběhu tohoto týdne,“ řekl Jurečka.

„Poměr důchodů k čisté mzdě bude 60 procent. Je to více než za několik desítek let v minulosti,“ řekl těsně před schůzí ministr financí Zbyněk Stanjura.

Proti návrhu vlády protestuje opozice a chce zabránit přijetí zákona všemi prostředky. Pokud ho Sněmovna parlamentem protlačí, avizuje ANO, že spor skončí u Ústavního soudu, protože důchodcům již nárok na vyšší penze vznikl a vláda tak změnu prosazuje retroaktivně a ještě ve stavu legislativní nouze, která se netýká případů, jako je spor o výši důchodů. K ústavní stížnosti se chce připojit i druhé opoziční hnutí SPD, které na ni samo nemá dost poslanců.

„Měli bychom řešit jak legislativní proces, tak podstatu problému,“ hájí Stanjura cestu, kterou vládní koalice zvolila.

Špinavá hra skončí u soudu, řekla Schillerová

„2,7 milionu důchodců v přímém přenosu sleduje, jak s nimi zástupci koalice rozehráli pořádně cinknuté skořápky o jejich důchody. Tato špinavá hra skončí u soudu,“ oznámila ve Sněmovně šéfka poslaneckého klubu ANO a stínová ministryně financí Alena Schillerová.

„Nebojujeme jen za důchodce, ale i za právní stát,“ řekla Schillerová. Zákonný nárok již vznikl, argumentuje Schillerová. „Druhý bod, kde vidíme protiústavnost, je způsob, jak to chce koalice projednat. Nebyly naplněny podmínky pro vyhlášení legislativní nouze,“ prohlásila šéfka klubu ANO.

Poslanci SPD vložili k novele do sněmovního systému stovku pozměňovacích návrhů. Chtějí zvýšit zásluhovou část důchodu o 2,3 procenta, tedy stejně jako vláda. Zatímco kabinet chce nad to přidat každému penzistovi 400 korun, podle poslanců SPD by měla být tato pevná částka zhruba o tisícikorunu vyšší. Každá z jejich úprav předpokládá jinou sumu s korunovými rozdíly. Z hnutí ANO zaznívá, že obstrukce potrvají nejméně do pátku.

Schillerová už předem na sociální sítě umístila svou fotografii ve spacáku, s nimiž se poslanci do dolní komory Sněmovny vydají.

Ve stejnou chvíli, kdy v úterý začne mimořádná schůze Sněmovny, zamíří premiér Petr Fiala do Hrzánského paláce za zvoleným prezidentem Petrem Pavlem. Ten zatím neřekl, jak se zákonem naloží, když ho dostane na stůl k podpisu. Jasné slovo k tomu chce říci až 10. března, tedy den poté, kdy ve Vladislavském sálu na Pražském hradě složí slib do rukou šéfa Senátu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno