Bytů na prodej je víc, někde už začínají zlevňovat

Při meziročním srovnání nejvíce zdražily byty v Ústí nad Labem, a to o dvacet sedm procent. V Olomouci a Českých Budějovicích byl meziroční růst cen dvacet čtyři procent. Naopak nejmenší zdražení sledují realitní makléři v Praze a Brně, konkrétně o třináct a patnáct procent.

„V meziročních statistikách se zatím zásadní změna trhu nepromítla, ve druhém čtvrtletí zdražily byty oproti stejnému období loni v průměru o dvacet procent. Srovnáme-li však obě letošní čtvrtletí, tak už ceny bytů mezikvartálně stagnují nebo dokonce klesají,“ uvedl k aktuálnímu vývoji cen bytů jednatel společnosti FérMakléři.cz Lumír Kunz.

Za druhé čtvrtletí roku vychází podle statistik FérMakléři.cz v Praze metr čtvereční plochy na 128 tisíc korun, což je proti prvnímu čtvrtletí nárůst o procento. Naopak v Brně cena o procento klesla a metr čtvereční stojí 102 tisíc korun.

V Hradci Králové se cena snížila o dvě procenta na 81 tisíc korun za metr čtvereční. „Je přitom možné, že data za třetí čtvrtletí ukáží mezikvartální pokles cen v řádu procent. Nemyslím si však, že by se domácnosti měly bát trvalého znehodnocení jejich nemovitostí. Iniciativu na trhu převezmou na chvilku pravděpodobně developeři, jejichž pobídkové akce už začínáme sledovat,“ uvedl k předpokládanému vývoji trhu Kunz.

Ceny nemovitostí začínají stagnovat i podle dat z portálu Realitymix.cz. V Praze v červenci klesla průměrná meziměsíční cena za metr čtvereční o 0,9 procenta, v Brně o dvě procenta a v Liberci a Plzni o více než čtyři procenta, tvrdí portál.

Nemovitostí k prodeji přibývá

Společnost GarantovanyNajem.cz dodává, že také přibývá nemovitostí k prodeji. Nabídka v Brně se za uplynulých osm měsíců zvýšila o 86 procent a v Praze o 16 procent. „Rychlost, s jakou přibývají byty na prodej, je nevídaná. Zdaleka však nedosahuje vrcholu z roku 2014, kdy bylo v Praze k dispozici 13 tisíc bytů na prodej. Očekáváme proto, že během následujících měsíců bude nemovitostí na prodej ještě přibývat,“ odhaduje Viktor Mejzlík, spoluzakladatel služby GarantovanyNajem.cz.

„Dnes máme v Brně v nabídce přes sedm set bytů, nejvíce od června 2018,“ potvrzuje i Jiří Knechtl, marketingový ředitel portálu Reality.iDNES.cz.

„V celém Česku od začátku roku výrazně přibylo nemovitostí. Ceny jsou na svých maximech a v některých lokalitách už dochází ke zlevňování. Zatím nejde o plošný jev a je otázkou času, jestli jsme na počátku něčeho většího,“ dodává.

Prodej nemovitosti zabere podle webu delší dobu, a to od tří do šesti měsíců. „Majitelé, kteří chtějí nemovitost prodat rychle, jsou často nuceni jít s cenou skokově dolů. Klidně o pět set tisíc až milion korun. Ochota zlevňovat je nyní opravdu velká,“ konstatoval Mejzlík.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts