Bouře putuje Evropou, v Polsku usmrtila čtyři lidi. Opět se žene na Německo

0
63

Bouře, která v posledních dnech sužuje Evropu, dorazila i do Polska. Polsko hlásí nejméně čtyři oběti. Jednoho člověka na procházce a jednoho běžce zabily padající stromy a větve v Mazovském vojvodství kolem Varšavy. Ve vejvodstvích velkopolském a lublinském spadly stromy na jedoucí automobily. Zahynuli oba řidiči, sdělilo ministerstvo vnitra.

Polský premiér Mateusz Morawiecki vyzval občany, aby zůstali doma. Od noci na sobotu hasiči vyjížděli k více než 23 tisíc zásahům. Stromy blokovaly silnice, vítr strhával střechy. Chvílemi byly přetížené centrály tísňového volání. Kvůli přerušeným vedením vysokého napětí přišlo dočasně o dodávky elektrického proudu dohromady více než 1,2 milionu domácností.

Podle prvních odhadů bylo poničeno více než 2200 budov. Vítr strhl velký kus střešního plechu i z Národního muzea ve Štětíně. Polská železniční společnost PKP doporučila odložení cest.

Na pobřeží Baltského moře a v Tatrách na hranici se Slovenskem dosahoval vítr v nárazech rychlosti až 119 kilometrů za hodinu, uvedla DPA.

Na Německo se žene další bouře

Větrná bouře si od pátku vyžádala nejméně tři mrtvé také v Německu. Podle předpovědí se tam však vrátí. Antonia se projeví silnými poryvy větru a mohla by být velmi bouřlivá především v noci na pondělí. Hlavní nebezpečí stejně jako v posledních hodinách mohou představovat stromy. Informovala o tom agentura DPA, podle níž se počasí uklidní v úterý.

„Stromy, které již byly zasaženy předchozími bouřkami a stojí často ve velmi rozmoklé půdě, se mohou snadno vyvrátit,“ upozornil meteorolog Adrian Leyser.  

Od pátku si v Německu silná bouře Zeynep či Eunice vyžádala několik lidských životů. V Severním Porýní-Vestfálsku zemřel 56letý řidič automobilu, který na silnici narazil do spadlého stromu, a 17letý řidič, který sjel z cesty, když se pokoušel vyhnout větvi. V Dolním Sasku přišel o život 68letý muž, jenž se při bouři zřítil ze střechy, kterou se snažil opravit.

Bouře předtím způsobila značné škody i oběti v Británii, Irsku, Nizozemsku a Belgii. U jižního pobřeží Anglie dosáhl vítr v pátek rychlosti bezmála 200 kilometrů za hodinu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno