Družstvo Svatopluk musí zaplatit milion za pozemky v Horoměřicích, rozhodl soud

0
29

„Nejvyšší soud rozhodl tak, že dovolání zamítl,“ řekla televizi Jolana Gistrová z okresního soudu pro Prahu-západ.

Nejvyšší soud tak potvrdil rozhodnutí pražského krajského soudu i prvoinstančního okresního soudu, podle kterých má družstvo správci zaplatit zhruba milion korun jako nájemné za pozemky, které byly z konkurzu v minulosti vyňaté.

Družstvo podle jeho předsedy Martina Junka tuto částku správci už uhradilo. „Učinili jsme tak po pravomocném rozsudku krajského soudu,“ uvedl Junek. Dodal, že družstvo doufalo, že se jim peníze rozhodnutím Nejvyššího soudu vrátí.

Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritního akcionáře Petra Smetku soudy za vytunelování firmy potrestaly 12 lety vězení.

Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu. Podle Junka ale lidé měli souhlas bývalého konkurzního správce. Souhlas konkurzního soudu nebyl podle něj v té době zapotřebí.

Podle ČT jde o první ukončený spor družstva a konkurzního správce, který žaluje družstvo ještě o dalších více než 36 milionů korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno