EU řeší, který soud se má zabývat válečnými zločiny na Ukrajině, řekl Blažek

Hlavními tématem jednání byla jedna z největších současných geopolitických výzev, a to vyšetřování spáchaných trestných činů v souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou.

Dále se ministři EU zabývali ochranou osob, které nedokážou chránit své vlastní zájmy. Ať už lidmi pohybující se napříč EU, tak i lidmi přicházejícími z dalších zemí, byť jedním z hlavních katalyzátorů pohybu uprchlíků je právě válka na Ukrajině.

Rovněž došlo na problematiku digitalizace justice, neboť právě digitalizace justice vyvstala jako nutnost nejen v rámci pandemie koronaviru, ale i v rámci řešení válečných zločinů v rusko-ukrajinské válce. Vůbec poprvé se také hovořilo o digitaliazce justice pro třetí země.

Digitalizace justice by podle Blažka mohla pomoci k zefektivnění justice, protože by mohlo odpadnout složité uznávání dokumentů mezi státy. Digitalizace zároveň patří k prioritám českého půlročního předsednictví.

K vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině využije Evropská unie stávající soudy. Vytvořit speciální tribunál nepůjde bez souhlasu dalších velmocí. Po dnešním neformálním jednání ministrů spravedlnosti EU v Praze to uvedli eurokomisař pro spravedlnost Didier Reynders a český ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

S přáním diskutovat o vzniku speciálního tribunálu přijel na zasedání ukrajinský ministr spravedlnosti Denys Maliuska. Reynders ale po jednání řekl, že EU se pokusí využít soudy, které již má k dispozici – tedy národní soudy a Mezinárodní trestní soud v Haagu.

Eurokomisař apeloval na členské státy EU, aby otevřely svá národní vyšetřování zločinů na Ukrajině Eurojustu a aby využily důkazy, které Eurojust shromáždí ve společné databázi. Shromážděné důkazy budou k dispozici všem soudům a tribunálům, zdůraznil.

Podle eurokomisaře pro spravedlnost Didiera Reynderse je nejdůležitější shromáždit důkazy o trestné činnosti na Ukrajině na jednom místě. „Organizujeme úložiště všech důkazů o válečných zločinech v Eurojustu,“ uvedl. Eurokomisař dále uvedl, že v současné chvíli je stále více svědectví o násilí na ženách a dětech.

Žalobci z Ukrajiny a evropských států i Mezinárodní trestní soud (ICC) tak budou mít možnost si důkazní materiály vyměňovat a bude možné začít vyšetřování na národní úrovni. Na Ukrajině již začala soudní jednání začala.

Akce, která se konala v rámci českého předsednictví v Radě EU, se účastnily i delegace z Ukrajiny, Moldavska a Gruzie.

Blažek již dříve uvedl, že Česko převzalo předsednictví Rady EU od Francie ve velmi nelehké době, a to kvůli geopolitickým změnám. Evropa podle něj čelí bezprecedentnímu souběhu mnoha negativních jevů v oblasti jak bezpečnosti, tak i prosperity.

Po setkání ministrů spravedlnosti a vnitřních věcí v pražském Kongresovém centru bude v rámci českého předsednictví následovat ještě říjnová Rada pro spravedlnost a vnitřní věci v Lucemburku a prosincová Rada pro spravedlnost a vnitřní věci v Bruselu.

NCOZ vytvořil k vyšetřování zločinů tým

Vrchní státní zastupitelství v Praze již v dubnu informovalo, že prověřuje možné spáchání válečných zločinů a shromažďuje tak svědectví uprchlíků, kteří před válkou do ČR utekli. Podle mluvčího NCOZ Jaroslava Ibeheje byl v souvislosti s tímto vytvořen policejní tým.

Policejní tým z Národní centrály proti organizovanému zločinu se zabývá podezřením ze spáchání zločinu použití zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje. „Cílem řízení je zajistit důkazy o válečných zločinech prostřednictvím svědků, obětí, kteří hledají ochranu před válkou na území České republiky,“ uvedla již v dubnu vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. Za tento trestný čin hrozí až dvacetileté vězení, případně výjimečný trest.

Společný postup v rámci trestního stíhání válečných zločinů na Ukrajině projednával ministr spravedlnosti Pavel Blažek v druhé polovině května v Haagu, kde sídlí Mezinárodní trestní tribunál.

Porušení mezinárodního práva na Ukrajině vyšetřují rovněž trestní orgány některých zemí jako je Británie, Německo či Česko, kde se možným zločinům věnují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Blažek uvedl, že v rámci státního zastupitelství případy náleží pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství.

Komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Související články

Latest Posts