Covid vyšel Čechy na tisíce. Nejvíc stály hospitalizace, vakcíny jen stovky

0
52

Nejvíce peněz šlo od počátku epidemie v březnu 2020 na hospitalizace pacientů s covidem-19. Třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která sdružuje v Česku nejvíce pojištěnců, za ni dala do konce roku 2021 celkem 23,2 miliard korun. V průměru tak každého z jejich téměř šesti milionů klientů stála asi 3 923 korun.

Kolik den pacienta v nemocnici stojí, záleží na jeho stavu. Neinfekční pacient na jednotce intenzivní péče stojí na týden 157 500 korun. Má-li ale covid-19, je to kvůli infekčnosti 437 269 korun. A pokud je připojený na mimotělní oběh, týdenní péče vyjde na 693 448 korun.

Miliardové výdaje vykazují i menší pojišťovny. Třeba Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) dala celkem už za „covidové“ hospitalizace asi 1,5 miliardy, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky (ZP MV ČR) podobnou částku.

Jak ale zdůrazňují mluvčí obou institucí, čísla jsou zatím předběžná.

Miliardy za testy

Další miliardy daly pojišťovny za testy na covid-19. PCR testů již laboratoře od počátku epidemie do středy 2. února provedly 19 064 990, antigenních na odběrových místech provedli zdravotníci přes 31,5 milionu. Cena se ale v průběhu epidemie vyvíjela, jak laboratoře přešly na úspornější metody.

„Za dosud zpracované období, to jest od března 2020 do listopadu 2021 VZP eviduje 5,5 milionu vykázaných PCR testů na covid-19 a náklady na testování ve výši 5,672 miliard korun,“ uvedla mluvčí pojišťovny Viktorie Plívová. 

Antigenních testů pak VZP hradila asi 15,6 milionu za 4,668 miliard. Za testy průměrného pojištěnce tak dala přibližně 1 748 korun, další miliony testů si ale klienty hradili sami.

„Celkové náklady Zdravotní pojišťovny ministerstva ČR za antigenní a PCR testy činily v loňském roce bezmála 2,1 miliardy korun. Z této částky tvoří náklady za plošného antigenní testování 1,023 miliardy korun,“ uvedla zase mluvčí Jana Schillerová za ZP MV ČR, která má asi 1,3 milionu pojištěnců. 

Na dalších 100 milionů vyšla první vlna plošných testů v zaměstnání, která probíhala na jaře loňského roku.

ČPZP pak dala za PCR testy asi 1,3 miliardy, za antigenní testy 1,1 miliardy. V průměru 1 846 korun na pojištěnce. „Celkový náklad může být ještě vyšší, protože poskytovatelé zdravotních služeb v průběhu ledna 2022 fakturují péči za prosinec 2021, mohou ještě péči doúčtovat v rámci opravných položek a dodatečné fakturace,“ vysvětlila mluvčí Elenka Mazurová.

Ministerstvu se peníze vrátí, pojišťovny berou z rezerv

Na další peníze vyšly i léky na covid-19. Ministerstvo zdravotnictví samo ze státního rozpočtu hradilo přípravek známý jako Remdesivir. Dalo za něj 22 975 133,72 korun. Na miliony vyšly i další léky, které platily samotné nemocnice, jako je třeba bamlanivimab, jehož jedna infuze stojí 60 tisíc.

Nemocnicím i ministerstvu se ale část peněz vrátila – pokud je totiž lék aplikován, zaplatí jej pojišťovny. „VZP vydala za úhradu monoklonálních protilátek do listopadu loňského roku 371 milionů korun,“ uvedla Plívová s tím, že data za prosinec loňského roku však ještě nejsou úplná. Na průměrného pojištěnce jde o asi 63 korun, částka ale nepočítá s dávkami léků, které zůstaly ležet na skladech či expirovaly.

Naopak co se týče očkovacích látek, hradilo ministerstvo zdravotnictví všechny, které Česko zakoupilo. Dalo za ně asi 7,229 miliardy korun, na každého Čecha připadá náklad 676 korun.

„Je ale potřeba uvést, že drtivá většina těchto prostředků je do státního rozpočtu následně zasílána zpět z veřejného zdravotního pojištění. Náklady na očkovací látky tedy nesou zdravotní pojišťovny za své pojištěnce, přičemž konečný rozdíl v ceně zaplacené ministerstvem zdravotnictví a úhradou ze strany zdravotních pojišťoven mohou tvořit například expirované či jinak znehodnocené či nepoužité očkovací látky,“ uvedl mluvčí resortu Ondřej Jakob s tím, že vyúčtování loňského roku bude hotové v únoru.

Soudí tak, že rozpočet resortu ani státu není v konečném důsledku nákupy nijak významněji dotčen. Jiná je ale situace zdravotních pojišťoven, které jsou ve ztrátě a péči hradí z rezerv z minulých let.

„Bohužel je zřejmé, že při současně nastavené výši úhrady se rezervy pojišťoven dočerpají zhruba na konci roku 2022. Bez mimořádných úsporných opatření a navýšení platby státu pro rok 2023 nebude další vývoj zřejmě možný,“ uvedl v prosinci Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno